۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۳

جذب ۲.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی /اختصاص ۴هزار میلیارد تومان به صنایع کوچک

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از نیمه‌ی دوم سال ۹۶ تاکنون ۲.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی از طریق ۲۰۴ سرمایه گذار جذب شده که موجب اشتغال ۱۷ هزار نفر شده است.

به گزارش عیارآنلاین، صادق نجفی در نشست خبری با بیان اینکه ۴۸درصد اشتغال کشور در اختیار صنایع کوچک قرار دارد اظهار کرد: ۸۵ شهرک خصوصی در کشور وجود دارد که ۹۷هزار نفر در این شهرک‌ها اشتغال دارند.

وی در ادامه افزود: به منظور حمایت از صنایع کوچک ۴هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این صنایع قرار می‌گیرد.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه ۴۸ درصد اشتغال در اختیار صنایع کوچک و متوسط است، اضافه کرد: اکنون بیش از یک میلیون اشتغال در ۸۰۰ شهرک فعال کشور در جریان است و به دنبال فرمایشات رهبری در حمایت از صنایع متوسط و کوچک و حمایت رییس جمهور و استراتژی های وزیر صنعت، کمعدن و تجارت، تاکید ویژه ای بر حمایت از sme ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه امروز راه نجات در حوزه تولید،صنایع کوچک و متوسط است، گفت: ۱۲۰نفر از صنایع کوچک طی سه ماه گذشته در آلمان آموزش دیده و برای فعالیت به کشور برگشتند.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به سئوالی درباره آمار جذب سرمایه گذاری‌های خارجی اظهار کرد: از نیمه‌ دوم سال ۹۶ تاکنون ۲.۸میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی از طریق ۲۰۴ سرمایه گذار جذب شده که موجب اشتغال ۱۷ هزار نفر شده است.
وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر تاثیر تحریم‌ها گفت: به دنبال راهکاری هستیم تا تاثیر تحریم‌ها را کاهش دهیم و بر این اساس برنامه‌هایی در این زمینه داریم که مورد به مورد و رسته به رسته، بر اساس مناطق جغرافیایی اجرا خواهد شد، ضمن آنکه اولین قرارداد تشکیل شهرک سرمایه‌گذاری خارجی به مساحت ۵۰۰ هکتار در ماکو به امضا رسید و همچنین شهرک لجستیک برای حمل و نقل در این منطقه ایجاد خواهد شد.
نجفی در ادامه با اشاره به ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا برای حمایت از تولید داخل افزود : طی ۴ ماه گذشته ۳۴۰ واحد درداخل شهرک صنعتی که تاکنون تعطیل بودند راه اندازی شدند.
وی همچنین به توافق با سازمان توسعه تجارت در زمینه در اختیارقرار دادن بخشی از مشوقهای صادراتی پرداخت و گفت: بخشی ازمشوق‌ها در اختیار صنایع کوچک قرار می‌گیرد و در این زمینه اسامی ۱۲۰ واحد صنعتی کوچک که صادرات داشته اند برای اخذ مشوق صادراتی در اختیارسازمان توسعه تجارت قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به طرح پوشاک گفت: این طرح یکی از طرح‌هایی است که جزو استراتژی‌های کلان وزارت صنعت محسوب می‌شود و شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان صنایع کوچک با همکاری بانک کشاورزی و صندوق توسعه تفاهمنامه‌ای را امضا کردند تا از این صنعت حمایت کنند.

نجفی خاطرنشان کرد: این طرح که با حمایت انجمن پوشاک اجرایی می‌شود شرکت‌های پشتیبان تشکیل شده که از تامین مواد اولیه تا فروش کالا در شهر‌ها از این واحد‌های تولیدی حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: در مرحله اول استان کرمانشاه به عنوان استان پایلوت انتخاب شده است و تا به امروز توانسته‌ایم ۲۰ هزار شغل در پنج استان مرتبط با همین صنعت ایجاد کنیم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: طی چند سال اخیر شاهد استقبال خوب ایرانیان مقیم خارج از کشور از سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی بودیم که این رقم اکنون به چندصد میلیارد تومان رسیده است و پیش‌بینی ما این است که با تغییر شرایط ارزی این عدد افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه تخصصی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: این نمایشگاه از بیست و یکم تا بیست و سوم در مصلی تهران برگزار می‌شود و ۱۰ غرفه خارجی در آن حضور دارند.

نجفی با اشاره به وضعیت صادرات صنایع کوچک تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون ۲۲۰ واحد صادراتی، ۱۷۰ میلیون دلار صادرات داشته‌اند که انتظار می‌رود سرعت آن طی ماه‌های آینده افزایش پیدا کند.

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت در مورد بازگشت به چرخه تولید واحدهای صنعتی خاطرنشان کرد: طی ۴ ماه امسال ۳۴۰ واحد که تعطیل شده بودند به چرخه تولید برگشتند.
وی همچنین گفت: در شرایط جدید ارزی ممکن است مشکلاتی برای صنایع کوچک ایجاد شود بدین منظور وزیر صنعت دستور دادند تا بسته‌ای با موضوع تامین نقدینگی حمایت از صنایع کوچک و متوسط آماده شود تا برای طرح در دولت و اخذ مصوبه به دولت ارائه شود.

منبع: میزان

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: