محدودیت کشت و یارانه‌ی واردات برنج، دو لبه قیچی وابستگی

محدودیت‌های اعمال شده برای کشت برنج در حالی از سوی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می‌شود که همزمان با آن واردات این محصول با اختصاص یک میلیارد دلار ارز یارانه‌ای افزایش یافته است. با توجه به ضریب خودکفایی ۷۰ درصدی محصول برنج در کشور، می‌توان با سازوکارهای مدیریتی، ارتقاء دانش فنی، استفاده از ارقام پر محصول و سامانه‌های نوین آبیاری به خودکفایی کامل در تولید این محصول رسید.

به گزارش عیارآنلاین، محدودیت کشت برنج در کشور طی چند سال گذشته ازجمله محورهای مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی بوده است. موضوعی که عباس کشاورز، معاون امور زراعت وزارت جهاد درخصوص آن اظهار داشت: « سیاست عدم حمایت از کشت برنج به غیر از استان های مازندران و گیلان از سال ۱۳۹۳ اتخاذ و با مصوبه اسفندماه سال ۹۶ دولت در سال جاری با اهتمام بیشتر پیگیری می‌شود».

علاوه بر محدودیت کشت دیم برنج در استان‌های غیر شمالی، کشت این محصول در گیلان و مازندران هم با محدودیت‌های مواجه شده است. در همین راستا، هم‌زمان با آغاز سال ۹۷ صحبت‌هایی مبنی بر محدودیت کشت برنج در مازندران از سوی مسئولین جهاد کشاورزی استان به دلیل کاهش ذخایر آبی سدهای استان به‌خصوص سد شهید رجائی مطرح شد. موضوعی که حیدرپور، رئیس سابق جهاد کشاورزی استان مازندران  ضمن تائید آن گفت: « به کشاورزانی که در انتهای شبکه آبیاری این سد شالیزاری دارند اعلام‌شده است که زمین‌هایشان را زیر کشت نبرند».

افزایش سطح زیر کشت برنج با مهار آب‌های سطحی

طبق اطلاعات موجود، ۳ هزار هکتار از۸  هزار و ۶۰۰ هکتار زمین‌های شالیزاری حوزه شهرستان میاندرود در بخش انتهایی شبکه آبیاری سد شهید رجایی قرار دارند که در صورت ممنوعیت کشت برنج  بهره‌برداران آن‌ها که اغلب روستاییان زحمتکش هستند با مشکلات فراوان اقتصادی و معیشتی روبه‌رو می‌شوند.

موضوعی که شاعری، نماینده مردم مازنداران در مجلس شورای اسلامی پیرامون آن اظهار داشت: « مسئولین به جای محدودیت کشت برنج  به دنبال مهار و کنترل منابع آبی کشور باشند که هرساله بخش اعظمی از آن ها تبخیر و یا از کشور خارج می‌شود. برای مثال در استان مازندران فقط ۱۰ درصد از منابع آب‌های سطحی کنترل و مهار می‌شود. این میزان در کل کشور حدود ۴۰ درصد است».

اختصاص یک میلیارد دلار ارز یارانه‌ای به واردات برنج خارجی

محدودیت‌های اعمال شده برای کشت برنج درکشور درحالی از سوی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می‌شود که همزمان با آن واردات این محصول افزایش یافته و مشوق‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است. اختصاص یک میلیارد دلار ارز یارانه‌ای از سوی دولت برای واردات یک میلیون تن برنج نمونه‌ای از مشوق‌های واردات این محصول است.

موضوعی که شریعت نژاد، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص آن گفت: « اگر عنایت دولت به حمایت از تولید داخلی باشد و آن رقبتی که برای واردات هست را به تولید داخل اختصاص دهد این امکان وجود دارد با افزایش راندمان  نیاز کشور به برنج با قیمت مناسب توسط برنج‌کاران داخلی تأمین شود. بااین‌حال به نظر می‌رسد رغبت برای واردات بیش از تولید داخل است».

لازم به ذکر است، سالانه ۳ میلیون تن برنج در کشور مصرف می‌شود که رقمی بین ۲ الی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن در داخل و در استان‌های مازندران و گیلان تولید و مابقی از محل واردات تأمین می‌شود. در همین راستا و با توجه به ضریب خودکفایی ۷۰ درصدی محصول برنج در کشور، بسیاری از کارشناسان معتقدند با سازوکارهای مدیریتی و ارتقاء دانش فنی، استفاده از ارقام پر محصول و سامانه‌های نوین آبیاری می‌توان به خودکفایی کامل در تولید این محصول رسید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: