۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۳

ایجاد تلاطم در بازار با اخذ مالیات بر عایدی سرمایه/ دولت دست از اجرای تصمیمات عجولانه بردارد

عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه اخذ مالیات بر عایدی سرمایه جز متلاطم و حساس کردن بازار سرمایه، هیچ نتیجه دیگری ندارد، گفت: این اقدام مانند اخذ مالیات از خانه های خالی محکوم به شکست است.

به گزارش عیارآنلاین، سیدکمال الدین شهریاری با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر دریافت مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: در وضعیت موجود اقتصادی که بخش مسکن با توجه به شاخص های داخل بخش خوب کار می کند اگر تصمیم عجولانه ای در خصوص قیمت مسکن یا اجاره بها اتخاذ شود نه تنها اثر مثبت بر بازار نخواهد داشت بلکه می تواند مخرب نیز باشد.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بازار مسکن در سال های ۹۰ و ۹۱ به دلیل افزایش قیمت بادکنکی که تجربه کرده چندسالی با رکود مواجه شده است، افزود: با ثبات در قیمت مسکن بعد از تخلیه حباب از اوایل سال گذشته مقداری بازار مسکن دوباره جان گرفته و فعالیت در بازار باعث رونق ساخت و ساز و رونق اشتغال شد اما متاسفانه به علت برخی اتفاقات اقتصاد درگیر حواشی بسیاری شده است.

کاهش ارزش پول ملی بر همه بازارها تاثیر داشته است

شهریاری با تاکید بر اینکه تغییر در شاخص های اقتصاد کلان و کاهش ارزش پول ملی در کنار افزایش قیمت ارزهای خارجی به کاهش ارزش پول ملی منجر شده است، تصریح کرد: متاسفانه این عوامل نه تنها بر بازار مسکن بلکه هر بخش دیگری از اقتصاد تاثیر گذاشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه همزمان با کاهش ارزش پول ملی قیمت کالاها افزایش یافته است، گفت: بنابراین مسکن نیز به تبعیت از شاخص های کلان اقتصادی خود به خود درگیر افزایش قیمت شده است.

دولت دست از دخالت در بازارها بردارد

وی با تاکید بر اینکه لازم نیست دولت در حوزه مسکن وارد شده و اقدامی برای کاهش قیمت آن انجام دهد، افزود: تجربه نشان داده که دخالت دولت و هر گونه اخذ مالیات بر خانه های خالی محکوم به شکست بوده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه اخذ مالیات بر سود یا درآمد منطقی است، تصریح کرد: مالیات بر خانه های خالی و یا عایدی سرمایه که نحوه محاسبه آن نیز مشخص نیست کاملا شکست خورده بوده و این هم جز متلاطم کردن و حساس کردن بازار سرمایه هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه نگرانی در خصوص پا پس کشیدن بازار سرمایه از رغبت به ورود به بازار مسکن وجود دارد، گفت: با عملیاتی شدن تصمیم اخذ مالیات از عایدی سرمایه بازار مسکن از فعالیت باز مانده و این منابع مالی نیز که در بازار مسکن فعالیت بوده و اشتغال ایجاد می کند به دلالی و واسطه گری در بازار طلا و ارز سوق پیدا کند.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: