ظرفیت معدنی شرق کشور معطل زیرساخت ریلی

راه آهن چابهار-سرخس نخ تسبیح محرومیت‌زدایی استان‌های شرقی

استان‌های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی علی‌رغم برخورداری از ظرفیت‌های غنی طبیعی بدلیل نبود زیرساخت‌های مناسب حمل‌و نقلی همچنان جزو محروم‌ترین استان‌های کشور هستند. بی‌توجهی به اولویت‌های زیرساختی متناسب با ظرفیت‌های کشور سبب شده است پروژه مهمی همچون خط آهن چابهار ـ سرخس که علاوه بر درآمدهای کلان ترانزیتی برای کشور، تاثیرات مستقیمی بر محرومیت‌زدایی، اشتغال‌زایی و پیشرفت استان‌های شرقی دارد، به کندی پیش رود.

به گزارش عیارآنلاین، استان سیستان و بلوچستان با داشتن ۱۰ میلیارد تن ذخایر قطعی و ۲۰ میلیارد تن ذخایر احتمالی، ۵ درصد ذخایر معدنی کشور را در خود جای‌داده است. در این استان سالانه به‌طور متوسط ۳ و نیم میلیون تن مواد معدنی استخراج می‌شود. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در این رابطه گفته است: تاکنون ۳۴۸ معدن در این استان کشف‌شده که ۲۱۷ مورد آن فعال، ۹ معدن در حال تجهیز و بقیه نیمه فعال هستند. وی در ادامه اظهار داشت: ۲۸/۷۳ درصد از معادن سیستان و بلوچستان را مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزئینی و نما تشکیل می‌دهند و این بخش در سیستان و بلوچستان زمینه اشتغال ۶ هزار و ۲۰۰ نفر را فراهم کرده است.

از سوی دیگر طبق آمار سازمان صنعت، معدن و تجارت، استان خراسان جنوبی به‌عنوان یکی از قطب‌های معدنی کشور شناخته می‌شود. مجموع ظرفیت معادن در حال بهره‌برداری استان خراسان جنوبی بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن است درحالی‌که هم‌اکنون سالانه تنها ۱۲ میلیون تن مواد معدنی از آن استخراج می‌شود؛ جالب‌توجه آنکه میزان اشتغال‌زایی این معادن بیش از ۱۰ هزار نفر بوده است. بااین‌حال، به دلیل نبود زیرساخت مناسب حمل‌ونقل، از ظرفیت معدنی این استان خراسان به‌خوبی استفاده‌نشده و همین امر یکی از دلایل اصلی بالا بودن نرخ بیکاری و به‌تبع آن مهاجرت به سایر استان‌های کشور در خراسان جنوبی است.

راه‌آهن چابهار ـ سرخس به‌عنوان اصلی‌ترین اولویت زیرساختی شرق کشور علاوه بر کسب منافع ملی حاصل از درآمدهای ترانزیتی، تأثیر مستقیمی بر اشتغال‌زایی و پیشرفت اقتصادی این منطقه از کشور خواهد داشت. احداث این زیرساخت ریلی سبب می‌شود تا دسترسی به معادن و بهره‌برداری از آن‌ها مقرون‌به‌صرفه شود و از این طریق مقدمات لازم برای سرمایه‌گذاری جهت فعال‌سازی ظرفیت معادن غنی شرق کشور فراهم گردد.

محور ریلی چابهار ـ سرخس از ۲ قطعه اصلی تشکیل‌شده؛ قطعه اول آن از چابهار تا زاهدان، امکان اتصال چابهار به شبکه ریلی و قطعه دوم آن، امکان اتصال زاهدان به بیرجند و نهایتاً اتصال به سرخس را فراهم می‌کند. عملیات عمرانی قطعه اول با طول ۵۸۰ کیلومتر، از سال ۸۹ وارد فاز اجرایی شده و هم‌اکنون پس از گذشت ۸ سال از شروع پروژه دارای پیشرفتی کمتر از ۳۵ درصد است، این درحالی است که قطعه دوم که از سال ۹۳ در ردیف بودجه عمرانی کشور قرارگرفته است، بعد از گذشت ۴ سال تقریباً هیچ پیشرفت فیزیکی نداشته است.

عدم توجه به اولویت‌های زیرساختی متناسب با ظرفیت‌های کشور سبب شده است پروژه مهمی همچون خط آهن چابهار ـ سرخس که علاوه بر درآمدهای کلان ترانزیتی برای کشور، تأثیرات مستقیمی بر محرومیت‌زدایی، اشتغال‌زایی و پیشرفت استان‌های شرقی دارد، به‌کندی پیش رود.

بنابراین ضروری است مسئولان وزارت راه در راستای انجام وظایف خود اهتمام بیشتری نسبت به ساخت و تکمیل این محور راهبردی نشان دهند و با تخصیص صحیح منابع به پروژه‌های اولویت‌دار مطابق وعده‌های داده‌شده بهره‌برداری از این خط ریلی را تا سال ۱۴۰۰ عملیاتی نمایند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: