۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس در گفت‌وگو با عیار آنلاین:

غربی‌ها طبق میل و اراده خود لایحه تنظیم می‌کنند/ از برجام عبرت بگیریم

محمدعلی پورمختار با بیان اینکه پذیرفتن کنوانسیون پالرمو منافع ملی ما را با خطر مواجه میکند، گفت: عدم تعهدپذیزی آمریکا و اروپایی ها در برجام مشخص میکند که پالرمو نیز ضمانت اجرایی ندارد.

بعد از اجرای قرارداد برجام و عدم گشایش درزمینه ی­ لغو تحریم­‌های بانکی، مسئولین دولتی به‌ اشتباه ریشه­ اصلی عدم همکاری بانک­‌های بین­‌المللی با بانک­‌های ایرانی را قرار داشتن ایران در لیست سیاه گروه FATF پنداشتند فلذا توصیه های FATF را در قالب لوایحی مانند لایحه پیوستن به کنوانسیون پالرمو جهت تصویب و اجرا به مجلس فرستادند.

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضائی و حقوقی و نماینده مردم شهرستان های بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار عیارآنلاین با اشاره به موضوع پیوستن جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با پولشویی (پالرمو) که از سوی غربی‌ها عنوان شده است، اظهار داشت: بدون شک پیوستن کشور ما به این کنوانسیون علاوه بر اینکه منابع ملی را با خطر مواجه می‌کند، برای ما هیچ دستاوردی نخواهد داشت.

پورمختار در ادامه با توجه به ایرادات موجود در این لایحه افزود: غربی‌ها معمولا لایحه کنوانسیون‌های بین‌المللی را به خواست و اراده خودشان تنظیم می‌کنند؛ لذا حضور کشورمان در در کنوانسیون پالرمو امتیازی برای ما به ارمغان نمی‌آورد.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبارزه با پولشویی به طور مستقل و به دور از پیوستن به کنوانسیون‌ها در داخل کشور در دستورکار دولت و سایر دستگاه‌های اجرایی کشور است، تصریح کرد: در لایحه پالرمو به ۴۱ بند در جهت چگونگی مبارزه با پولشویی اشاره شده است که ما در حال حاضر ۱۳ بند از این موارد را به مرحله اجرا گذاشته‌ایم.

وی ادامه داد: طراحان FAFT مهلتی را برای پیوستن ما به این کنوانسیون معین کردند، سوال ما این است مگر در توافق برجام همکاری ایران در راستای به ثمر رسیدن این توافق برای همگان به اثبات نرسید؟ چه تضمینی وجود دارد که ما لایحه پالرمو را بپذیریم و دوباره اقدامات آمریکایی‌ها مانع از تحقق اهداف این کنوانسیون شود، گرچه با شناختی که از غربی‌ها داریم پذیرش کنوانسیون پالرمو در حقیقت به ضرر کشور خواهد بود.

این نماینده خانه ملت با اشاره به توافق برجام، این قرارداد را فاقد دستاورد برای کشورمان عنوان کرد و گفت: در توافق برجام قرار بر این بود که تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکایی‌ها به طور کلی از بین برود، خود رئیس بانک مرکزی آمد رفت در اما بدعهدی آنها در برجام مانع از تحقق خواسته‌های ایران شد؛ لذا آقای سیف رئیس بانک مرکزی اذعان داشت که گفت، در خود آن شورای برجام هیچ فایده‌ای نداشته و گشایشی در روابط تجاری و بانکی ما با سایر کشورها حاصل نشده است.

وی با بیان اینکه آمریکا و اروپایی‌ها هیچ ضمانتی برای به نتیجه رسیدن توافقات نمی‌دهند، یادآور شد: در بحث برجام نیز آمریکا و اروپایی‌ها از ارائه تضمین به ما امتناع کردند؛ لذا با توجه به عملکرد آنها در برجام، مشخص است که در موضوع پالرمو هم آنها ضمانتی به ما نخواهند داد.

عضو کمیسیون قضائی مجلس با اشاره به رایزنی‌های وزارت خارجه کشورمان برای پیوستن به کنوانسیون پالرمو گفت: دستگاه دیپلماسی ما برای توافق برجام نیز بارها در مجلس شورای اسلامی صحبت‌هایی دال بر مفید بودن این توافق کردند که ماحصل این رایزنی‌ها انعقاد توافق برجام بود که امروز پس از گذشت زمان عدم سودمندی آن عیان شد؛ لذا وزارت خارجه ما نباید برای پیوستن به پارلو پافشاری کند.

نماینده مردم شهرستان‌های بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر بومی‌سازی کنوانسیون پالرمو خاطرنشان کرد: ما باید رهنمودهای مقام معظم رهبری را سرلوحه کار خود قرار دهیم؛ در دیداری که با رهبر انقلاب داشتیم، ایشان بر این تاکید داشتند که در داخل کشور به طور مستقل و به دور از اظهارنظرهای غربی‌ها مبارزه با پولشویی را جدی‌تر از گذشته در دستورکار خود قرار دهیم، لذا رئیس، هیات رئیسه و نمایندگان مجلس همه باید با تدابیر مناسب برای مبارزه با پولشویی برنامه‌ریزی جدی کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: