۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۱

ژاپن کشوری با بیش‌ترین لقاح آزمایشگاهی (IVF) در جهان

با تهدید «خشکسالی کودک»، دولت ژاپن شروع به ارائه یارانه برای عمل لقاح آزمایشگاهی بیماران نابارور کرده است چرا که این عمل تحت پوشش بیمه درمانی نیست. با این حال بیمارستان ها امید فرزنددار شدن زنان پا به سن نهاده را با قیمت‌های گزاف به فروش می‌رسانند و با به تعویق انداختن درمان قطعی این بیماران، پول بیشتری از تکرار عمل IVF به جیب می‌زنند!

به گزارش عیارآنلاین، یکی از ظرفیت های مهم برای افزایش جمعیت، درمان زوج های نابارور است که کشورهای پیشرو حل این معضل را جدی پیگیری می کند؛ ژاپن نیز از جمله این کشورهای است ولی انتقادات به راهکارهای ژاپنی ها مطرح است که در گزارش زیر آسیب شناسی شده است:

اکونومیست نوشت ژاپن دارای یکی از شلوغ‌ترین بیمارستان‌های درمان ناباروری در جهان است. این بیمارستان که «کاتو لیدیز» (Kato Ladies Clinic) نام دارد روزانه پذیرای ده‌ها بیمار است و هر روز برای ۷۵ زن بیمار، لقاح آزمایشگاهی (IVF) را انجام می‌دهد.

این کشور مسیری طولانی را برای گسترش درمان ناباروری طی کرده که آغاز آن، با مراجعه خانم مازاکو، همسر ولیعهد این کشور به یک مرکز درمان ناباروری در حدود ۲۰ سال قبل همراه شده است. این رویداد که به صورت شکست یک تابو برای مردم این کشور تلقی می‌شده با جتجال‌های رسانه‌ای زیادی نیز همراه بوده است که نهایتا منجر به این شد تا خانواده سلطنتی صاحب یک نوه دختر شود.

(تصویر خانواده ولیعهد ژاپن به همراه فرزندش که حاصل لقاح آزمایشگاهی است و در آینده صاحب تاج و تخت این کشور خواهد شد)

امروزه ژاپن با اینکه ۲۶ بار از آمریکا کوچک‌تر است، جمعیتی در حدود نیمی از جمعیت آمریکا را دارد و تعداد مراکز درمان ناباروری در آن، یک سوم بیشتر از آمریکاست. سال گذشته بیش از ۵۰ هزار نوزاد با کمک تکنیک لقاح آزمایشگاهی در این کشور به دنیا آمدند که شامل ۵ % از کل موالید این کشور است.

به گفته مسئولان وزارت بهداشت ژاپن تقریبا یک پنجم زوج های ژاپنی به بیماری ناباروری مبتلا هستند، که علت اساسی آن، تاخیر در ازدواج است. ۴۰ درصد از زنان ژاپنی که در دهه چهل‌سالگی به سر می‌برند برای فرزنددار شدن عمل لقاح آزمایشگاهی انجام می‌دهند که این نرخ، دو برابر میزانی است که در فرانسه و انگلیس انجام می‌شود.

از سال ۱۸۹۹ تا کنون، برای اولین بار از شمار جمعیت این کشور ۱ میلیون نفر کاسته شده است و نرخ باروری این کشور که گویای الگوی فرزندآوری زنان است نشان می دهد جمعیت کم خواهد شد. به همین سبب «شینزو آبه» با ارائه برنامه‌ای متعهد شده است اجازه ندهد تا جمعیت این کشور از رقم ۱۰۰ میلیون نفر کمتر شود. هم‌اکنون جمعیت این کشور ۱۲۷ میلیون نفر است که هرساله از شمار آن کاسته می‌شود.

از سال ۲۰۰۴ و با تهدید «خشکسالی کودک»، دولت شروع به ارائه یارانه برای IVF کرده است چراکه تحت پوشش بیمه درمانی نیست. به این ترتیب بیماران ۱۵۰ هزار ین معادل ۵.۸ میلیون تومان برای یک عمل لقاح آزمایشگاهی دریافت می‌کنند که این رقم حدود ۵۰ درصد قیمت انجام یک عمل در ژاپن است، که می‌تواند موفقیت‌آمیز نیز نباشد و نوزادی به ازای آن متولد نشود. این یارانه ممکن است در شرایطی برای تعداد عمل بیشتری نیز پرداخت گردد. این کمک‌ها به زنان زیر ۴۳ سال و مردان دارای درآمد کم‌تر ۷.۳ میلیون ین در سال (معادل ۲۸۵ میلیون تومان در سال) ارائه می‌شود.

به گفته یوشیماسا آسادا (Yoshimasa Asada)، متخصص درمان ناباروری عمده کمک‌های دولتی در این مسیر هدر رفته است. چراکه ژاپن بیشترین شمار انجام لقاح آزمایشگاهی IVF را در سطح جهان انجام می‌دهد که این روند با کمترین بازده مواجه بوده؛ درواقع فقط ۱۰ درصد از عمل‌های کمک‌باروری ژاپن موفقیت‌آمیز است؛ در حالی که این نرخ در جهان به  طور میانگین ۳۰ درصد است. به گفته این متخصص، می‌توان «فضای درمان ناباروری در ژاپن شرم‌آور دانست! چراکه بیمارستان ها امید فرزنددار شدن زنان پا به سن نهاده را با قیمت‌های گزاف به فروش می رسانند و با به تعویق انداختن درمان قطعی این بیماران، پول بیشتری از تکرار عمل IVF به جیب می‌زنند!» او ادامه می‌دهد: «پزشکان در تجویز داروهای قوی درمان در ویزیت‌های اولیه خودداری می‌کنند، به این بهانه که عوارض جانبی این داروها بیشتر است».

کارشناسان معتقدند ژاپن نیازمند یک قانون برای تنظیم صنعت درمان ناباروری است؛ قانونی که بتواند مراکز درمان ناباروری را رتبه‌بندی کند! به گفته کلاوس یاکوبسن (Klaus Jacobsen)، مدیر شرکت دانمارکی اوریجیو ژاپن (Origio Japan) که در زمینه درمان ناباروری در این کشور فعال است، بیماران هیچ اطلاعاتی در مورد کیفیت درمان در مراکز مختلف در دست ندارند و مجبورند به اظهارات شفاهی کارکنان این مراکز اعتماد کنند. به گفته یاکوبسن، با دستورالعمل‌ها و گایدلاین‌های بهتر  و کمک های مالی بیشتر، ژاپن می تواند تا ۳۰۰ هزار نوزاد از راه انجام لقاح آزمایشگاهی به دست آورد، که این رقم باعث جبران تفاضل منفی فوت و تولد در این کشور می‌شود (هم‌اکنون تعداد مرگ‌ومیر در ژاپن، ۳۰۰ هزار نفر بیشتر از تعداد موالید است).

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: