۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با عیار آنلاین:

طرح حداکثر استفاده از توان داخلی نیازمند اصلاح است

قاضی پور با اشاره به عدم رای نمایندگان به طرح اصلاح قانون استفاده حداکثری از توان داخلی کشور گفت: بنا به خواست و امضای ۵۰ نفر از نمایندگان این طرح برای بررسی مجدد به صحن علنی می آید.

به گزارش عیارآنلاین، قانون «استفاده حداکثر از توان تولید داخل» از مهم‌ترین قوانین است که تاکنون در زمینه ارتقای توان تولید  داخل، در مجلس تصویب شده است. این قانون در تیر ماه سال جاری در مجلس به رای گذاشته شد که در نتیجه نمایندگان با کلیات آن مخالفت کرده و خواستار اصلاح برخی مواد آن شدند.

نادر قاضی‌پور عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم شهرستان ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار عیارآنلاین، با اشاره به طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان داخلی که چندی پیش در جلسه علنی مجلس نتوانست مورد تایید نمایندگان قرار بگیرد، اظهار داشت: این طرح در جلسه علنی عنوان شد و نمایندگان به دلایل مختلف به آن رای ندادند.

وی در ادامه با بیان اینکه این طرح به خواست و امضای ۵۰ نفر از نمایندگان مجددا راهی صحن علنی خواهد شد، افزود: پنج ماده در این طرح وجود داشت که نمایندگان با آنها مخالف بودند و به همین دلیل در جلسه علنی رای مناسب را کسب نکرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ماده ۹ و ۱۰ طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان داخلی مربوط به سازمان تامین اجتماعی است و آقای مصری از کمیسیون اجتماعی و آقای محجوب از فراکسیون کارگری داوطلبانه پیگیر حل و فصل ایرادات این دو ماده هستند تا منابع مالی سازمان تامین اجتماعی مورد آسیب قرار نگیرد.

قاضی‌پور گفت: ماده ۱۱ این طرح نیز در مورد مناطق آزاد و دو ماده دیگر مربوط به نقاط دیگر بود. اصلاحات این طرح از سوی کارشناسان در حال انجام شدن است؛ لذا موافقان و مخالفان نظرات خود را ارائه می‌دهند و امیدواریم نتیجه مطلوب حاصل شود.
این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید بر حمایت همه جانبه از تولیدات ملی اظهار داشت: دو مواد از طرح اصلاح استفاده حداکثری از توان داخلی مختص به کالای ایرانی است که می بایستی در دستورکار تمام مسئولان قرار بگیرد. اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که در هیچ کجای دنیا کالاها به صورت ۱۰۰ درصد در کشوری ساخته و پرداخته نمی‌شود، به عنوان مثال شرکت اتومبیل سازی با برند بنز برخی از قطعات این اتومبیل را در کشور برزیل تهیه می‌کند، ما نیز مدعی نیستیم که که هر محصولی که مورد نیاز داشته باشیم را در داخل کشور می‌سازیم اما با صراحت می‌توانیم اعلام کنیم که بیش از ۵۰ درصد کالاهای اساسی و مورد نیاز را در داخل به تولید می‌رسانیم.

وی ادامه داد: ما در شهرستان ها محصولات کشاورزی مناسبی داریم که اگر با عدم توجه و رسیدگی کشاورزان مواجه شوند قطعا آسیب خواهند دید، به عنوان مثال سیب ارومیه که از کیفیت بالایی برخوردار است در نوع خود یک کالای مرغوب ایرانی است.

قاضی‌پور واردات هرگونه کالای مشابه به داخل کشور را مانع بزرگ بر سر راه رونق تولیدات ملی عنوان کرد و اظهار داشت: آیین نامه‌های موجود باعث می‌شود که قانون به درستی اجرا نشود؛ لذا ما برای تولیدات کالاهای ایرانی به تولیدکنندگان حرفه‌‌ای نیاز داریم، با عنوان مثال برای تاسیس سکوی نفتی تنها ابزارآلات اکتفا نمی‌کند و بدون شک حضور متخصصان در این حوزه هم ضروری است.

نماینده مردم شهرستان ارومیه در مجلس با اشاره به ماده ۲۲ طرح اصلاح قانون استفاده حداکثری از توان داخلی گفت: در ماده ۲۲ به موضوع جرم انگاری پرداخته؛ لذا مسئولان و به ویژه نظارت مجلس باید بر روی فعالیت‌های پیمانکاران باشد؛ چراکه مسئولان در قبال پیشرفت پروژه‌ها تعهد دارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: