توان خرید با تولید مسکن افزایش می‌یابد نه با افزایش وام خرید

بانک مسکن اگر دنبال کاهش قیمت مسکن و افزایش توان خرید مردم است به جای افزایش جذابیت های وام خرید مسکن، منابع موجود در بخش مسکن را به سمت تولید و عرضه مسکن هدایت کند.

به گزارش عیارآنلاین، رحیمی‌انارکی مدیرعامل بانک مسکن از پیشنهادی برای کاهش محدودیت سن واحد ساختمانی برای دریافت وام مسکن یکم خبر داد. رحیمی‌انارکی در این زمینه گفت: «به بانک مرکزی پیشنهاد داده‌ایم حداقل مدت صدور پروانه ساختمانی از ۱۵ سال به ۲۰ سال افزایش یابد. ‌این کار به بخشی از مردم کمک می‌کند تا واحدهای با طول عمر بیشتر و با قیمت‌های مناسبت‌تری خریداری کنند».

افزایش سقف اوراق حق تقدم وام مسکن تا سقف وام مسکن یکم نیز پیشنهاد دیگری بود که طبق گفته رحیمی انارکی توسط بانک مسکن به بانک مرکزی ارائه شده است. این پیشنهاد در حالی مطرح می شود که به واسطه افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر، عملا افزایش سقف وام خرید مسکن تاثیر خاصی بر قدرت خرید مردم نخواهد داشت. مطابق گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران در تیرماه امسال با افزایش کم سابقه ۵۴.۲ درصدی نسبت به تیرماه ۹۶، به حدود ۷ میلیون تومان رسیده است. بنابراین افزایش ۲۰ میلیونی سقف اوراق حق تقدم وام مسکن، چیزی جز افزایش ۳ الی ۵ متری در واحد مورد نظر خریداران را در شرایط کنونی نخواهد داشت. بماند که با افزایش سقف وام خرید، انتظارات تورمی در بازار مسکن ایجاد می شود و این تاثیر حداقلی نیز از بین خواهد رفت.

پیشنهاد ارائه شده در مورد صندوق پس انداز یکم مانند تغییرات قبلی این صندوق، کاملا مغایر با اهداف اولیه آن است. صندوق به منظور رونق بازار معاملات مسکن از طریق تحریک تقاضای مصرفی بدون تحریک قیمت مسکن و همجنین رونق ساخت و عرضه مسکن راه اندازی شده بود. برای تامین این دو هدف، اعطای تسهیلات به خانواده های فاقد مسکن و برای آپارتمان های حداکثر ۷ ساله در نظر گرفته شده بود، اما اکنون نه خبری از شرط خانه اولی بودن هست و نه از نوساز بودن واحد ها. پیشنهاد جدید هم نه تنها سبب افزایش قدرت خرید مردم می شود بلکه افزایش قیمت های کنونی را به واحدهای ۱۵ تا ۲۰ سال نیز تسری خواهد داد.

افزایش وام خرید مسکن و ایجاد جذابیت برای وام مسکن یکم، ادامه روندی است که در این سال ها در بخش مسکن طی شده است. در این چند سال مهمترین سیاست وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن، سیاست تحریک تقاضا از طریق اعطای تسهیلات وام خرید مسکن بوده است که بدلیل کمبود عرضه مسکن، نتیجه ای جز افزایش قیمت مسکن و رکود خرید و فروش و تولید مسکن را نداشته است. از طرفی افزایش مقدار وام خرید مسکن سبب تولید نقدینگی جدید در کشور خواهد شد. در شرایطی که نقدینگی بالا نقش بسیار مهمی در نابسامانی های اخیر بازار دارد، هرگونه تولید نقدینگی جدید باید با دقت و حساسیت بیشتری انجام شود و هدایت آن به سمت بخش های مولد امری ضروری است. بنابراین اگر بانک مسکن منابعی مانند اقساط برگشتی مسکن مهر در اختیار دارد به جای استفاده از آن ها در سیاست هایی که تاثیر مثبتی در بازار ندارند، لازم است رونق تولید مسکن را پیش گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: