۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۰

آیا ضمانت پرداخت قرارداد ساخت نیروگاهی یونیت صادر شد؟

یکی از بزرگترین و همچنین چالشی‌ترین قرادادهای سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه ساخت و توسعه نیروگاه‌ برق در ایران، قراداد یونیت اینترنشنال است. این قراداد پس از گذشت بیش از دو سال هنوز اجرایی نشده است. یکی از چالش‌های اصلی این قرارداد صادرنشدن ضمانت پرداخت paymentgaranty از سوی وزارت اقتصاد ایران است.

به گزارش عیارآنلاین، از چالشی‌ترین قراردادهای صنعت برق کشور ، قرارداد ساخت نیروگاهی است که در خرداد سال ۹۵ بین شرکت مادرتخصصی برق حرارتی و شرکت ترکیه‌ای «یونیت اینترنشنال» منعقد شد. شرکت یونیت در بیانیه‌‌ی ابتدایی خود از احداث هفت نیروگاه جدید با ظرفیت ۶۰۰۰ مگاوات و به قیمت ۴.۲ میلیارد دلار در ایران خبر داده بود. این بیانیه شرکت یونیت موجب انتشار موجی از مخالفت‌های داخلی شد چراکه ایران در سال‌های اخیر به صادرکننده خدمات فنی مهندسی ساخت نیروگاه تبدیل شده بود.

اما با گذشت دو سال و عدم آغاز  ساخت نیروگاه این شرکت، این قرارداد دچار تغییر و تحولاتی از  جمله کاهش ظرفیت از ۶۰۰۰ مگاوات به ۲۰۰۰  مگاوات شد. یکی از چالش‌های اصلی این قرارداد، ضمانت آن بود چراکه طبق آن باید طرف ایرانی بالاترین ضمانت داخلی خود یعنی paymentgaranty  را ارائه می‌کرد.  اما طبق برخی شنیده‌ها وزارت اقتصاد ایران به عنوان مرجع صادرکننده ضمانت‌های سرمایه‌گذاری خارجی تاکنون هیچ گونه‌ paymentgaranty صادر نکرده است.

احمد جمالی مدیرسرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران در گفتگو با خبرنگار عیارآنلاین درباره آخرین وضعیت ضمانت‌های صادر شده برای ساخت نیروگاه‌ در ایران گفت: در قراردادهای ساخت نیروگاه توسط سرمایه‌گذاران خارجی، در مواردی که خریدار انحصاری یا عرضه کننده محصول تولیدی دستگاه دولتی است، ابتدا قرارداد تضمینی خرید انرژی (برق) (PPA) بین سرمایه‌گذاران خارجی و وزارت نیرو منعقد می‌شود.

وی درباره ضمانت‌های صادر شده برای قرادادهای نیروگاهی نیز گفت: برای سرمایه‌گذاران خارجی در سال‌های ۹۵ و ۹۶ هیچگونه ضمانت پرداختی از سوی وزارت اقتصاد و امور دارایی جهت ساخت نیروگاه در ایران صادر نشده است.

در پایان باید خاطر نشان کرد که شواهد و اظهارات مسئولان نشان دهنده تعلیق قرارداد سرمایه‌گذاری و ساخت نیروگاهی یونیت اینترنشنال است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: