۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۳
آمریکا هند را متهم به حمایت‌های پنهان از کشاورزی کرد

شکایت آمریکا از حمایت‌های قیمتی (MPC) کشاورزی هند به WTO

طبق گزارش سایت سازمان تجارت جهانی (WTO) در نشست کمیته کشاورزی این سازمان که در روزهای ۱۱-۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ برگزار شد، آمریکا یارانه‌های قیمتی (MPC) محصولات کشاورزی هند را به چالش کشید و از این کشور به WTO شکایت کرد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از سایت سازمان تجارت جهانی (WTO) طی نشست کمیته کشاورزی این سازمان که طی روزهای ۱۱-۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ برگزار شد، آمریکا یارانه­‌های قیمتی (MPC) محصولات کشاورزی هند را به چالش کشید و از این کشور به WTO شکایت کرد.

تذکر ایالات‌متحده و درخواست بازبینی گزارش هند توسط  سازمان تجارت جهانی، اولین درخواست بازبینی است که در سال ۲۰۱۸ به کمیته کشاورزی WTO ارسال شده است. آمریکا ادعا کرده که هند در گزارش اعلامی سال‌های ۱۱-۲۰۱۰ و ۱۴-۲۰۱۳ حمایت‌های قیمتی بازار (MPS) – قیمت تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت- را برای محصولات گندم و برنج خود به‌ طور فاحشی کمتر از مقدار واقعی و اعمالی خود گزارش کرده است. به گفته ایالات‌متحده، این نتیجه روش متداول و ناصحیح هند برای محاسبه MPS  کشاورزی خود است.

شکایت آمریکا از حمایت‌های قیمتی کشاورزی هند در WTO

ایالات‌متحده اعلام کرد که گزارش‌های یارانه‌ی کشاورزی هند، جزئیات مربوط به هزینه‌های درون ایالتی را نداشته است و تنها محصول خریداری‌ شده دولت را به‌ جای تمام تولیدات حمایت‌ شده گزارش کرده است. هند همچنین مخارج خود را به‌ جای روپیه با دلار گزارش کرده است و علاوه بر این، هیچ اطلاعات دقیقی در مورد ارزش تولیدات محصولات کشاورزی که پایه‌ای برای تعیین محدودیت‌های حد آستانه (de minimis) -یا حداقل حمایت قیمتی مجاز داخلی که مورد پذیرش WTO هست- ارائه نداده است.

پاسخ هند به ادعای آمریکا

اما هند درخواست بازبینی گزارشات خود توسط امریکا را رد و تاکید کرد که این روش مطابق با قوانین سازمان تجارت جهانی است. هند ادعا می‌کند که از سال ۹۶-۱۹۹۵ همواره از واحد دلار در گزارش‌های خود استفاده کرده است. هند گفت موافقت‌نامه کشاورزی (AoA) سازمان تجارت جهانی تعیین نکرده است که محصولات واجد شرایط گزارش شامل چه مواردی می‌شود و پاداش‌هایی که بعضی دولت‌ها برای کشاورزان برنج و گندم فراهم می‌کنند، مبالغ اساسی نیست که جزو حمایت‌های داخلی جعبه زرد گزارش شود.

ترجمه و تحریر: مجتبی پویان مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: