آمریکا تا سال 2016، چهارده بار علیه حمایت‌های کشاورزی چین به WTO شکایت کرده است

حمایت از کشاورزی، نقطه اشتراک دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا

نزاع اقتصادی چین و امریکا به‌واسطه حمایت از کشاورزی که اخیراً در رسانه‌ها برجسته شده است سابقه‌ای دیرینه دارد. اوباما تا سال ۲۰۱۶، چهارده بار علیه حمایت‌های کشاورزی چین در WTO طرح دعوی کرده بود و بااین‌همه، ترامپ رئیس‌جمهور کنونی و نامزد پیشین حزب جمهوری‌خواه امریکا در آن زمان منتقد جدی نرمش اوباما در مقابل دولت چین بوده است.

به گزارش عیار آنلاین به نقل از واشنگتن­پست و رویترز، حمایت­‌های قیمتی چین از غلات خود، جبهه‌ای جدید در روابط پر تنش بین دو اقتصاد بزرگ جهان باز می‌کند و بر دامنه اختلافات، از تولید بیش از ظرفیت چینی‌ها در فولاد و آلومینیوم گرفته تا عوارض گمرکی ضد دامپینگ چین برای جوجه‌های گوشتی آمریکایی خواهد افزود. اما وزارت تجارت چین در جواب طرح دعوی امریکا علیه این کشور در WTO اعلام کرد که این اقدام ایالات‌متحده مایه تأسف است و سیاست‌های حمایت از کشاورزی آن با عرف بین‌المللی مطابقت دارد.

باراک اوباما: در طول هفت سال، ۱۴ بار علیه حمایت‌های کشاورزی چین شکایت کرده‌ام

نزاع اقتصادی چین و امریکا به‌واسطه حمایت از کشاورزی که اخیراً در رسانه­‌ها برجسته شده سابقه­‌ای دیرینه دارد. به نقل از واشنگتن­پست و رویترز، اوباما تا سال ۲۰۱۶، چهارده بار علیه حمایت‌های کشاورزی چین در WTO طرح دعوی کرده، چنانچه باراک اوباما در سپتامبر ۲۰۱۶ دراین‌باره اظهار کرد: «این چهاردهمین طرح دعوی امریکا از سال ۲۰۰۹ تاکنون در WTO، علیه سیاست‌های حمایتی کشاورزی چین است و تا به امروز در تمامی این مناقشات امریکا پیروز شده و تنها پنج مورد باقی ‌مانده که فعلاً حکمی برای آن­ها صادر نشده است. سازمان تجارت جهانی باید یارانه‌های غیرقانونی چین را لغو و موانع بزرگی که برای صادرات آمریکا ایجاد شده را از میان بردارد و زمینِ  بازی را برای کشاورزان آمریکایی و خانواده‌هایشان که به صنایع برنج، گندم و ذرت متکی هستند هموار و از صدها هزار شغلی که به این بخش‌ها وابسته هستند را حمایت کند».

در همان سال دفتر نمایندگی تجاری ایالات‌متحده (USTR[۱]) اعلام کرد: «حمایت قیمتی از بازار (MPC[۲]) کشور چین برای محصولات گندم، ذرت و برنج تقریباً ۱۰۰ میلیارد دلار بالاتر از محدودیت‌های سازمان تجارت جهانی محسوب می‌شود و مشوق‌های این دولت برای کشاورزان چینی با افزایش تولید موجب کاهش قیمت‌ها در سراسر جهان می‌شود. حمایت قیمت داخلی چین برای محصولات گندم، انواع برنج و ذرت، از سال ۲۰۱۲ تاکنون، بیش‌ازحد ۸.۵ درصد حداقل سطح مجاز تحت نظر کمیته سازمان تجارت جهانی [حد آستانه‌ای یا de minimis] بوده است».

حمایت­های چین از غلات، خسارت ۶۷۳ میلیون دلاری به کشاورزان آمریکایی وارد کرد

مایکل فرومن [۳]نماینده تجاری ایالات‌متحده نیز در بیانیه‌ای اظهار داشت: « دخالت­‌های دولتی چین، قیمت‌ محصولات کشاورزی را در این کشور تحریف می‌کند و کشاورزان آمریکایی را تحت‌فشار قرار می‌دهد و به‌طور آشکار محدودیت‌هایی که چین هنگام عضویت در WTO متعهد شده است را نقض می‌کند. این امر برای ما قابل‌تحمل نیست که شرکای تجاری‌مان همانند دیگران از قوانین تجاری پیروی نکنند».

گروه‌های تجارت صنعتی گندم ایالات‌متحده[۴] در گزارشی تخمین زده‌اند که حمایت‌های قیمتی تضمین‌شده چینی از کشاورزان چینی حدود ۱۰ دلار بر هر بوشل[۵]، موجب افزایش مصنوعی تولید و کاهش قیمت‌های جهانی می‌شود. آن‌ها اشاره‌ کرده‌اند تحقیقات دانشگاه آیووا نشان می‌دهد که این اقدام چین منجر از دست دادن حدود ۶۷۳ میلیون دلار از درآمد سال گذشته کشاورزان آمریکایی شده است.

اوباما و افزایش حمایت از غلات، برای تلافی سیاست‌های حمایتی چین

روز دوشنبه (۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶)، وزارت کشاورزی ایالات‌متحده اعلام کرد که کشاورزان آمریکایی قیمت متوسط ​​۳.۳۰ دلار تا ۳.۹۰ دلار بر هر بوشل، برای گندم در سال بازاریابی که از اول ژوئن آغاز می‌شود دریافت خواهند کرد. این اقدام دولت اوباما نشان می‌دهد امریکا علیه چین وارد مناقشه عملی شده است. مجلس ایالات‌متحده نیز این اقدام اوباما را تحسین کرد. سناتور هیدی هیتکمپ[۶]، نماینده حزب دموکرات ایالت داکوتای شمالی امریکا دراین‌باره اظهار کرد: «وقتی من مجبور هستم بروم و خارج از مرزهای کشور از منافع تجاری دفاع کنم، مهم‌ترین موضوعی که می‌توانم عنوان کنم این است که ما توافقنامه‌هایی را که در اختیارداریم اجرا می‌کنیم. ولی زمانی که شاهد نقض سیاست‌های تجاری باشیم، اقدامات تهاجمی‌تری را در سازمان تجارت جهانی انجام خواهیم داد».

نخستین قدم در طرح دعوی‌های رسمی سازمان تجارت جهانی این است که مشاوران رسمی با مقامات چینی تماس بگیرند و سعی کنند مناقشات بدون دعوی قضایی حل‌وفصل شود. وزارت بازرگانی چین اظهار داشته که مذاکرات را مطابق با مقررات سازمان تجارت جهانی آغاز خواهد کرد.

*****

لینک­‌های مربوط به خبر:

https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN11J20D

https://www.washingtontimes.com/news/2016/sep/13/us-challenges-china-grain-subsidies-wto/

پی نوشت:

[۱] United States Trade Representative

[۲] Market Price Support

[۳] Michael Froman

[۴] U.S. Wheat Industry Trade Groups

[۵] پیمانه غله و میوه که در حدود۶۳ لیتر است.

[۶] Heidi Heitkamp

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: