سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

دولت بجای محدودیت کشت برنج به مدیریت منابع آبی بپردازد

شاعری با بیان اینکه مسئولین به جای محدودیت کشت برنج  به دنبال مهار و کنترل منابع آبی کشور باشند گفت: روش مقابله با پدیده کم آبی و خشکسالی در کشور، نکاشتن برنج نیست چراکه میانگین کنترل و مهار آب‌های سطحی کشور ۴۰ درصد است و دولت باید به ارتقاء سطح مدیریت و دانش فنی آب، استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری و بهبود بهره­‌وری بپردازد.

محمد شاعری، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون محدودیت اعمال شده در  کشت برنج به دلیل کم آبی گفت: مسئولین به جای محدودیت کشت برنج  به دنبال مهار و کنترل منابع آبی کشور باشند که هرساله بخش اعظمی از آن ها تبخیر و یا از کشور خارج می‌شود. برای مثال در استان مازندران فقط ۱۰ درصد از منابع آب‌های سطحی کنترل و مهار می‌شود. این میزان در کل کشور حدود ۴۰ درصد است.

وی ادامه داد:  فاضلابی که درحال حاضر در کشور تسویه می‌شود نزدیک به ۴۰ درصد است. اگر در مواردی که عرض شد مدیریت بهینه داشته باشیم نیازی به محدودیت کشت برنج به بهانه کم آبی نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه محدودیت کشت برنج الگوی مناسب برای مقابله با خشکسالی نیست، گفت: به اعتقاد بنده مقابله با پدیده کم آبی و خشکسالی در کشور نکاشتن برنج نیست بلکه ارتقاء سطح مدیریت و دانش فنی، استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری، بهبود بهره­‌وری و مدیریت  است.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی سال گذشته قانون افزایش سامانه­‌های نوین آبیاری را به تصویب رساند و ۸۵ درصد از هزینه­‌های شیوه­‌های نوین آبیاری را هم برای دولت پیش‌بینی کرد که به کشاورزها پرداخت کند. مابقی هزینه­‌ها هم هزینه‌­های کارگری است که کشاورزان بایستی در اراضی پرداخت کنند.

شاعری با بیان اینکه آبخیزداری ازجمله راهکارهای دیگر مدیریت منابع آبی کشور است گفت: مجلس شورای اسلامی با توجه به اهمیت موضوع آبخیزداری در برنامه ششم توسعه عمرانی کشور دولت را مکلف کرده عملیات آبخیزداری را طی برنامه ششم توسعه عمرانی کشور برای ۱۰ میلیون هکتار از اراضی کشور انجام دهد.

وی ادامه داد: امیدواریم وزارت نیرو و جهاد کشاورزی وظایف خود در این حوزه را به درستی انجام دهند و شبکه‌های زیر سد‌ی کشور را تکمیل کنند.

نماینده مردم مازندران با بیان اینکه محدودیت کشت برنج اقدامی غیر کارشناسی است گفت: کسانی که چنین دستورالعمل‌های را صادر می‌کنند، اطلاع چندانی از قوانین و فلسفه توسعه ندارند.

وی ادامه داد: درحال حاضر حدود ۲۵ درصد از اراضی کشور زیر کشت ارقام پر محصول برنج هستند و در ۷۵ درصد دیگر برنج به صورت سنتی و محلی کشت می‌شود. اگر سطح زیر کشت برنج‌های پر محصول با ارقام بهره‌ور که نیاز آبی کمی دارند و سازگار با شرایط اقلیمی استان‌ مازندران و سایر استان هستند را افزایش دهند نیازی به محدودیت کشت برنج نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه ضریب خودکفایی کشور در برنج ۸۰ درصد است گفت: درحل حاضر ۸۰ درصد نیاز برنج کشور از داخل تامین می‌شود. ۲۰ درصد دیگر را به راحتی با سازوکارهای مدیریتی می‌توان تامین کرد و به خودکفایی کامل رسید.

شاعری با بیان اینکه محدودیت کشت برنج در کشور و افزایش واردات آن از خارج منطقی به نظر نمی‌رسد گفت: درحال حاضر شاهد افزایش واردات برنج در کشور هستیم. ما اگر می­‌خواهیم اشتغال جوانان حل شود، اگر می­‌خواهیم درآمد کشاورزهای ما بهبود پیدا کند، اگر طرفدار مردم هستیم، باید تولید داخل را حمایت کنیم.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: