عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

طرح شفافیت آرای نمایندگان به زودی در دستور کار مجلس

سیاوشی درباره زمان بررسی این طرح در صحن مجلس گفت: طبق اعلام هیئت رئیسه این طرح باید سه شنبه (۶ شهریور ۹۷) در صحن مطرح شود اما با توجه به حضور رئیس جمهور احتمالا به جلسه آینده موکول شود. البته چون این طرح اولین طرح با قید یک فوریت در نوبت است، به احتمال بسیار زیاد طی هفته آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان مجلس اخیرا طرحی را برای شفاف شدن آرای نمایندگان مجلس تقدیم هیئت رئیسه کردند که بنا بر آخرین اخبار تعداد امضاهای آن از ۱۰۰ نفر هم عبور کرده است. پیش از این نیز طرحی مشابه همین طرح در سال گذشته به هیئت رئیسه تقدیم شده بود که به دلایلی تاکنون از سوی هیئت رئیسه اعلام وصول نشد.

طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اینکه چرا طرح سال ۹۶ با موضوع شفافیت آرا نمایندگان تاکنون اعلام وصول نشده است، گفت: این طرح با قید یک فوریت تقدیم مجلس شد. متاسفانه هیات رئیسه در اعلام این طرح تعلل کرد. تا امروز هم حدود نه ماه از این طرح می‎گذرد و آقای دکتر فتحی این کار را با قید یک فوریت ارائه داد که احتمالا به زودی در اولین جلسه کاری بررسی می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان عدم وصول طرح از سوی هیات رئیسه به دلیل حجم بالای طرح های ارائه شده وجود دارد یا خیر گفت: بله؛ برای مثال ما در اسفند ماه طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی با موضوه ازدواج کودکان را ارائه کرده‌ایم که هنوز اعلام وصول نشده است اما شاید در هفته‌های آینده این اتفاق بیفتد.

سیاوشی در خصوص اینکه آیا این مساله، مربوط به اشکال کار هیات رئیسه است اظهار داشت: هیئت رئیسه اعلام کرده تعداد طرح ها و دستورات زیاد است که البته به اعتقاد من می‌توانست بهتر از این مدیریت شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص این مطلب که طبق آیین نامه هیات رئیسه نمی تواند به علت زیادی طرح ها، اعلام کند طرحی را نمی پذیرد و لذا باید تمام طرح ها را اعلام وصول کند گفت: چون طرح شفافیت آرا نمایندگان یک فوریت دارد باید به صحن بیاید، رای بیاورد و موافق و مخالف صحبت کنند. اما اگر طرح عادی باشد اعلام وصول می شود.

وی همچنین درباره زمان بررسی این طرح در صحن مجلس گفت: طبق اعلام هیئت رئیسه این طرح باید سه شنبه (۶ شهریور ۹۷) در صحن مطرح شود اما با توجه به حضور رئیس جمهور احتمالا به جلسه آینده موکول شود. البته چون این طرح اولین طرح با قید یک فوریت در نوبت است، به احتمال بسیار زیاد طی یک هفته آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

سیاووشی در خصوص امکان ادغام این طرح با طرح جدیدی که با همین موضوع از سوی برخی دیگر از نمایندگان ارائه شده است تصریح کرد: به هرحال یک نفر حقوقدان این طرح‎ها را نوشته و اگر طرح جدید مطرح شود، در واقع همان طرح قبلی است اما یک کپی ضعیفتر از آن است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: