مسکن مهر را از اقساط بازگشتی‌اش محروم نکنید

مسئولین وزارت راه و شهرسازی بجای استفاده از منابع حاصل از اقساط برگشتی مسکن مهر برای تکمیل واحدهای باقی مانده و تحویل آن‌ها به متقاضیان محروم از مسکن، این منابع را در قالب صندوق پس انداز یکم در اختیار اقشار متوسط به بالای جامعه می‌گذارند.

به گزارش عیارآنلاین، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در ۲۵ تیرماه امسال در جلسه با نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی، مدعی شده بود دولت منابع لازم برای تکمیل مسکن مهر پردیس را ندارد و گفته بود: «مسکن مهر پردیس ظرفیت تبدیل به یک بحران برای پایتخت را دارد».

آخوندی درحالی مهمترین مشکل عدم تکمیل مسکن مهر را نبود منابع مالی عنوان می‌کند که مطابق آمار، سالانه نزدیک به ۴ هزار میلیارد تومان از تسهیلات مسکن مهر توسط مردم به بانک مسکن برگشت داده می شود که مجموع آن اکنون به بیش از ۱۸ هزار میلیارد رسیده است. ولی تنها ۵ هزار میلیارد تومان آن به مسکن مهر تزریق شده است و ۱۳ هزار میلیارد تومان باقی مانده برای سرمایه گذاری های بانک مسکن یا در طرح های دیگر وزرات خانه راه و شهرسازی هزینه شده است و در آینده نیز قرار نیست از اقساط بازگشتی برای تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر استفاده شود.

در همین راستا محمدعلی دهقان دهنوی، عضو هیئت مدیره بانک مسکن در ۲۸ مردادماه امسال در مصاحبه با خبرگزاری مهر درباره استفاده از منابع حاصل از اقساط بازگشتی مسکن مهر گفت: «بر اساس مجوز هیئت دولت، استمهال ۱۰ ساله به این خط اعتباری داده شده است که اقساط وصولی سه سال نخست برای افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از ۲۵ به ۳۰ میلیون تومان و اقساط بازگشتی ۷ سال دوم در اختیار صندوق پس انداز مسکن یکم قرار می‌گیرد. بنابراین در حال حاضر بازگشت اقساط مسکن مهر صرف پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم می‌شود و امکان پذیر نیست تا تسهیلات تکمیل مسکن مهر پردیس را تأمین کنیم. چون منابعی باقی نمانده تا تسهیلات دیگری با آن پرداخت شود».

تامین منابع مالی صندوق پس انداز یکم با اقساط بازگشتی مسکن مهر

مسئولین بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی در حالی از منابع بازگشتی از اقساط مسکن مهر برای تامین منابع صندوق پس انداز یکم استفاده می‌کنند که قیمت مسکن در ماه‌های اخیر تا حدی افزایش پیدا کرده است که عملا وام مسکن یکم کارکرد خاصی در خرید مسکن ندارد. در تهران مطابق گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در تیرماه امسال با افزایش کم سابقه ۵۴.۲ درصدی نسبت به تیرماه ۹۶، به ۷ میلیون تومان رسیده است یعنی در این شرایط، بالاترین سقف تسهیلات «مسکن یکم» یعنی ۱۶۰ میلیون تومان برای زوجین تهرانی تنها ۲۳ متر مربع از یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد. از طرفی بیشتر خانواده‌ها امکان پس انداز یکساله مبلغ اولیه مورد نیاز برای سپرده‌گذاری و البته بازپرداخت اقساط این وام را ندارند و تنها بخشی از اقشار متوسط به بالا می‌توانند با استفاده از این تسهیلات صاحب خانه شوند.

تکمیل واحدهای مسکن مهر وعده‌ای که محقق نمی‌شود

متقاضیان مسکن مهر سال‌ها است در انتظار عملی شدن وعده‌های دولت برای تکمیل مسکن مهر و تحویل گرفتن واحدهای خود هستند. عدم تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر، بار مضاعفی بر دوش متقاضیان این واحدها گذاشته است. زیرا باید برای تامین مسکن خود به ناچار تن به اجاره‌نشینی دهند و علاوه بر پرداخت اقساط مسکن مهر، اجاره نیز پرداخت کنند. آن هم در شرایطی که افزایش قیمت اجاره‌بها در شهر تهران در ماه‌های اخیر به حدی رسیده است که بعضی از مستاجران توان پرداخت اجاره‌بها را نداشته و مجبور به مهاجرت از تهران شده‌اند. بنا بر گزارش مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره‎ ماهانه در بهار ۹۷، نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٢٦.٧ درصد افزایش داشته است.

در این شرایط پیشنهاد می‌شود مسئولین وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن بجای استفاده از منابع حاصل از اقساط برگشتی مسکن مهر برای استفاده اقشار متوسط به بالا در قالب صندوق پس انداز یکم، بخشی از آن را در محل اصلی خود یعنی برای تامین مسکن محرومین و تکمیل واحد‌های باقی مانده مسکن مهر هزینه کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: