۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

اعتبار اسناد عادی؛ منشا زمین خواری

معصوم پیرامون اعتبار اسناد عادی در مقابل اسناد رسمی گفت: ما نمی‌خواهیم اسناد عادی را نفی کنیم چون این امکان وجود دارد که حقی در یک سند عادی باشد. ولی به این صورت که سند عادی در مقابل اسناد رسمی جلوه کند و اسناد رسمی را تحت تأثیر قرار دهد به نفع مردم و سرمایه‌گذاری و توسعه کشور نخواهد بود. منشأ بسیاری از زمین خواری‌ها سند عادی است.

به گزارش عیارآنلاین، برنامه مناظره در شبکه‌ی یک سیما با موضوع اعتبار اسناد عادی در تاریخ ۲۹ تیر برگزار شد. در این برنامه موافقان و مخالفان این موضوع با یکدیگر به گفتگو نشستند. اما نکته قابل‌تأمل این برنامه اشاره‌ی موافقان اعتبار اسناد عادی به این نکته که «اسناد رسمی از عوامل زمین‌خواری است» بود. بااین‌حال پایگاه خبری-تحلیلی برای تنویر افکار عمومی گفتگویی را با حسین معصوم قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال صورت داد که به شرح زیر است.

معصوم گفت: هرکسی استدلالی دارد باید مبانی استدلال خود را بیان کند و طبیعی است که در تمام دنیا آنچه اعتبار دارد اسناد رسمی است و اگر کشورها به‌سوی توسعه رفته‌اند حتماً مبانی کلی توسعه را رعایت کرده‌اند. یکی از این مبناها در اموال غیرمنقول است. کلیه سرمایه‌گذاری‌ها و حرکت‌های اقتصادی با تضمین و باثبات اسناد است. اگر بخواهیم چنین اصولی بدیهی را زیر سؤال ببریم باید استدلالی محکم و تحقیقاتی گسترده را به‌عنوان پشتوانه این مسائل قرار بدهیم.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال پیرامون اعتبار اسناد رسمی گفت: اعتبار اسناد رسمی و لزوم آن در روابط اقتصادی مسئله‌ای نیست که درباره آن بحث کنیم. زیرا این راهی است که دنیا رفته و این ثبات در تمام کشورها وجود دارد.

وی پیرامون زمین‌خواری با اسناد رسمی گفت: این حرف که با سند رسمی زمین‌خواری صورت گرفته است باید تعریف شود. ما قانون خاصی که زمین‌خواری را تعریف کند نداریم. زمین‌خواری یک آسیب اجتماعی است در کنار نقض قوانین حوزه محیط‌زیست، آب، خاک، هوا و اراضی را به زمین‌خواری اطلاق می‌کند. ما هیچ ماده‌قانونی که به زمین‌خواری تعبیر شود نداریم.

معصوم افزود: ابتدا باید اشتراک در لفظ یا اشتراک در معنا را در رابطه با زمین‌خواری پیدا کرد و بعد دید چطور یک سند رسمی توانسته موجب زمین‌خواری شود. ما این موضوع را نفی نمی‌کنیم ولی معتقدیم این استدلال باید در مقابل یک اصل بدیهی پاسخگو باشد. مطمئناً سند رسمی خوب است، کسانی که آن را نفی می‌کنند باید توضیح بدهند که چرا اسناد رسمی را نفی می‌کنند.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال پیرامون مشکلات ایجادشده به‌واسطه اسناد عادی گفت: یکی از معضلات جدی ما در مسائل خریدوفروش و سرمایه‌گذاری بر املاک اعتباربخشی به سند عادی است. همان‌طور که این مسئله از سال ۱۳۱۰ در قوانین ما واردشده است. این مسائل بدیهی است و بحث در رابطه با بدیهیات به معنای پس رفت در جامعه است. تولید و تکثیر سند عادی از ضابطه خاصی بهره‌مند نیست. و محاکم نیز چندان توجهی به این حرف ندارند.

وی افزود: در هفته گذشته یکی از آقایان به من مراجعه کرد زمینی را از سال ۸۵ با سند رسمی خریده و باکسی مشارکت کرده و یک‌باره متوجه شده بود که سند او را باطل کرده‌اند. علت آن‌هم این بود که فردی پیداشده و ادعا می‌کند، در سال ۱۳۵۲ یک بیع را نوشته و فروخته‌اند، این بیع دست‌به‌دست گشته و در دادگاه بدون اینکه به ایشان ابلاغ شود با یک رأی غیابی سند او را باطل کرده‌اند.

معصوم به عدم نفی اعتبار اسناد عادی اشاره کرد و گفت: ما نمی‌خواهیم اسناد عادی را نفی کنیم چون این امکان وجود دارد که حقی در یک سند عادی باشد. ولی به این صورت که سند عادی در مقابل اسناد رسمی جلوه کند و اسناد رسمی را تحت تأثیر قرار دهد به نفع مردم و سرمایه‌گذاری و توسعه کشور نخواهد بود. زمانی عرصه حقوقی کشور ما آن‌چنان به اسناد رسمی اعتبار بخشیده بود که قانون می‌گفت هرکسی که دولت به‌عنوان مالک پذیرفته مالک ملک است. پافشاری به اهمیت اسناد رسمی آن‌چنان شدید بود که گویی عقود اگر با سند رسمی تنظیم‌نشده باشد باطل است. اساتید بزرگ حقوق کشور تا این مرز رفتند.

این مسئول کشور با اشاره به جایگزینی اسناد عادی با اسناد رسمی در بازه‌ی تعیین‌شده گفت: باید برای اسناد عادی جایگاهی خاص و مهلتی قائل شویم. تا ابد که نمی‌توان استحکام اسناد رسمی را زیر سؤال برد. در کنار این مسئله باید دید چقدر مردم از اسناد عادی ضرر دیده‌اند و چقدر رغبت به سرمایه‌گذاری کم شده است. نبود اعتماد علت سرمایه‌گذاری نکردن است. نمونه آن‌کسی در خانه‌ خود نشسته و ناگهان به او اطلاع می‌دهند که سند رسمی‌اش باطل شد. اسناد رسمی باید تضمین‌کننده توسعه باشد. قوانین باید حقوق عامه جامعه را تضمین کند. متأسفانه ما پس رفت داریم. وقتی به قوانین گذشته نگاه می‌کنیم می‌بینیم بسیار هوشمندانه طراحی‌شده و به تصویب رسیده است ولی امروز می‌بینیم که پس رفت داریم.

وی در ادامه افزود: ما در سال ۱۳۱۲ برای چهارپا (احشام) هم سند صادر می‌کردیم. این اعتبار باید برگردد. در لابه‌لای هیاهوها و یک سری مسائل نامربوط اعتبار اسناد رسمی گم‌شده است. این اصل را باید به‌عنوان اصلی غیرقابل خدشه بپذیریم. باوجوداین همه دفاتر اسناد رسمی، آگاهی‌های عمومی، وکلای حقوقی و رشد جامعه، ماجرای اسناد عادی از کجا ناشی می‌شود؟ آفت نظام ما کلی‌گویی بدون منبع است. ولی این کار مخدوش کردن روال بدون اصول و مبانی است.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال با شاره به ایجاد فساد با استفاده از سند عادی گفت: ما قانونی داریم به‌عنوان قانون پیش‌فروش، در این قانون گفته‌شده باید سند تنظیم کنند. در ده ماه پیش یک گفتگو در یک شبکه رادیویی داشتیم. یک نفر از اسناد عادی برای پیش‌فروش دفاع می‌کرد. من دچار حیرت بودم از این استدلالی که حتی برای خود تریبون هم می‌گیرد و می‌گوید چرا کسانی که سند عادی دارند نمی‌توانند پیش‌فروش کنند. در مکانی فردی با سو استفاده از کد ره‌گیری تعدادی آپارتمان را با پول‌های میلیاردی فروخته و متواری شده است.

معصوم اضافه کرد: ما در قانون پیش‌فروش به دنبال تثبیت حقوق مردم بودیم. متأسفانه عده‌ای که منافع خود را در این حوزه به خطر افتاده دیدند این قوانین را سخت دانستند و گفتند دیگر فروشندگان از پیش‌فروش استقبال نمی‌کنند. درحالی‌که این حرف درست نیست در اقتصاد هر آنچه حقوق مردم را بیشتر تضمین کند بیشتر مورد رغبت مردم قرار می‌گیرد. چرا ما نمی‌خواهیم ضابطه‌مند و قاعده‌پذیر شویم. ما نمی‌خواهیم تعهدپذیر شویم.

وی به نابودی اراضی کشاورزی و جنگل‌ها اشاره کرد و گفت: نابود شدن ۴۳% از جنگل‌های ما ناشی از کدام قوانین بود؟ قطعه‌قطعه شدن اراضی کشاورزی ما و تبدیل‌شدن آن‌ها به ویلا ناشی از آن کدام قوانین بود؟ منشأ بسیاری از زمین‌خواری‌ها سند عادی است. ما خیلی سریع مسیر ناکجاآباد را طی می‌کنیم.

۷ دیدگاه

 1. امراله مهماندوست :

  زمین خوار = شخص یا اشخاصی که نتواند و نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به برخی کارکنان ۱- اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ۲- اداره امور آب شهرستان … ۳- اداره امور اراضی شهرستان … ۴- اداره ثبت اسناد املاک بپردازد یا بپردازند.

 2. امراله مهماندوست :

  اینجانب از علاقه مندان احداث کانال سراسری برای کشتی رانی از دریای عمان یا خلیج فارس در جنوب کشور ایران تا دریاچه بزرگ خزر در شمال کشور ایران هستم. این پروژه خیلی بزرگی برای کشوربزرگ ایران است که بعد از حدود چهل سال مسئولین جمهوری اسلامی ایران به بزرگی این پروژه رشد نکرده اند و تا زمانی که مسئولین کشور ایران به جای شروع این کار بزرگ به فکرغارت کشور ایران باشند این طرح انجام نخواهد پذیرفت.

 3. امراله مهماندوست :

  چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته اند مستقر شده باشند؟
  چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس (لارستان + گراش + لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس ( قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) می باشند اشتباه بزرگی است چون از هر طرف که فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج مرکز شهرستان خنج تا شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند خنج) را که محاسبه کنید از حدود ۳۹ کیلومتر تا ۴۹ کیلومتر می شود اما شهر لار مرکز شهرستان لارستان و شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتری شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج ) قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بایستی شهرخنج مرکز شهرستان خنج به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار می گرفت.

 4. امراله مهماندوست :

  کلاس اول ابتدایی (قبل از انقلاب) خانم گشاده رو یا زیبا که احتمالا از اهالی شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بودند که خیلی مختصر اما با توجه به قدرت سرکوب حکومت شاهنشاهی حاکم بر کشور ایران احتمالا تمام توان ایشان بوده است اینجانب را با مرحوم آیت الله موسوی خمینی (امام خمینی) و کاری که می خواهد انجام دهد (انقلاب اسلامی) آشنا کردند اما ازاول انقلاب تا کمی قیل ازهم اکنون درشهرهای خنج و کلان شهر شیراز و شهرجدید صدرا بسیجی فعال بوده ام حدود بیش از دو سال داوطلبانه از طرف بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلاامی درخط مقدم دفاع مقدس از جنوبی ترین محور مرزی کشور تا غربی ترین محورمرزی کشور در دفاع مقدس حضوری فعال داشته ام حدود یکسال به عنوان وظیفه ای که صد درصد داوطلبانه بوده از طرف کمیته انقلاب اسلامی (لشکر ۲۸ روح الله) درخط مقدم محورهای مرزی جنوب کشورحضوری فعال دردفاع مقدس داشته ام ازاول دفاع مقدس تا پایان آن چند باری تا مرز اسارت و شهادت پیش رفته ام اما جانبازی (با سه بارمجروحیت) دردفاع مقدس نصیبم شده است با این سابقه طولانی که به شرح فوق در زندگی خود فعالیت هایی برای استحکام حکومت جمهوری اسلامی ایران داشته ام حال می گویم که تمام کارهایی که دولت جمهوری اسلامی ایران می گوید برای ایثارگران درکشورایران انجام داده است تبلیغات دروغین دولتی است برای مثال اینجانب اشتغالم در … را مدیون شخص آقای عزیز منصوری هستم نه ایثارگربودنم خیلی دوست دارم تا محلی پیدا شود تا موارد دیگری را بنویسم و منتشر شود.

 5. امراله مهماندوست :

  ۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از۹۵% از آبی است که دربارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بندی (سدی) خاکی بگیرم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توان به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  ۲- آرزوی اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ تا تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۲ که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۳ تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.

 6. امراله مهماندوست :

  اینجانب ازعشایر بنکوی عرب تیره ایگدر طایفه عمله ایل قشقایی هستم که از طرف پدر بزرگ خان محلی (درزمان احمد شاه قاجار) و پدر خان محلی (رضا شاه پهلوی) و خود خان محلی (محمد رضا شاه پهلوی) به جد اینجانب و پدر بزرگ اینجانب و پدراینجانب ظلم نموده اند که درنهایت به شخص اینجانب ظلم نموده اند.

 7. امراله مهماندوست :

  استانی شدن انتخابات برای نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی ایران اشتباه محض است چون با این طرح فقط مردم مراکز استانها درمجلس شورای اسلامی ایران نماینده خواهند داشت و مردم بقیه شهرستان ها غیر از مردم ساکن در مراکز استان ها در کشور نماینده در مجلس شورای اسلامی ایران نخواهند داشت البته تاکنون نیز فقط مردم شهرستان لار نماینده در مجلس شورای اسلامی ایران داشته اند و مردم شهرستان های کوچکی مانند خنج و گراش فاقد نماینده در مجلس شورای اسلامی بایران وده اند کار صحیح این است که بدون توجه به جمعیت و مذهب اکثریت مردم ساکن در هر شهرستان به مردم هر شهرستان یک نماینده در مجلس شورای اسلامی ایران اختصاص بدهند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: