مستند اقتصادی-سیاسی باج با موضوع روند توسعه مناطق آزاد در ایران

مستند اقتصادی-سیاسی باج با موضوع روند توسعه مناطق آزاد در ایران ساخته شده است. مستند با مرور مختصری از تاریخچه مناطق آزاد در جهان آغاز می‌شود و پس از آن به بررسی چالش‌های شکل گرفته حول مناطق آزاد در میان دولت و مجلس و همچنین دولت‌های مختلف با یکدیگر می‌پردازد.

به گزارش عیارآنلاین، مستند اقتصادی-سیاسی باج با موضوع روند توسعه مناطق آزاد در ایران به نویسندگی و کارگردانی محمد پایدار و تهیه کنندگی علیرضا خاکدامن و با حمایت موسسه سفیر فیلم ساخته شده است. توسعه مناطق آزاد در سالیان اخیر محل مناقشات و دعواهای بسیاری از رجال سیاسی ایران بوده که محتوای مستند به رمزگشایی مناقشات مذکور پرداخته است. مستند با مرور مختصری از تاریخچه مناطق آزاد در جهان آغاز می‌شود و پس از آن به بررسی چالش‌های شکل گرفته حول مناطق آزاد در میان دولت و مجلس و همچنین دولت‌های مختلف با یکدیگر می‌پردازد.

از یک طرف، اظهارات برخی از نمایندگان مجلس به تصویر کشیده می‌شود که برای تصویب منطقه آزاد ناحیه خود از انواع و اقسام توجیه‌ها استفاده می‌کنند. از طرف دیگر مناطق آزاد برای دولت‌ها، یکی از سریع‌ترین پاسخ‌ها برای رفع و رجوع کم‌کاری‌ها در قبال مرزنشینانی است که سالیان متمادی (به عمد و یا غیر آن) در فقر نگه داشته شده‌اند تا بلکه بتوانند از خرمن واردات، خوشه‌ای بچینند. در واقع مناطق آزاد پدیده‌ای است در حال گسترش که اگر چه اندکی سطح زندگی مرزنشینان را ارتقا می‌دهد، اما به زعم کارشناسان اقتصادی، منطق واردات حاکم بر آن، سبب میلیون‌ها دلار هدررفت سرمایه ملی و تضعیف صنایع داخلی می‌گردد. مناطق آزاد باج هایی هستند که دولت‌های ضعیف مرکزی به مرزنشینان ناراضی از تنگدستی پرداخت می‌کنند؛ این ادعای باج است.

برای دریافت تیزر مستند اینجا را کلیک کنید

برای دریافت کامل مستند اینجا را کلیک کنید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: