قائم مقام معاونت ساخت و توسعه راه آهن در گفتگو با عیارآنلاین:

شرکت ساخت به شدت علاقه‌مند به خرید ریل UIC60 از ذوب آهن است

خطیبی با بیان اینکه شرکت ساخت متولی اصلی ساخت راه آهن در کشور است، گفت: در صورت تولید ریل UIC60 به شدت علاقه‌مند هستیم از ظرفیت تولید ریل ملی ذوب آهن استفاده کنیم. ولی درحال حاضر شرکت ذوب آهن خروجی برای ریل UIC60 نداشته است. اگر ذوب آهن توانایی تولید ریل UIC60 را داشته باشد امکان ندارد شرکت ساخت اقدام به واردات ریل کند.

عباس خطیبی، قائم مقام معاونت ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور در گفتگو با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون پروژه ریلی ملی گفت: شرکت ذوب آهن اصفهان و راه آهن قراردادی پیرامون تولید ریل ملی داشته‌اند. در آن قرارداد مقرر شده بوده ذوب آهن اصفهان ۴۰ هزار تن ریل U33 تولید کند. ذوب آهن یک محموله ۵۰۰ تنی تحویل داده و تولید پارت دوم را هم شروع کرده است.

قائم مقام معاونت ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت  در پاسخ به اینکه آیا  برنامه‌ای برای خرید ریل از ذوب آهن اصفهان دارد گفت: در سال‌های قبل مذاکراتی برای خرید ریل با ذوب آهن داشته‌ایم. توافقنامه خرید ۲۵ هزار تن ریل UIC60 ازجمله این مذاکرات بود که به دلیل عدم تولید ریل توسط ذوب آهن محقق نشده است.

وی افزود: درحال حاضر شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقلی کشور ریل U33 مصرف نمی‌کند آنچه ما مصرف داریم ریل UIC60 است.

خطیبی با بیان اینکه شرکت ساخت اصلی ترین متولی ساخت راه آهن در کشور است گفت: شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌نقلی در صورت تولید ریل UIC60 به شدت علاقه‌مند است از ظرفیت تولید ریل ملی ذوب آهن استفاده کند.  ولی درحال حاضر شرکت ذوب آهن خروجی برای ریل UIC60 نداشته است.

وی ادامه داد: اگر ذوب آهن توانایی تولید ریل UIC60 را داشته باشد امکان ندارد شرکت ساخت اقدام به واردات ریل کند. اما به این نکته هم باید توجه داشت که شرکت ساخت نمی‌تواند پروژه‌های در دست ساخت خود را معطل ذوب آهن کند.

خطیبی با بیان اینکه تامین ریل از داخل کشور مزیت مهمی برای شرکت ساخت محسوب می‌شود، گفت: در وضعیت فعلی که کشور درگیر تحریم‌های بانکی است خرید ریل از خارج به دلیل مشکلات ال‌سی دشوار و خرید داخلی مزیت است.

وی با بیان اینکه نیاز شرکت ساخت به ریل UIC60 سالانه ۸۰ هزار تن است گفت: با توجه به نیاز بالا به ریل تفاهمنامه‌ سه جانبه‌ای بین شرکت ساخت، قرارگاه سازندگی خاتم النبیاء و شرکت ذوب آهن اصفهان برای خرید ریل خواهیم داشت.

قائم مقام معاونت ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌های کشور در پایان تصریح کرد: اگر ذوب آهن اصفهان ۵۰۰ تن ریل UIC60 که دارای استانداردهای لازم باشد را تولید و شرکت راه آهن هم آن را تائید کند آماده عقد قرارداد با آن‌ها خواهیم شد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: