عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

مالیات از خانه‎های خالی راهکاری مهم برای جلوگیری از سوداگری است

افضلی پیرامون راهکارهای جلوگیری از سوداگری در بخش مسکن گفت: شناسایی خانه‌های خالی و گرفتن عوارض از آن‌ها از جمله راهکارهای جلوگیری از سوداگری مسکن است. اگر عوارض را بالا ببریم هزینه‌‌ی خالی نگه داشتن خانه‌ها افزایش پیدا می‌کند و میل به احتکار و سوداگری از بین می‌رود. عدم وجود آمار و اطلاعات دقیق از تعداد خانه‌های خالی، انجام معاملات صوری و تناقض‌گویی‌های فراوان در ارائه اطلاعات ازجمله مشکلات این بخش است.

سید حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برای مدیریت بازار مسکن گفت: درحال حاضر پرداخت وام مسکن در غالب‌های صندوق پس انداز مسکن یکم و اوراق قرضه، مهم‌ترین سیاست وزارت راه و شهرسازی برای خانه‌دار کردن مردم است. در جلسه‌ای که با رئیس بانک مسکن داشتیم از سمت و سوی در پیش گرفته آن‌ها تشکر کردیم ولی متذکر شدیم  پرداخت وام مدلی ایده‌آل و مناسبی برای خروج مسکن از رکود فعلی حاکم بر آن نیست.

وی ادامه داد: مدل پیشنهادی ما این بود که بجای پرداخت وام‌های مسکن بین میلیون‌ها متقاضی که بعضاً مشکل عدم بازپرداخت هم دارند، هر ساله از سوی بانک‌ها منابع مالی قابل ملاحضه‌ای به شرکت‌های توسعه‌گر خصوصی در بخش مسکن پرداخت شود و این شرکت‌ها اقدام به ساخت واحدهای مسکونی و فروش آن به متقاضیان کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی، تجربه موفق بسیاری از کشورهای دنیا برای مدیریت بازار عرضه و تقاضای مسکن است گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل اینکه از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای تولید مسکن استفاده می‌شود همیشه عرضه مسکن بیشتر از تقاضا برای آن است. در این مدل بخش خصوصی خود هوشمندانه بازار را تحلیل و مدیریت می‌کند.

وی ادامه داد: با ورود شرکت‌های توسعه‌گر به حوزه ساخت و تولید مسکن زمینه‌ای برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی هم فراهم می‌شود. چراکه سازمان‌های نظارتی همچون نظام مهندسی‌ و شهرداری‌ها دیگر با مردم عادی سروکار ندارند بلکه با شرکت‌های توسعه‌گر روبه‌رو هستند که برای ادامه فعالیت‌های خود مجبور به رعایت قوانین و مقررات ساختمانی هستند. علاوه بر آن شرکت‌های توسعه‌گر بخش مسکن به دلیل اینکه از تکنولوژی‌ و مصالح نوین استفاده می‌کنند کیفیت ساخت را افزایش و سرعت ساخت را کاهش می‌دهند و می‌توانند در بازه‌‌های چند ماه چند هزار واحد مسکونی را به بازار عرضه کنند.

افضلی پیرامون راهکارهای جلوگیری از سوداگری در بخش مسکن گفت: شناسایی خانه‌های خالی و گرفتن عوارض از آن‌ها از جمله راهکارهای جلوگیری از سوداگری مسکن است. اگر عوارض را بالا ببریم هزینه‌‌ی خالی نگه داشتن خانه‌ها افزایش پیدا می‌کند و میل به احتکار و سوداگری از بین می‌رود.

وی ادامه داد: عدم وجود آمار و اطلاعات دقیق از تعداد خانه‌های خالی و تعداد خانه‌های مورد نیاز، انجام معاملات صوری و تناقض‌گویی‌های فراوان در ارائه اطلاعات ازجمله مشکلات این بخش است که باید برای حل آن‌ها برنامه ریزی شود.

نماینده مردم شیراز در پاسخ به اینکه برنامه‌های دولت برای احیاء بافت‌های فرسوده شهری به خصوص تامین منابع مالی آن را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: توجه به موضوع بافت‌های فرسوده شهری با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از مناطق مسکونی کشور را شامل می‌شوند دارای اهمیت بالایی است. در همین راستا، اقداماتی از سوی دولت برای نوسازی سالانه ۲۷۰ محله صورت گرفته است. شروع این طرح خرداد ماه ۹۷ بود و امیدواریم در عمل هم اقداماتی صورت گیرد.

وی ادامه داد:  دو روش برای تامین منابع مالی این پروژه عمرانی وجود دارد. سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تسهیلات بانکی این دو روش هستند. نکته مهم این است که دولت نباید به عنوان مجری وارد این طرح شود. ورود بانک‌ها هم به حوزه ساخت و مستغلات غیرقانونی است. ایجاد جاذبه و مشوق برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بهترین شیوه برای تامین منابع مالی است. این جاذبه می‌تواند دادن زمین، زیرساخت‌ و پروانه رایگان باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: مسکن صنعتی محسوب می‌شود که به دلیل ارتباط با صنایع پسین و پیشین فراوان، می‌تواند زمینه ساز رونق اقتصادی کشور باشد. درحال حاضر بخش عمده‌ای از نهاده‌های تولید مسکن داخلی هستند به همین دلیل نیاز به واردات ندارد. امیدواریم دولت توجه جدی به این موضوع داشته باشد و زمین تولید و عرضه آن را فراهم کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: