۲۱ مرد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۵

دوره گردی آمریکا برای یارگیری در اجرای تحریم‌ها

سفر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی به سه کشور عربی حاشیه خلیج فارس با هدف همکاری‌های مشترک و مذاکره برای قویتر نمودن نهاد TFTC دورنمای تحریم‌های شدیدتری علیه کشور را نشان می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی[۱]، هفته گذشته، طی سفری به سه کشور کویت، عربستان و امارات متحده عربی، به اظهار نظراتی پیرامون کشور ایران پرداخت. گزارش پیش رو قصد بررسی بیانات وی در سفر به خارومیانه را دارد.

بخش اصلی و عمده سفر خانم مندلکر به کشور امارات خلاصه می‌شود؛ چرا که وی اگرچه سفرهایی مشابه به عربستان و کویت داشت، اما چندان رسانه‌ای نشد[۲]. در سفر به امارات، خانم مندلکر، در یک کنفرانس مطبوعاتی در هتل ریتز کارلتون، مرکز مالی بین‌المللی دوبی، اشاره داشت: « امارات یک مرکز مالی بین‌المللی است. امارات به عنوان یک مجرای عمده و حیاتی که متصل به نظام‌های مالی آمریکا، آسیا و اروپا است، کار می‌کند. ما متعهد هستیم که با امارات پیرامون مسائل مبارزه با پولشوئی و تامین مالی تروریسم به طرز قدرتمندی، کار کنیم. ما یک تلاش مشترک و یک همکاری عظیم، با دیگر اعضای مرکز TFTC، خواهیم داشت».

اشاره خانم مندلکر، به مرکزی است که به‌عنوان یکی از دستاوردهای سفر رئیس جمهور آمریکا به منطقه در سال ۲۰۱۷ حاصل شد. این مرکز، که مرکز هدفگیری تامین مالی تروریسم[۳]، TFTC، نام دارد، در تاریخ ۲۵ مارچ سال ۲۰۱۷ به واسطه توافق میان آمریکا و عربستان تاسیس شد. مرکزی که به زعم مقامات آمریکایی، یک پاسخ جدید و خلاقانه‌ای بود تا هم قدرت به‌کارگیری ابزارهای موجود در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم را چند برابر کند و هم همکاری بین آمریکا و عربستان و دیگر طرفین توافق[۴] را در موضوع تامین مالی تروریسم، صورت رسمی و حقوقی بخشد. اهداف مرکز هدفگیری تامین مالی تروریسم عبارت است از: [۵]

۱-شناسایی، ردیابی و به اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد شبکه‌های تامین مالی تروریسم.

۲-کمک‌رسانی به کشورهایی که نیازمند کمک و همراهی برای ظرفیت‌سازی به‌منظور مقابله موثر با تهدیدات تامین مالی تروریسم هستند.

۳-هماهنگ نمودن اقدامات مختل‌کننده فعالیت‌های تروریستی[۶].

در ادامه خانم مندلکر پیرامون نقشی که این مرکز در چند وقت اخیر، ایفا کرده است، سخن گفت. وی گفت:« این مرکز، در دو ماه گذشته، توانسته است یک صرافی را که به صورت مخفیانه[۷]، پول برای سپاه قدس، شعبه مخفیانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از طریق نظام مالی امارات ارسال می‌کرد، کشف نماید. این صرافی، به منظور پنهان نمودن دخالت نیروهای قدس و سایر فعالیت‌های مرتبط با نیروی قدس، به جعل اسناد مبادرت ورزیده و به طور عمدی، رفتار خود را پشت کسب و کارهای قانونی پنهان می‌کرد. شبکه صرافی مزبور، با سوءاستفاده از بخش مالی امارات، با انتقال پول از ایران و تبدیل آن به دلار آمریکا، در پی نفع رسانی به نیروی قدس بودند؛ سپاه قدس، پول تبدیل‌شده به دلار را برای تامین مالی گروه‌های منطقه‌ای نیابتی همچون حزب الله لبنان، شعیان سرکش[۸] یمنی و رئیس جمهور سوریه، بشار اسد، که در حال حاضر، بسیار تحت فشار است[۹]، به منظور ناامن نمودن منطقه استفاده می‌کرد. این شبکه، فعالیت‌های نامشروع خود را، در پس شرکت‌های پوسته‌ای و پوششی[۱۰] مخفی می‌کرد». وی این مثال را نشانه‌ای قوی از همکاری میان امارات و آمریکا در کشف شبکه‌های مالی نامشروع یاد کرد.[۱۱]

منظور خانم مندلکر از صرافی فوق، صرافی راشد است که یکی از سه شرکتی بود که خزانه‌داری آمریکا در تاریخ ۱۰ آپریل سال جاری، ۲۰ اردیبهشت ۹۷، آن‌ها را به اتهام ارتباط با تروریسم در فهرست تحریم قرار داده بود. وزارت خزانه‌داری آمریکا آن زمان اعلام کرده بود: «اشخاص و نهادهایی که اخیراً مشمول تحریم‌های آمریکا شده‌اند واسطه خرید کالا و انتقال میلیون‌ها دلار ارز برای سپاه قدس ایران بودند»[۱۲].

شایان ذکر است پیش از این نیز، در تاریخ‌های ۴ و ۵ ماه مارچ سال جاری، دیداری میان تمامی اعضای مرکز هدفگیری تامین مالی تروریسم، در شهر کویت، پایتخت کشور کویت، برگزار شد. دیداری که محور آن پیرامون مباحث سازنده درباره شیوه حکمرانی و روش‌های اجرایی مرکز مزبور بود. مرکزی که به عنوان پایه و اساسی برای تلاش‌های چندجانبه آینده به منظور مقابله با تهدیدات مشترک در حوزه تامین مالی تروریسم خواهد بود[۱۳].

در ادامه، خانم سیگال مندلکر گفت: «از طریق «مرکز مقابله با تأمین مالی تروریست‌ها» (TFTC) ما کوشش‌های افزوده‌ای داریم که به خوبی در حال انجام هستند و فکر می‌کنیم که این کوشش‌ها به طور واقعی یک پیام متحد بسیار قوی ارسال می‌کند به این معنی که آمریکا و شرکای خلیجی ما برای مقابله با تأمین مالی تروریست‌ها در منطقه بسیار متعهد هستند». مندلکر در این باره ادامه داده بود: « با این اوصاف، من فکر می‌کنم بخش مالی دیگر کشورها که عمدتا خصوصی هستند با بروز رفتار عاقلانه‌ای، ایران را برای جابه‌جایی پول برای فعالیت‌های بدخواهانه یاری نکنند. از جمله کمک برای تروریسم، برای حوثی‌ها و برای اسد. این بخش‌ها نمی‌خواهند در این شبکه تارعنکبوتی[۱۴] گرفتار شوند.»

خانم مندلر اشاره داشت که، هیچ پرسش و شک و شبهه‌ای پیرامون همکاری با امارات وجود ندارد، ما می‌توانیم اقدامات قابل توجهی انجام بدیم تا روند تامین بودجه خودشان (ایران و گروه‌های مقاومت) مختل شود[۱۵]. در ادامه وی بیان نمود:« ما با هم کار می‌کنیم تا استثمار وبهره برداری از نظام مالی منطقه برای انجام فعالیتهای مخرب توسط ایران را کاهش دهیم».

به گفته برخی رسانه‌ها، هدف مندلکر از این سفر، تلاش آمریکا برای تقویت ساز و کارهایی بود که همراه با بازگشت تحریم‌ها، ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد[۱۶]. خانم مندلکر، تصریح نمود:« ما میخواهیم از طریق منطقه، روش‌های دور زدن تحریم‌های ایران را محدود نمائیم. امارات به طور خاص، جمعیت زیادی از اقوام ایرانی و روابط تجاری تاریخی با ایران است».

نکته جالب توجه در این سفر تعامل بخش خصوصی و دولت‌های موجود در خلیج فارس برای مهار ایران بود. وی در این باره اظهار داشت: «واشنگتن قصد دارد مانع استفاده نابه‌کارانه از درآمدهای مردم ایران در سرتاسر خاور میانه می‌شود. دولت‌ها و بخش خصوصی که به طور تنگاتنگی با آمریکا همکاری می‌کنند چرا که آنها نیز بر این موضوع اتفاق نظر دارند که نفوذ بدخیم و غیرقابل تحمل در منظقه دارد»[۱۷].

اما بخشی دیگر از صحبت‌های خانم مندلکر، اشاره به لغو ۷ فعالیت صرافی در امارات به دلیل مشارکت در فعالیت‌های مالی ایران بود. امری که هم بانک مرکزی امارات و هم دفتر رسانه ای دولت امارات بدان واکنش نشان ندادند.

اما، بخش دیگری از صحبت‌های خانم مندلکر، ناظر به مسائل بازگشت تحریم‌ها و آثار این موضوع برمیگشت.  در این باره وی بیان داشت: «تحریم‌هایی که در برگیرنده نفت ایران و قراردادهای موسسات مالی با بانک مرکزی ایران می‌شوند به طور کامل در ۴ نوامبر باز می‌گردند. ما در حال حاضر، مشاهده می‌کنیم شماری از شرکت‌هایی را که به فراخوان ما برای تحریم‌ها پاسخ می‌دهند. هر روز یک شرکت بزرگ اعلام می‌کند که از ایران خارج می‌شود. بخش خصوصی به سرعت به فراخوان ما برای تحریم‌ها پاسخ می‌دهد. ما انتظار داریم که این روند ادامه پیدا کند. من فکر می‌کنم بخش خصوصی به خاطر شماری از دلایل از ایران خارج می‌شود. نخست آنکه آنها فهم روشنی از اعمال تحریم‌های ما دارند و اینکه آمریکا چگونه تحریم‌ها را اعمال و ادامه خواهد داد همچنان که ما در گذشته انجام دادیم. ما، مصمم شده ایم تا بعد از تاریخ ۴ نوامبر، تحریم‌هایی علیه شرکت‌های خصوصی که همچنان با ایران همکاری میکنند، اعمال کنیم. موضع آمریکا کاملا روشن است. ما خیلی جدی هستیم درباره اختیاراتمان، درباره استفاده از اختیاراتمان و اعمال آنها. ایالات متحده در حال حاضر دنبال این است که صادرات حیاتی نفت ایران به دنیا را منسد کند. آمریکا میخواهد کاهش قابل ملاحظه ای در صادرات نفت ایران اتفاق بیفتد».

البته در نشست مطبوعاتی خانم مندلکر، پرسش‌هایی یپرامون قدرت آمریکا برای ایجاد اجماع در ابطه با اعمال تحریم‌ها علیه ایران پرسش شد که وی، از توضیح چگونگی متقاعد کردن سایر کشورها برای پیوستن به تحریم‌ها خودداری کرد. عدم پاسخ‌دهی خانم مندلکر، معنادار به نظر می‌رسد چرا که در حال حاضر آمریکا درگیر یک جنگ تجاری با چین به‌عنوان بزرگترین واردکننده نفت از ایران است. همچنین اتحادیه اروپا حداقل در ظاهر اعلام کرده است که ترجیحش حفظ برجام و عدم پیروی از تحریم‌های آمریکا است[۱۸].

او در رابطه با اعتراضات ایران نیز، اظهار نظر کرد. وی گفت: « اعتراضات اقتصادی در ایران، مرتبط با تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور است. امیدواریم که فشارها علیه ایران، فعالیت‌های نامشروع این کشور در خاورمیانه را محدود نماید». وی خطاب به حضار گفت: « شما مردم ایران را دیده اید. با صدای بلند پیرامون انواع فساد در داخل کشور حرف میزنند. زندگی در معرض خطری دارند، معترض به شرایط هستند»[۱۹]. وی اشاره داشت: « البته این موضوع حقیقت دارد که بسیاری از درآمدهای کشور ایران، برای پشتیبانی از فعالیت‌های نامشروع به جاهای دیگری رفته است و در عوض، بخش کمی به خود اقتصاد ایران، اختصاص یافته است»[۲۰].

مجموعه برداشت‌ها از مواضع و اظهارنظرهای خانم مندلکر در سفر به سه کشور عربی حاشیه خلیج فارس را، میتوان در موارد زیر خلاصه نمود:

۱-تمرکز سفر مزبور، بیشتر بر روی همکاری‌های مشترک و مذاکره برای قویتر نمودن نهاد TFTC بوده است. در واقع در دوران بازگشت تحریم‌ها، قوی‌تر نمودن این نهاد که همراه با اتهام پراکنی ارتکاب پولشوئی و تامین مالی تروریسم توسط ایران، انجام می‌شود، دورنمای تحریم‌های شدیدتری علیه کشور را نشان می‌دهد.

۲-امارات به عنوان یک مرکز مالی بین‌المللی، متصل‌کننده نظام‌های مالی اروپا، امریکا و آسیا به همدیگر است، به همین دلیل بخش اعظمی از تسویه امور مالی و تجاری ایران در این کشور(امارات)، انجام میشود. این امر برای ایران، به نقطه آسیب‌پذیری در حوزه تحریم‌ها تبدیل شده است. نقطه ای که به سان یک فرصت برای آمریکا است و این کشور را برای آسیب زدن به ایران جدی‌تر میکند. موضوعی که در صحبتهای خانم مندلکر نیز، انعکاس داشت.

۳-بخشی از این سفر، به اظهار نظرات پیرامون بازگشت تحریم‌های برجامی معطوف بود. با توجه به سفر سایر مقامات آمریکایی به دیگر کشور برای همراه نموده آنها به منظور تبعیت از تحریمهای برجامی آمریکا، میتوان یکی دیگر از وجوه سفر خانم مندلکر به سه کشور کویت، عربستان و امارات، را در این راستا ارزیابی نمود.

 

[۱] The Under Secretary for Terrorism and Financial Intelligence

[۲] https://www.reuters.com/article/us-usa-moneylaundering-iran/u-s-says-disrupts-iran-finance-operation-in-uae-to-squeeze-tehran-idUSKBN1K211D

[۳] Terrorist Financing Targeting Center (TFTC)

[۴] این توافق علاوه بر آمریکا و عربستان سعودی، مشتمل بر ۵ کشور دیگر حاشیه خلیج فارس یعنی عمان، قطر، بحرین و امارات متحده عرب و کویت نیز هست.

[۵] جزئیات این یادداشت تفاهم، در وبسایت اطلاع رسانی وزارت خزانه داری آمریکا، به صورت کامل منتشر شده است.

[۶] https://www.treasury.gov/press-center/press-releases/Pages/sm0092.aspx

[۷] FUNNEL CASH: منظور ارسال پول به صورت مخفیانه است.

[۸] Rebels

[۹] موارد خط کشی شده از سایت The national  گرفته شده است.

[۱۰]front and shell companies

[۱۱]https://gulfnews.com/business/economy/uae-key-to-blocking-terror-funding-us-treasury-official-says-1.2250526

[۱۲] https://home.treasury.gov/news/press-releases/sm0383

[۱۳]https://translations.state.gov/2018/03/06/meeting-of-the-terrorist-financing-targeting-center-member-states-convenes-in-kuwait/

[۱۴] WEB

[۱۵] https://www.thenational.ae/world/mena/shell-companies-and-forgery-us-reveals-details-of-iranian-network-in-uae-1.749770

[۱۶] همان

[۱۷] همان

[۱۸] البته تاکنون اقدام عملی روشنی مشاهده نشده است.

[۱۹] STAND UP LOUDLY

[۲۰] http://www.telegraphherald.com/news/national_world/article_a19cc8e7-58e3-5965-8795-5088625a2d5b.html

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: