سه نماینده مجلس در گفتگو با عیارآنلاین تاکید کردند:

طرح شفافیت آرای نمایندگان پشت ترافیک طرح‌های مجلس

به نظر می‌رسد با توجه به اهمیت طرح شفافیت آرای نمایندگان و تاثیر مثبت آن بر ارتقای عملکرد مجلس و نمایندگان مردم، بررسی هرچه سریعتر و دقیق‌تر این طرح لازم است. از همین رو از هیئت رئیسه مجلس انتظار می‌رود با اولویت قرار دادن بررسی این طرح در مجلس زمینه‌ساز تحول ساختار قوه مقننه شده و امکان نظارت حداکثری عموم مردم بر نمایندگان خود در مجلس را فراهم آورند.

به گزارش عیارآنلاین، مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد ناظر بر تمام دستگاه ها، بر اجرای صحیح قوانین و حرکت درست کشور در مسیر مطلوب مردم نظارت کرده و از این رو نقشی حیاتی در ساختار حکمرانی کشور دارد. با توجه به نقش حیاتی مجلس شورای اسلامی نظارت و پایش عملکرد این قوه نیازمند سازوکارهای قانونی کارآمد است؛ چنانکه در نبود نظارت و در صورت انحراف مجلس از وظایف خود، سایر دستگاههای کشور نیز در معرض تخطی از قوانین قرار گرفته و هرج و مرج مدیریتی در سطوح مختلف حاکمیت رخ می‌دهد. از این رو نظارت بر عملکرد مجلس و نمایندگان، بیش از هر دستگاه دیگری اولویت دارد. در همین راستا اخیرا طرحی توسط برخی نمایندگان مجلس ارائه شده که به موجب آن، آرای نمایندگان برای مردم شفاف شده و امکان نظارت عمومی بر یکی از مهمترین بخش‌های عملکرد نمایندگان مجلس فراهم می‌شود.

در همین راستا یکی از مهمترین شاخص‌های شفافیت مجلس، شفافیت آرای نمایندگان است، به همین دلیل برخی از نمایندگان مجلس طرحی با همین موضوع آماده کرده‌اند که عیارآنلاین آخرین وضعیت این طرح را از سه نماینده پیگیر موضوع جویا شده است.

حمیده زرآبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره آخرین وضعیت طرح شفافیت آرا نمایندگان، گفت: این طرح یک فوریتی بود و با توجه به اینکه نوبت طرح‎های یک فوریتی و دو فوریتی زیاد شده است، نوبت به این طرح نرسیده است. اما این گونه نیست که هیات رئیسه کار خود را انجام ندهد. نکته اینجا است متن این طرح با طرح قبلی هیچ فرقی نکرده است و نمایندگانی که درباره شفافیت آرا نظری دارند می توانند طرح قبلی را امضا کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هیات رئیسه می تواند به دلیل ارائه طرح های زیاد از سوی نمایندگان، طرحی را اعلام وصول نکند اظهار داشت: اعلام وصول از سوی هیات رئیسه به تعداد مرتبط نیست. اما اگر طرح شما به صورت عادی تقدیم شود همان موقع اعلام وصول می‎شود ولی اگر طرحی یک فوریتی یا دو فوریتی باشد باید در نوبت بماند و وقتی نوبت برسد، فوریتش رای گیری و اعلام وصول می شود. لذا تخلفی از سوی هیات رئیسه صورت نگرفته هرچند که روال کار طولانی شد.

زرآبادی در خصوص اینکه چه اقداماتی تاکنون برای عملی شدن طرح شفافیت آرای نمایندگان صورت گرفته است بیان کرد: این موضوع باید پیگیری شود و طرح قبلی را امضا کنند و پیگیر شوند. چرا که متن آن جدید نیست.

طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اینکه چرا طرح سال ۹۶ با موضوع شفافیت آرا نمایندگان تاکنون اعلام وصول نشده است، گفت: این طرح با قید یک فوریت تقدیم مجلس شد. متاسفانه هیات رئیسه در اعلام این طرح تعلل کرد. تا امروز هم حدود نه ماه از این طرح می‎گذرد و آقای دکتر فتحی این کار را با قید یک فوریت ارائه داد که احتمالا به زودی در اولین جلسه کاری بررسی می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان عدم وصول طرح از سوی هیات رئیسه به دلیل حجم بالای طرح های ارائه شده وجود دارد یا خیر گفت: بله؛ برای مثال ما در اسفند ماه طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی با موضوه ازدواج کودکان را ارائه کرده‌ایم که هنوز اعلام وصول نشده است اما شاید در هفته‌های آینده این اتفاق بیفتد.

سیاوشی در خصوص اینکه آیا این مساله، مربوط به اشکال کار هیات رئیسه است اظهار داشت: از دید من نه. با این حال در این باره گفته می شود تعداد طرح ها و دستورات زیاد است که البته می توانست بهتر از این مدیریت شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص این مطلب که طبق آیین نامه هیات رئیسه نمی تواند به علت زیادی طرح ها، اعلام کند طرحی را نمی پذیرد و لذا باید تمام طرح ها را اعلام وصول کند گفت: چون طرح شفافیت آرا نمایندگان یک فوریت دارد باید به صحن بیاید، رای بیاورد و موافق و مخالف صحبت کنند. اما اگر طرح عادی باشد اعلام وصول می شود.

سیاووشی در خصوص امکان ادغام این طرح با طرح جدیدی که با همین موضوع از سوی برخی دیگر از نمایندگان ارائه شده است تصریح کرد: به هرحال یک نفر حقوقدان این طرح‎ها را نوشته و اگر طرح جدید مطرح شود، در واقع همان طرح قبلی است اما یک کپی ضعیفتر از آن است.

همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی در پاسخ به این سوال که طرح شفافیت آرای نمایندگان در حال حاضر در چه مرحله ای است، گفت: همزمان با تقدیم طرح به هیات رئیسه، فرآیندهای کار آغاز شد. اما چون تعدادی از نمایندگان اعلام کردند می خواهند طرح را امضا کنند، من امضاها را جمع آوری کردم و تا الان تعداد امضاها به حدود ۱۰۸ امضا رسیده است در حالی که در ابتدای امر ما فقط ۲۹ امضا داشتیم. لذا من برای افزودن امضاها جدید هماهنگی انجام دادم.

وی درباره اینکه در آذر سال گذشته نیز برخی نمایندگان طرح مشابهی را تقدیم هیات رئیسه کرده بودند اظهار داشت: آن طرح نیز در نوبت است و احتمال اینکه دو طرح با هم ادغام شود وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این سوال که آیا اعلام وصول در هیات رئیسه نیاز به نوبت دارد، خاطر نشان کرد: خیر اما چون فوریتی است در نوبت قرار می گرد. اما اگر فوریت آن برداشته شود اعلام وصول می شود و به کمیسیون می‎رود. لذا شاید ما خودمان همه کارها را انجام دهیم و به نتیجه برسیم و آن را جدا کنیم و از سیر عادی به نتیجه برسیم. زیرا تعداد طرح ها در مجلس زیاد است.

حاجی دلیگانی در پایان خاطر نشان کرد: بر این اساس باید تاکید کنم که نقصی از جانب هیات رئیسه صورت نگرفته و همه چیز عادی است.

به نظر می رسد با توجه به اهمیت این طرح و تاثیر مثبت آن بر تمام فعالیت های مجلس و نمایندگان مردم، بررسی هرچه سریعتر و دقیق تر این طرح لازم است. از همین رو از هیئت رئیسه مجلس انتظار می رود با اولویت قرار دادن بررسی این طرح در مجلس زمینه ساز تحول ساختار قوه مقننه شده و امکان نظارت حداکثری عموم مردم بر نمایندگان خود در مجلس را فراهم آورند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: