کارشناس اقتصاد مسکن در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

دولت اقساط بازگشتی مسکن مهر را به چرخه تولید مسکن بازگرداند

بیضایی پیرامون پیشنهاد اختصاص یک میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای رونق بازار مسکن گفت: تا پایان سال ۹۵ حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان از اقساط مسکن مهر به دولت بازگشته و این پول بیش از آن چیزی می‌باشد که دولت به دنبال برداشت از صندوق توسعه ملی است. دولت اگر به دنبال خروج مسکن از رکود فعلی آن است باید این ۱۳ هزار میلیارد تومان نزد بانک مسکن را دوباره به چرخه تولید مسکن بازگرداند.

فرهاد بیضایی، کارشناس اقتصاد مسکن مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به یارانه سود و تسهیلات مسکن گفت: سازوکار مدل پیشنهادی دولت که در قالب وجوه اداره شده می‌باشد به این شکل است که یک میلیارد دلار در بانک‌های هدف سپرده‌گذاری و از سود آن تسهیلات مسکن به متقاضیان ارائه شود.

وی ادامه داد: در مدل قبلی یارانه سود و تسهیلاتی که بانک‌ها به مردم ارائه می‌کردند در بودجه سنواتی پیش‌بینی می‌شد و بانک‌ها پس از ارائه تسهیلات در عملیات حسابرسی با دولت تسویه حساب می‌کردند. البته گاهی اوقات پیش‌بینی‌های بودجه سنواتی محقق نمی‌شد.

این کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به اینکه آیا مدل پیشنهادی دولت می‌تواند راهگشای خروج مسکن از رکود فعلی آن باشد گفت: تا پایان سال ۹۵  حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان از اقساط مسکن مهر به دولت بازگشته است. این پول بیش از آن چیزی می‌باشد که دولت به دنبال برداشت از صندوق توسعه ملی است. دولت اگر به دنبال خروج مسکن از رکود فعلی آن است باید این ۱۳ هزار میلیارد تومان نزد بانک مسکن را دوباره به چرخه تولید مسکن بازگرداند.

وی افزود: از اطرف دیگر در بودجه سنواتی مقرر شده بود به ارزش ۵ هزار میلیارد تومان، زمین به بانک مسکن داده شود و بانک مسکن از آن به عنوان پشتوانه دارایی برای افزایش توان تسهیلات دهی و پایین آوردن سود نرخ تسهیلات استفاده کنند که متاسفانه تا زمان حاضر اجرایی نشده است.

بیضایی درخصوص مدل پیشنهادی خود جهت رونق بازار مسکن گفت: دولت بجای تاکید بر ورودی‌های بانک مسکن و انحراف افکار عمومی باید فکری برای خروجی‌های این بانک داشته باشد. تعطیلی مسکن مهر، عدم تحقق وعده بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی و وضعیت نامطلوب بافت‌های فرسوده در کشور نشان دهنده آن است در چند سال گذشته خروجی مناسبی در حوزه ساخت و تولید مسکن نداشته‌ایم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: