جلوگیری از انحراف تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی با تولید مسکن

اگر دولت نگران انحراف در هزینه کرد برداشت ۱.۵ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای اشتغالزایی روستایی است، این تسهیلات را به ساخت مسکن روستایی اختصاص دهد و از ظرفیت‌های اشتغالزایی تولید مسکن استفاده کند.

به گزارش عیارآنلاین، روح اله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی، در نوزدهم مردادماه در مصاحبه با خبرگزاری فارس از وسواس این بانک در اعطای تسهیلات به روستاییان از محل ۱.۵ میلیارد دلاری منابع صندوق توسعه ملی برای طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری خبر داد و گفت: «نقطه ضعف‌های نظارت گذشته را بررسی کرده‌ایم تا مطمئن شویم که درخواست‌های افراد فقط به دریافت تسهیلات محدود نمی‌شود، بلکه به اشتغال‌زایی واقعی منجر می‌شود».

طرح‌های اشتغالی که در سال‌های گذشته در کشور اجرا شد مانند طرح خوداشتغالی، طرح ضربتی اشتغال و طرح بنگاه‌های زودبازده، از جهت تخصیص تسهیلات دارای نقطه اشتراک بود ولی اشتغال مورد نظر را ایجاد نکرد. یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت این طرح‌ها انحراف منابع و تسهیلات آن‌ها بود. مصاحبه اخیر مدیرعامل بانک کشاورزی نیز نشان می‌دهد این نگرانی در مورد«اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها» نیز وجود دارد.

اصلاح و افزایش نظارت‌ها می‌تواند از این نگرانی اندکی بکاهد ولی آن چیزی که مانع جدی انحراف منابع خواهد شد، هدفگذاری صحیح برای ایجاد اشتغال است. یکی از این هدفگذاری‌ها ایجاد اشتغال از طریق ساخت مسکن روستایی است. زیرا به دلیل وجود تمامی زیرساخت‌های لازم مانند متولی مشخص (بنیاد مسکن انقلاب اسلامی) و سایر سازوکارهای قانونی مسکن روستایی، کمترین انحراف در هزینه‌کردها را در پی خواهد داشت.

لازم به ذکر است تولید مسکن علاوه بر اشتغال‌زایی مستقیم، می‌تواند سبب رونق سایر بخش‌های اقتصادی کشور شود. بخش مسکن یکی از پیشران‌های اقتصاد کشور است که ارتباط پیشینی و پسینی گسترده‌ای با صنایع دیگر دارد. مطابق پژوهش‌های انجام شده به ازای تولید ۱۰۰ متر مربع واحد مسکونی، یک شغل مستقیم و یک شغل غیرمستقیم برای یک سال ایجاد می‌شود. علاوه بر این، اشتغال‌زایی ناشی از تولید مسکن در پهنه کشور گسترده است و تبعاتی چون ایجاد تمرکز و مهاجرت از روستا به سمت شهرهای بزرگ را در پی نخواهد داشت.

از طرفی طبق آمار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در کشورمان ۵ میلیون و ۳۷۰ هزار واحد روستایی وجود دارد که بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد روستایی غیر مقاوم هستند، یعنی ۶۳ درصد از مسکن‎های روستایی کشور با کوچکترین زلزله ای‎ به کلی تخریب می‎شوند! لذا تولید مسکن در روستاها علاوه بر امکان بالای اشتغال‌زایی ضمن تامین نیاز اساسی روستاییان کاهش تلفات و خسارت در برابر بلایای طبیعی را در پی خواهد داشت.

درنهایت باید گفت که تولید مسکن روستایی علاوه بر امکان کمترین انحراف در هزینه‌کرد تسهیلات، ظرفیت‌های بالایی برای ایجاد اشتغال دارد؛ لذا از دولت یازدهم انتظار می‌رود تا دیر نشده است و تمام ۱.۵ میلیارد دلار برداشت از صندوق توسعه ملی هزینه نشده است، بخشی از آن را برای افزایش ساخت مسکن استفاده حداکثری نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: