۸ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۰
فضای کسب و کار و مشکلی به نام تامین اجتماعی(14)

تامین اجتماعی تولید کننده را سرکوب می‌کند

محمدی از مسئولین شرکت کوره‌های القایی دماوند پیرامون مشکلات این شرکت با تامین اجتماعی گفت: تامین اجتماعی شرایط و بحران اقتصادی را می‌بیند ولی به هیچ عنوان چیزی به نام درک در این نهاد وجود ندارد. جریمه می‌کند و اگر هم ندهی برایت دیرکرد می‌زند.تامین اجتماعی بالای سر تولید کننده ایستاده و با پتک در سر تولید­کننده می­‌کوبد.

به گزارش عیارآنلاین، کسب وکارها و بنگاه‌های تولیدی موتور محرک اقتصاد هستند. در سال‌های گذشته این موتور به خوبی کار نمی‌کند و موانعی بر سر راه خود دارد. یکی از اصلی‌ترین موانع فضای کسب وکار در سال‌های گذشته موضوع حق بیمه قرارداد بوده است. حق بیمه قرارداد با سازوکاری که سازمان تأمین اجتماعی برای دریافت آن دارد عملاً تبدیل به مالیات پروژه شده و همچون سدی در مقابل کسب و کارها قرار گرفته است.

برای فهم بهتر این مشکل مصاحبه­‌ای با محمدی از مسئولین شرکت کوره‌های القایی دماوند انجام شده است. این مسئول شرکت کوره القایی پیرامون مشکلات این شرکت با تامین اجتماعی گفت: تأمین اجتماعی دقیقاً مثل یک چرخ گوشتی عمل می‌کند و تولید کنندگان را در همه­ی زمینه­‌ها نابودی می‌­کند. تامین اجتماعی با ما کاری کرده است که مجبور شده‌ایم نیروی­مان را به یک سوم تعدیل کنیم. یعنی سی نیروی خود را تبدیل به بیست نیرو کرده‌ایم. در آخر هم باید در شرکت را ببندیم و با تعطیل کردن کار، خیال همه را راحت کنیم.

این فعال اقتصادی در ادامه گفت: اسم تأمین اجتماعی که می‌آید، می­‌خواهیم کل کارخانه را آتش بزنیم. تا حالا ندیده‌ام که تولید­کننده را این­‌گونه در مملکت اذیت کنند. تأمین اجتماعی زمانی که ما حقوق پرسنل نداریم بدهیم از ما طلب پول می‌کند و در آخر هم جریمه می‌­کند.

وی پیرامون بحران اقتصادی گفت: شرایط و بحران اقتصادی را می‌­بیند ولی به هیچ عنوان چیزی به نام درک در این نهاد وجود ندارد. جریمه می‌کند و اگر هم ندهی برایت دیرکرد می‌زند. ۲۰ سال است به موقع مطالبات تأمین اجتماعی را می­‌دهیم دو ماه به دلیل نداشتن پول تأخیر کردیم. تمام دفترچه‌­های بچه‌­های ما را بستند. تامین اجتماعی بالای سر تولید کننده ایستاده و با پتک در سر تولید­کننده می­‌کوبد.

مسئول شرکت کوره‌های القایی پیرامون جریمه‌های تامین اجتماعی گفت: برای یک ماه تأخیر ما را یک میلیون تومان جریمه کردند. اگر هم پرداخت نکنی دوباره جریمه می‌کنند. تأمین اجتماعی دو و نیم درصد جریمه دارد می­گیرد و ما را بیچاره کرده است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: ما دو ماه حقوقمان به تأخیر افتاده، تامین اجتماعی، به هیچ وجه نمی‌­آیند شرایط شرکت را ببیند. جریمه­‌هایشان را می­‌زنند. ببین اصلاً رابطه‌­ی متقابلی وجود ندارد که این‌ها شرایط یک شرکت را درک کنند. ساختاری وجود ندارد.

وی پیرامون مشکلات دانش‌بنیان با تامین اجتماعی گفت: تازه ما شرکت دانش­‌بنیان هستیم. با این وجود هیچ امتیازی برای ما قائل نیستند. هیچ چیزی برای ما نیست. به عبارتی دیگر تامین اجتماعی هیچ امتیازی به تولید­کننده، به صنعتگر، به دانش‌­بنیان، به غیر دانش­‌بنیان نمی‌دهد.

مسئول شرکت کوره‌های القایی دماوند ادامه داد: با توجه به همه­‌ی این شرایط تا حالا پرسنلی نداریم که بیمه نشده باشد. حقوق پرسنل، بیمه‌­های پرسنلمان را کامل می‌­دهیم. حرف من این است که در این بحران­‌ها هیچ مدارایی با شرکت‌ها نمی­‌کنند. اگر یک ماه تأخیر یا دو ماه تأخیر باشد تامین اجتماعی جریمه­ خود را می‌­زند و هیچ نگاهی به شرایط شرکت نمی‌کند.

این فعال اقتصادی بیان داشت: هیچ تخفیفی برای صنعت­گر وجود ندارد. من به عنوان یک فعال اقتصادی حدود ماهی پانزده، شانزده میلیون برای یک کارگاه کوچک، فقط حق تأمین اجتماعی می­‌دهم. هیچ تخفیف، هیچ امتیازی، برای من تولید­کننده که ۳۰ نفر را سر کار نگه داشتم، وجود ندارد.

وی همچنین گفت: اگر تامین اجتماعی تخفیفی در نظر بگیرد ما می‌توانیم بیشتر فعالیت کنیم. دو تا نیرو اضافه­‌تر بگیریم. اما در حال حاضر هیچ‌گونه نه تنها هیچ‌گونه تخفیفی برای ما در نظر گرفته نشده است بلکه اگر تاخیری از جانب ما صورت بگیرد ما را جریمه می‌کنند.

در این شرایط در صورت حذف حق بیمه قرارداد قسمت زیادی از مشکلات کسب‌وکارها با سازمان تأمین اجتماعی حل خواهد شد که به‌تبع آن آثار مثبت زیادی من‌جمله رونق تولید و اشتغال را شاهد خواهیم بود. این موضوع اهتمام بیشتر مسئولان را برای حل این مشکل می‌طلبد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: