۹ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۰

تصمیم بیگانگان در سرنوشت کشور با تصویب پالرمو

در بند ۲۸ برنامه اقدام FATF به صراحت از ایران خواسته شده است که به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته (پالرمو) بپیوندد و در راستای اجرایی شدن آن بکوشد. FATF حزب الله لبنان را از مهمترین متهمان پولشوئی و قاچاق مواد مخدر می‌داند. بنابراین این شائبه تقویت می‌شود که پیوستن به این کنوانسیون به معنای ایجاد محدودیت در حمایت از جریان‌های آزادی بخش همچون حزب الله لبنان است.

به گزارش عیارآنلاین، ۴ بهمن سال گذشته مجلس شورای اسلامی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (موسوم به کنوانسیون پالرمو) را تصویب کرد. پس از تصویب این لایحه، شورای نگهبان با آن مخالفت کرد و دلیل آن را عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست این شورا این گونه عنوان کرد : «این لایحه از جهات مختلف دارای اشکالات شکلی بود و امکان اعلام نظر از سوی شورای نگهبان درباره آن فراهم نشد، لذا شورا این ایرادات را به مجلس برای اصلاح ارسال کرد.»

پس از رد این لایحه توسط شورای نگهبان، این لایحه برای بررسی مجدد و رفع ایرادات مطرح شد به مجلس ارجاع داده شد. در تاریخ ۲۷ خرداد، مجلس اصلاحیه خود را به شورای نگهبان ارسال کرد. پس از ارسال این نامه به شورای نگهبان، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آیت الله هاشمی شاهرودی در نامه‌ای خطاب به دبیر شورای نگهبان، آیت الله جنتی نکاتی را پیرامون مشکلات موجود در لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو را گوشزد کرد که به شرح زیر است:

  1. ایران نمی‌تواند مفاد کنوانسیون را برابر قوانین و مقررات داخلی خود تفسیر نماید نیست.
  2. پذیرفتن ارجاع به داوری با دیوان بین‌المللی دادگستری در خصوص تفسیر با اجرای مفاد کنوانسیون مغایر با اصل حاکمیت ملی و مداخله در امور کشور و حاکمیت بیگانگان خواهد بود.
  3. گروه‌های مبارز به عنوان گروه‌های مجرم سازمان یافته تلقی خواهند شد. بنابراین با بند ۱۰ حوزه خارجی (مبنی بر حمایت از جریانات اصیل اسلامی و نیروهای حامی انقلاب اسلامی) مغایر است.
  4. بند ۵ مصوبه مجلس در خصوص اینکه پذیرفتن کنوانسیون به معنای شناسایی رژیم اشغالگر صهیونیستی نخواهد بود. کفایت لازم را ندارد و باید تصریح گردد که هیچ‌گونه معاضدت حقوقی یا پاسخ به سؤال یا هرگونه تعامل دیگری با رژیم صهیونیستی انجام نخواهد گرفت.
  5. این کنوانسیون و سایر بندهای مورد درخواست گروه FATF در جهت شناسایی دقیق فعالیت‌های اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی صورت می‌گیرد که در مرحله بعد مورد هدف تحریم و فشار دشمن قرار گیرند.

بعد از انتشار این نامه، کدخدایی پیرامون این موضوع در تاریخ ۱۸ تیر گفت: « لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) در جلسات متعدد شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت. بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) در هفته گذشته در شورای نگهبان پایان یافت. در مواردی برخی ایرادات شکلی را به مجلس اعلام کردیم.»

سخنگو شورای نگهبان پیرامون مشکلات این لایحه گفته بود: « در ماده (۳) لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» ایراد شکلی وجود داشت که در نامه‌ای آن را به مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم؛ البته این ایراد شکلی و جزیی است. ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» طبق بند (۲) اصل (۱۱۰) قانون اساسی به مجلس اعلام شده است.»

این لایحه چند نکته را در بر می‌گیرد که به آن می‌پردازیم. اول اینکه این از خواسته‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از ایران برای پیوستن به این کنوانسیون است چنانچه که در بند ۲۸ برنامه اقدام FATF به صراحت از ایران خواسته شده است که به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته (پالرمو) بپیوندد و در راستای اجرایی شدن آن بکوشد.

نکته دیگر این است که از نظر این کنوانسیون جرائمی را می‌توان به عنوان جرائم سازمان یافته تلقی کرد که طبق بندهای دوم، ششم و هشتم اطلاعیه وزارت امور خارجه، کارویژه و ماموریت اصلی آن مبارزه با قاچاق و پولشویی و همچنین معاضدت قضایی و استرداد مجرمین است:

الف- بند دوم: «موضوعات ذیل کنوانسیون پالرمو، کاملا فنی و در حوزه مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی از جمله «قاچاق» مواد مخدر، قاچاق انسان، قاچاق مهاجرین غیر قانونی و قاچاق اموال و آثار فرهنگی و تاریخی و عواید مالی ناشی از اینگونه جرائم می‌باشد… بدیهی است کنوانسیون به هیچ عنوان به جرائم تروریستی، تامین مالی تروریسم و دیگر جرائم با ماهیت سیاسی نمی‌پردازد».

ب- بند ششم: «مسائل و موضوعات مرتبط با «پولشویی» از جمله موارد مربوط به جرم انگاری و مجازات مجرمین یکی از حوزه‌ها و تعهدات همکاری کشورهای عضو است».

ج- بند هشتم: «عضویت در کنوانسیون مذکور زمینه مناسبی برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه و منطقه‌ای با دیگر کشورهای عضو در مقابله با تهدیدات ناشی از جرائم سازمان یافته بویژه در «همکاری‌های قضایی و استرداد مجرمین» فراهم می‌کند».

با توجه داشت که از منظر سازمان‌های بین‌المللی و آمریکا، متهمین اصلی جرائم پولشوئی و قاچاق، سازمان‌هایی هستند که از منظر آن‌ها تروریستی شناخته می‌شوند. در این میان FATF   اتهامات وارده به حزب الله لبنان را قاچاق مواد مخدر و پولشوئی می‌داند.

در به گزارش FATF  در اکتبر ۲۰۱۳ توجه کنیم متوجه می‌شویم که این سازمان بین‌المللی گزارشی را با عنوان تامین مالی تروریسم در غرب آفریقا منتشر کرده است و با استفاده از گزارش‌های آمریکایی‌ها حزب الله لبنان را متهم به قاچاق مواد مخدر و پولشویی در غرب آفریقا کرده است.در این گزارش عنوان می‌کند: « از لبنان به آمریکا پول واریز می‌شد تا ماشین‌های دست دوم خریداری شده و به غرب آفریقا برای فروش مجدد، منتقل شود. پول حاصل از فروش این ماشینها به همراه درآمد حاصل از فروش مواد مخدر، در قالب توده‌های حجیم اسکناس، به لبنان منتقل می‌شد. اعضای سازمان حزب‌الله لبنان و پشتیبانان این نهاد، در جای جای این برنامه پولشویی قرار داشتند».

این گزارش همچنین عنوان می‌کند: «در ژوئن ۲۰۱۳، ۴ فرد لبنانی، از جانب وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شدند. این ۴ شخص حزب‌الله لبنان را کمک می‌کردند تا نفوذ خود را در غرب قاره آفریقا افزایش دهد. این افراد، به قاچاق مواد مخدر نیز، فعالیت داشتند و به همین دلیل این اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا، تلاشی برای قطع همکاری‌های قاچاقچیان مواد مخدر با گروه‌های ستیزه‌جو در خاورمیانه بوده است».

قضیه به این جا ختم نمی‌شود در اکتر ۲۰۱۵ نیز FATF در گزارش با عنوان «خطرات در حال ظهور تامین مالی تروریسم (Emerging Terrorist Financing Risks)اعلام کرده است: «یک رابطه میان قاچاق مواد مخدر و تامین مالی گروههای تروریستی همچون حزب‌الله لبنان وجود دارد. سازمان‌های تروریستی به راحتی می‌توانند سود حاصل از قاچاق موادمخدر را دریافت نمایند چرا که آنها شبکه‌ای از روابط پنهان بانکی دارند».

بنابراین براساس آنچه ذکر شد FATF  حزب الله لبنان را از مهمترین متهمان پولشوئی و قاچاق مواد مخدر می‌داند بنابراین این شائبه تقویت می‌شود که پیوستن به این کنوانسیون به معنای ایجاد محدودیت در حمایت از جریان‌های آزادی بخش همچون حزب الله لبنان است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: