۱۳ مرد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲

مناطق آزاد به رسالت خود نرسید/ لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده منجر به رونق نمی‌شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مالیات بر ارزش افزوده منجر به افزایش قاچاق و عامل تعطیلی تولید شده است. تنها راه نجات دریافت مالیات دریافت آن از حلقه آخر یعنی مصرف کننده است. اکنون در حلقه‌های متعدد چند بار ۹ درصد دریافت می‌شود، اما در حلقه پایانی یک بار مالیات دریافت خواهد شد. ۵۰ تا ۶۰ درصد کارگاه‌های تولیدی که تعطیل هستند یا تعدیل نیرو داشتند، به مشکل مالیات بر ارزش افزوده آنها باز می‌گردد. گمرک ۹ درصد روی نخ وارداتی مالیات ارزش افزوده می‌گیرد و زمانی که تبدیل به الیاف می‌شود ۹ درصد دیگر دریافت می‌شود و طبق قانون باید در حلقه‌های بعدی این مالیات مسترد شود که بعضاً این کار صورت نمی‌گیرد و یا از فاکتور کسر نمی‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، سید ناصر موسوی لارگانی، با اشاره به تصویب لایحه مناطق آزاد جدید در کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: متأسفانه اعضای کمیسیون با ایجاد مراکز آزاد جدید موافقت کردند، در حالی که مناطق موجود به رسالت خود نرسیده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اگر این مناطق محملی برای واردات باشد، ایجاد مناطق جدید درست نیست، آنچه که تاکنون آمار و عملکرد وجود دارد این است که مناطق کنونی به جایگاه خود در امر تولید، اشتغال و رونق صادرات نرسیده‌اند.

این نماینده مجلس در مورد آخرین وضعیت لایحه مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: این موضوع احتمالاً این هفته نهایی می‌شود و برخی مواد آن تاکنون اصلاح شده است.

موسوی لارگانی با اشاره به برخی اصلاحات لایحه مالیات بر ارزش افزوده بیان داشت: آنچه بتواند تحولی در تولید و اشتغال ایجاد کند، در لایحه مشاهده نمی‌شود. یکی از مهمترین مشکلات کنونی مربوط به بدهی مالیات بر ارزش افزوده تولیدکنندگان است.

وی تأکید کرد: تنها راه نجات دریافت مالیات دریافت آن از حلقه آخر یعنی مصرف کننده است. اکنون در حلقه‌های متعدد چند بار ۹ درصد دریافت می‌شود، اما در حلقه پایانی یک بار مالیات دریافت خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  در پاسخ به این سوال که یکی از اهداف قانون مالیات بر ارزش افزوده شفافیت در حلقه‌های تولید، توزیع و مصرف و در مجموع فعالیت‌های نظام اقتصادی بوده است، یادآور شد: این موضوع را قبول دارم اما ۵۰ تا ۶۰ درصد کارگاه‌های تولیدی که تعطیل هستند یا تعدیل نیرو داشتند، به مشکل مالیات بر ارزش افزوده آنها باز می‌گردد.

وی با ذکر مثالی خاطرنشان کرد: گمرک ۹ درصد روی نخ وارداتی مالیات ارزش افزوده می‌گیرد و زمانی که تبدیل به الیاف می‌شود ۹ درصد دیگر دریافت می‌شود و طبق قانون باید در حلقه‌های بعدی این مالیات مسترد شود که بعضاً این کار صورت نمی‌گیرد و یا از فاکتور کسر نمی‌شود.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که مشکلات شکلی و اجرایی نباید منجر به زیر سوال رفتن اصل این نوع مالیات شود، تصریح کرد: اکنون کشورهای متعددی در حلقه آخر مالیات از مصرف کننده می‌گیرند و حتی با وجود قانون مالیات ارزش افزوده قاچاق نیز افزایش یافته است، چون تولیدکننده باید انواع مالیات و دیگر هزینه‌ها را پوشش دهد، بنابراین شاهد قاچاق کالا هستیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: