۳ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
فضای کسب و کار و مشکلی به نام تامین اجتماعی(13)

بی توجهی بیمه تامین اجتماعی به شرکت‌های دانش‌بنیان

اسماعیلی مسئول موسسه دانش‌بنیان پویانمای کفشدوزک پیرامون مشکلات این موسسه با بیمه تامین اجتماعی گفت: ما با بیمه تامین اجتماعی مشکلات بسیاری داشته‌ایم و بیشتر مشکلاتمان نیز به بحث حق بیمه قراردادها برمی‌گردد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از ضروریات حال حاضر اقتصاد کشور ایجاد زمینه‌­های لازم رونق تولید و اشتغال است. برای رونق تولید و فعال کردن کسب وکار­ها حاکمیت باید شرایط کار و فعالیت را برای صاحبان کسب و کار­ها آماده کند تا آن­‌ها بتوانند فعالیت خود را حفظ و ارتقاء دهند. برای دست­یابی به این هدف باید محیط کسب وکار را بهبود داد.

یکی از موانع بهبود محیط کسب وکار که فعالان این عرصه به شدت از آن گلایه­‌مندند، موضوع حق بیمه قرارداد­ها است. نحوه تعامل سازمان تامین اجتماعی با فعالان کسب وکار و سازوکار­هایی که این سازمان دارد، موضوع حق بیمه قرارداد را به چالشی در محیط کسب وکار کشور تبدیل کرده است.

در ادامه برای فهم بهتر مشکلات فعالین اقتصادی با بیمه تامین اجتماعی، مشکلات این حوزه را از اسماعیلی، مسئول موسسه دانش‌بنیان پویانمای کفشدوزک جویا شده‌­ایم.

اسماعیلی پیرامون مشکلات ان موسسه با بیمه تامین اجتماعی گفت: ما با بیمه تامین اجتماعی مشکلات بسیاری داشته‌ایم و بیشتر مشکلاتمان نیز به بحث حق بیمه قراردادها برمی‌گردد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: ما شرکت دانش­بنیان هستیم وقتی که می­خواهیم از معافیت‌­های دانش‌­بنیان برخوردار شویم، بیمه قبول نمی‌­کند و ضریب پیمان را از ما کسر می‌­کند. در چند هیأت هم رفتیم، اعتراض زدیم، نامه از صندوق گرفتیم، اما باز هم از ما پول گرفتند.

وی پیرامون جرائم قراردادهای شرکت از سوی بیمه تامین اجتماعی گفت: تاکنون دو تا از قراردادهایمان مشمول جریمه شده‌اند و با این که شرکت دانش بنیان هستیم مجبور شدیم جرائم را بپردازیم. با این وجود هر سال دو تا از قراردادهایمان مشمول حق بیمه قراردادها می‌شود.

اسماعیلی به مبلغ جریمه‌ها اشاره کرد و گفت: جریمه ها معمولا شامل ۸ درصد از مبلغ قرارداد می‌شود و نسبت به این جریمه ها نیز اعتراض کرده‌ایم اما با توجه به این که به هییت‌های حل اختلاف هم رفته‌ایم اما هیچ نتیجه‌ای را حاصل نشده است.

این فعال اقتصادی بیان داشت: پروسه‌ی اعتراض نسبت به رویکرد تامین اجتماعی برای ما حدود ۴ ماه زمان بر بود. در آخر نیز تامین اجتماعی حرف خود را به کرسی نشاند و کل مبلغ بیمه و جرایم آن را از ما گرفتند. از نظر آن‌ها به نتیجه‌­ی خوبی رسید. اما از نظر ما اینطور نبود.

وی ادامه داد: ما به هیئت حل اختلاف مراجعه کردیم و آنجا آب پاکی را روی دست ما ریختند و گفتند که کل مبلغ حق بیمه قرارداد و جریمه را باید پرداخت کنید. از طرفی پول ما نیز در دست پیمانکار بود و تا مفاصا­حساب را نمی‌­گرفتیم، مطالباتمان را نمی­‌توانستیم آزاد کنیم، بنابراین عطایش را به لقائش بخشیدیم و این پول را دادیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: