سه عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با عیارآنلاین مطرح کردند:

قیمت پائین خرید تضمینی عامل قاچاق گندم به خارج

کاهش قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به تورم سالانه، پرداخت با تاخیر مطالبات گندم‌کاران و کاهش ارزش پول ملی ازجمله دلایل قاچاق گندم و انتقال آن به کشورهای همسایه است. نظارت و کنترل مرزهای کشور و مهم تر از آن اصلاح و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم ازجمله راهکارهای هستند که کشاورزان را تشویق به فروش محصولاتشان به داخل می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، در چند ماه گذشته، اخباری مبنی بر خرید و احتکار گندم توسط دلالان و قاچاق آن به کشورهای همسایه مطرح شده است. کاهش قیمت خرید تضمینی و پرداخت با تاخیر مطالبات گندم‌کاران ازجمله مهم‌ترین دلایل انحراف خرید و فروش این محصول استراتژیک از چرخه خرید تضمینی قانونی آن است. موضوعی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در صورت تداوم، تهدیدی برای خودکفایی گندم و امنیت غذایی کشور خواهد شد.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفتگویی با سه تن از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی داشته که متن آن به شرح زیر است.

یوسف داودی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، پیرامون قاچاق گندم به خارج از کشور گفت: برابر با قانون برنامه ششم توسعه کشور، قیمت خرید تضمینی گندم هر سال باید مطابق با تورم افزایش پیدا کند و همچنین ۳۰ روز بعد از خرید پول آن به کشاورزان واریز شود.

وی ادامه داد: در قانون پیش‌بینی شده است که اگر تاخیری در پرداخت  پول کشاورزان انجام شود دولت موظف است با توجه به نرخ سود فعلی بانک‌ها جریمه تاخیر را به کشاورزان پرداخت کند.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در خصوص دلایل قاچاق گندم به کشورهای همسایه گفت: کاهش قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به تورم سالانه، پرداخت با تاخیر مطالبات گندم‌کاران و کاهش ارزش پول ملی ازجمله دلایل قاچاق گندم و انتقال آن به کشورهای همسایه است.

داودی با بیان اینکه افزایش قیمت گندم یکی از راهکارهای مقابله با قاچاق آن محسوب می‌شود گفت: درحال حاضر نمایندگان مجلس به دلیل عدم عضویت در شورای اقتصاد هیچگونه نقشی در تعیین قیمت گندم ندارند.

وی ادامه داد: قیمت‌گذاری‌ها باید در راستای تشویق کشاورزان به تولید گندم و فروش آن در بازارهای داخلی باشد. درحال حاضر هزینه‌های تولید گندم دو برابر شده ولی قیمت فروش آن ثابت مانده است.

علی اکبری، عضو دیگر  کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، پیرامون قاچاق گندم به کشورهای همسایه گفت: قیمت خرید گندم در چند سال گذشته افزایش چندان زیادی در داخل کشور نداشته است به همین دلیل اختلاف قیمتی بین گندم داخل کشور و خارج ( کشورهای همسایه) به وجود آمده است.

وی ادامه داد: پایین بودن قیمت گندم داخلی میل به فروش و قاچاق آن را به کشورهای همسایه را افزایش داده است و بعضا دلال‌ها به این طریق گندم را از کشاورزان خریداری و قاچاق می‌کنند.

نماینده مردم شیراز پیرامون راهکارهای مقابله با این اقدام گفت: نظارت و کنترل مرزهای کشور و مهم تر از آن اصلاح و افزایش خرید تضمینی گندم ازجمله راهکارهای هستند که کشاورزان را تشویق به فروش محصولاتشان به داخل می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه باید به سمت اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم برویم گفت: اگر شورای اقتصاد افزایش قیمت هرساله گندم را مطابق با نرخ تورم اعمال کند، انگیزه‌ای برای قاچاق به وجود نمی‌آید.

اکبری در پایان تصریح کرد: عدم افزایش قیمت گندم در چند سال گذشته می‌تواند تهدیدی برای خودکفایی و امنیت غذایی کشور باشد. با توجه به تنش‌های ارزی و وضعیت فعلی انتظار می‌رود اقدامات لازم از سوی دولت برای تشویق کشاورزان به تولید گندم صورت گیرد.

علی وقف‌چی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، پیرامون قاچاق گندم به کشورهای همسایه گفت: قیمت خرید تضمینی محصولات اساسی همچون گندم باید بر اساس نرخ تورمی که توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود افزایش پیدا کند که متاسفانه در سه سال گذشته این اتفاق رخ نداده است.

وی ادامه داد: این موضوع نشانگر آن است که دولت هیچگونه توجهی به کشاورزان ندارد. در همین راستا مجلس شورای اسلامی بارها به دولت تذکر داده است.

نماینده مردم زنجان با بیان اینکه هرساله شاهد افزایش هزینه‌های تولید گندم هستیم گفت: درخصوص نرخ خرید تضمینی گندم با توجه به اینکه هرسال شاهد افزایش قیمت نهادهای کشاورزی همچون بذر، کود و سم و همچنین، افزایش هزینه‎های آماده سازی زمین و تورم عمومی هستیم، قیمت گندم هم باید افزایش پیدا کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درخصوص تمایل کشاورزان به فروش گندم شان به دلال‌ها و به دنبال آن قاچاق این محصول به کشورهای همسایه گفت: طبیعی است که اگر قیمت گندم در کشورهای همسایه بالاتر از قیمت داخلی آن باشد میل به قاچاق افزایش پیدا می‌کند.

وقف‌چی در پایان پیرامون راهکارهای مقابله با این اقدام گفت: افزایش قیمت گندم و پرداخت به موقع مطالبات گندم‌کاران ازجمله راهکارهای است که دولت باید نسبت به آن‌ها اقدام کند، چراکه در غیر این صورت شاهد افزایش قاچاق گندم در سال‌های آینده به کشورهای همسایه خواهیم بود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: