مدیر طرح ملی تکاپو در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

پرداخت وام بدترین راه برای ایجاد اشتغال در روستاها است

تازیکی با بیان اینکه پرداخت وام مدل مناسبی برای ایجاد اشتغال در روستاها نیست، گفت: مسئولان همیشه ساده‌ترین راه را برای ایجاد اشتغال انتخاب می‌کنند. پرداخت وام بدترین راه ایجاد اشتغال روستایی است چراکه ردیابی نمی‌شود هدفمندی و جهت‌دهی درستی ندارد و عموما منفعلانه است. کاهش جمعیت روستایی و تخلیه شدن روستاها نشان دهنده آن است که ارائه تسهیلات نمی‌تواند مشکل روستاها را حل کند.

رضا تازیکی، مدیر طرح ملی تکاپو، وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی گفت: یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی توسعه روستایی در ایران کمبود اشتغال و به دنبال آن درآمد پایین روستاییان است. در حال حاضر روستاییان با معضل اشتغال ناقص روبه‌رو هستند. اشتغال ناقص به این معنی است که روستاییان درآمد کافی ندارند.

وی ادامه داد: کمبود درآمد و عدم دسترسی به بعضی از خدمات در بخش‌های زیرساختی و بانکی عاملی در جهت افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها می‌شود.

تازیکی پیرامون اینکه در سال‌های گذشته ایجاد اشتغال از طریق پرداخت تسهیلات مهم‌ترین اقدام دولت‌ها بوده است گفت: بنده اعتقاد دارم پرداخت تسهیلات و وام به روستاییان موجب ایجاد اشتغال و هیچگونه توسعه‌ای نمی‌شود. کاهش جمعیت روستایی و تخلیه شدن روستاها به خوبی نشان دهنده آن است که ارائه تسهیلات نمی‌تواند مشکل روستاها را حل کند.

وی ادامه داد: اهمیت این موضوع به قدری است که وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی چندین بار تصریح کرده‌اند که با وام نمی‌توان اشتغال و توسعه ایجاد کرد.

مدیر طرح ملی تکاپو با بیان اینکه پرداخت وام بدترین راه برای ایجاد اشتغال است گفت: مسئولان همیشه ساده‌ترین راه را برای ایجاد  اشتغال انتخاب می‌کنند. به اعتقاد بنده پرداخت وام بدترین راه برای ایجاد اشتغال است چراکه ردیابی نمی‌شود هدفمندی و جهت بندی درستی ندارد و عموما منفعلانه است.

تازیکی پیرامون طرح کشاورزی قراردادی به عنوان راهکار پیشنهادی برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی در روستاها گفت:  هدف اصلی کشاورزی قراردادی ایجاد رابطه­ پایدار و وابسته بین واحد­های فراوری مثل کارخانه‌ها و واحدهای تأمین­‌کننده­ محصولات کشاورزی مثل دامدار و کشاورز است. در این طرح، واحدهای فراوری‌کننده با کشاورزان قرارداد پیش خرید محصول منعقد می‌کنند و در طول سال زراعی به آن‌ها آموزش‌‌های لازم جهت افزایش بهره‌وری را می‌دهند.

وی ادامه داد: به اعتقاد ما تا وقتی رابطه پایداری بین تولیدکننده محصولات کشاورزی، واحدهای فراوری و صادرکنندگان وجود نداشته باشد مشکل بازار محصولات کشاورزی حل نخواهد شد.

مدیر طرح ملی تکاپو با بیان اینکه توسعه BDS از استراتژی‌های توسعه روستایی کشور باید باشد گفت:  ازجمله اهداف اولیه در طرح کشاورزی قراردادی توسعه BDS ( توسعه کسب‌وکارهای تولیدی مبتنی بر بازار در روستاها) است. توسعه BDS در روستا رونق بخش کشاورزی را به دنبال خواهد داشت.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: