عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کرد:

قیمت پایین خرید تضمینی عامل اصلی قاچاق گندم

پاپی زاده پیرامون قاچاق گندم به کشورهای همسایه گفت: چرا گندم باید به شکلی قیمت‌گذاری شود که زمینه قاچاق آن فراهم شود. دولت و دستگاه‌های قضائی باید با ریشه قاچاق مبارزه کنند. آن دستگاه و مسئول دولتی باید محاکمه شود که نسبت به افزایش قیمت گندم بی تفاوت است.

عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون قاچاق گندم به کشورهای همسایه گفت: با توجه به افزایش هرساله هزینه‌های تولید گندم، افزایش قیمت خرید این محصول در قانون پیش‌بینی شده است تا از قدرت خرید کشاورزان کاسته نشود ولی متاسفانه دولت در سه سال گذشته برخلاف قانون عمل کرده و قیمت خرید تضمینی گندم را افزایش نداده است.

وی ادامه داد: درحال حاضر قیمت تعیین شده فعلی برای خرید تضمینی گندم معادل قیمت دو سال قبل است، درحالی که هزینه‌های تولید آن حداقل ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه طبق محاسبات انجام شده قیمت خرید تضمینی گندم باید ۱۷۰۰ تومان اعلام می‌شد گفت: درحال حاضر قیمت گندم خارجی بالای دو هزار تومان است. اگر دولت بخواهد گندم مورد نیاز خود که سالانه ۱۲ میلیون تن است را وارد کند با احتساب هر کیلو ۲ هزار تومان باید ۲۴ هزار میلیارد تومان هزینه کند که ۲ برابر میزان پولی است که دولت به گندم‌کاران داخلی  می‌دهد.

وی ادامه داد: دولت باید در سالی که حمایت از تولید نامگذاری شده است به تولید داخلی کمک کند. کمیسیون کشاورزی مجلس بارها مراتب اعتراض خود را به دولت اعلام کرده است.

پاپی زاده پیرامون قاچاق گندم به کشورهای همسایه گفت: چرا گندم باید به شکلی قیمت گذاری شود که زمینه قاچاق آن فراهم شود. دولت و دستگاه‌های قضائی باید با ریشه قاچاق مبارزه کنند. آن دستگاه و مسئول دولتی باید محاکمه شود که نسبت به افزایش قیمت گندم بی تفاوت است.

وی در پایان تصریح کرد: برای جلوگیری از قاچاق گندم و افزایش انگیزه برای تولید داخلی آن باید هرچه سریع‌تر نسبت به افزایش قیمت آن اقدام شود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: