۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۲
پاسخ به شبهات درباره بورس نفت-قسمت سوم

افزایش ارزش پول ملی دستاورد فروش ریالی نفت در بورس

بورس نفت

فروش ریالی نفت در بورس نه تنها باعث کاهش محسوس ذخیره دلاری بانک مرکزی نمی‌شود بلکه موجب تقویت ارزش پولی ملی و کاهش توزیع نقدینگی در بخش‌های غیرمولد می‌گردد.

راهکارهای مختلفی برای بی اثر کردن موضوع تحریم صادرات نفت ایران مطرح شده و یکی از بهترین آنها، فروش ریالی نفت در بورس است. اما با مطرح‌شدن فروش ریالی نفت، سؤالاتی از طرف برخی مدیران نفتی و کارشناسان درباره ریالی بودن این شیوه فروش ایجاد شده است. آنها با اشاره به اینکه تاکنون شرکت ملی نفت ایران صرفا نفت ایران را به صورت ارزی بخصوص دلاری می‌فروخته است، معتقدند بانک مرکزی صرفا خواستار دریافت درآمد دلاری فروش نفت از شرکت ملی نفت ایران است، اما با فروش ریالی عملاً این درآمد دلاری تبدیل به درآمد ریالی خواهد شد. درباره موضوع فروش ریالی نفت در بورس و واریز ریال به‌جای دلار در خزانه بانک مرکزی و اثر آن روی پول ملی و اقتصاد کشور، نکات زیر قابل ذکر است:

۱-عدم کاهش محسوس ذخیره دلاری بانک مرکزی:

در پیشنهادهای فعلی برای فروش ریالی نفت در بورس حجم محموله‌ها کوچک است و پیشنهاد شده در ابتدای امر شرکت ملی نفت تنها ۵% از فروش روزانه نفت را در بورس عرضه کند. بنابراین با اجرای این پیشنهاد عملاً ذخایر ارزی بانک مرکزی کاهش محسوسی نمی‌یابد زیرا حجم محموله‌های عرضه‌شده در بورس بسیار ناچیز و کوچک است. پس بانک مرکزی همچنان می‌تواند بخش قابل توجهی از درآمد دلاری خود را از بازار فروش نفت  شرکت ملی نفت ایران تأمین کند.

۲-تقویت ارزش پول ملی با افزایش تقاضا برای ریال:

با فروش ریالی نفت در بورس  به‌جای افزایش ذخیره دلاری بانک مرکزی، برای کنترل قیمت ارز عملاً تقاضا برای ریال افزایش میابد. به عبارت دیگر، بانک مرکزی همچنان  می تواند قیمت دلار را کنترل کند زیرا به جای افزایش عرضه آن، شاهد تقاضای بیشتر برای ریال و در نتیجه، افزایش ارزش ریال به‌عنوان پول ملی خواهیم بود.

۳-کاهش توزیع نقدینگی در بخش های غیر مولد:

فروش ریالی نفت باعث کاهش توزیع نقدینگی در بخش های غیر مولد اقتصادی و افزایش توزیع آن در بخش های مولد می شود. به عبارت دیگر، به‌جای اینکه این نقدینگی در بازارهای غیرمولدی مثل دلار، سکه، خودرو و غیره به جریان بیفتد، در بخش های مولد اقتصادی همچون فروش نفت استفاده شده است که اتفاق مثبتی برای اقتصاد کشور است و موجب می شود مشکلات فروش نفت ایران در شرایط تحریم کاهش یابد.

علاوه بر نکات فوق، باید به این نکته مهم اشاره شود که بانک مرکزی زمانی به موضوع تراکنش‌های بانکی مربوط به فروش نفت ورود می‌کند که تبدیل ارز اتفاق بیفتد. اما در فروش ریالی نفت در بورس عملاً تبدیل ارزی اتفاق نمی‌افتد و در نتیجه، ضرورتی ندارد که بانک مرکزی به موضوع معاملات نفت در بورس ورود پیدا کند. در این روش، بانک های خصوصی یا دولتی مورد تائید شرکت ملی نفت ایران وارد معاملات بورس می‌شوند و تضمین‌های لازم را از بخش خصوصی می‌گیرند و درآمد حاصل از نفت را مستقیماً به خزانه بانک مرکزی واریز می‌کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: