۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۵
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی:

گیاهان دارویی ارزآوری ۴۵۰ میلیون دلاری دارند

زینلی: از اواخر پارسال تاکنون هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش توسعه و صنایع فرآوری گیاهان دارویی از طریق ‘سامانه کارا’ در حال پرداخت به بهره برداران این بخش است. پارسال ۴۵۰ میلیون دلار گیاهان دارویی به خارج از کشور صادر شد که بخش زیادی از این میزان صادرات سهم خراسان رضوی بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، حسین زینلی در جریان بازدید از مراکز فرآوری گیاهان دارویی در سبزوار افزود: با توجه به بحران کم آبی و تداوم پدیده خشکسالی ترویج کشت گیاهان دارویی بومی و تولید اقتصادی آنها در دستور کار قرار دارد.

وی بر حمایت جدی دولت از کشت و توسعه گیاهان دارویی تاکید و بیان کرد: امسال یارانه ای مشخص شده که در صورت تخصیص کامل برای هر هکتار کشت گیاهان دارویی ۲۰ میلیون ریال پرداخت می شود.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: توسعه و صادرات گیاهان دارویی بدون فرآوری با مشکل مواجه می شود و ارزش افزوده بالایی ایجاد نمی کند لذا شرکتها و صنایع مرتبط در این زمینه مورد حمایت قرار می گیرند.

وی گفت: از اواخر پارسال تاکنون هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش توسعه و صنایع فرآوری گیاهان دارویی از طریق ‘سامانه کارا’ در حال پرداخت به بهره برداران این بخش است. پارسال ۴۵۰ میلیون دلار گیاهان دارویی به خارج از کشور صادر شد که بخش زیادی از این میزان صادرات سهم خراسان رضوی بوده است.

زینلی افزود: همچنین پارسال ۲۳۰ میلیون دلار زعفران و ۲۰ میلیون دلار زیره سبز از خراسان رضوی به خارج صادر شد.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز گفت: شش هزار و۲۰۰ هزار هکتار زمین در این شهرستان به کشت گیاهان دارویی شامل زیره سبز، زعفران، گل محمدی، فلفل قرمز، نعنا، زرشک و چای ترش اختصاص دارد.

منصور برغمدی افزود: ۳۵۰ واحد عطاری داروهای گیاهی، سه شرکت دارای مجوز بازرگانی و ۴۰ مرکز مبادلات خام محصولات کشاورزی و گیاهی نیز در سبزوار فعالیت دارند.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: