مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد:

دولت بخش مسکن را فعال کند، آثار تحریم خنثی می‌شود

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرد اگر دولت سیاست‌های مناسبی را برای فعال ساختن بخش مسکن در پیش بگیرد، اثر کاهش صادرات نفت بر رشد اقتصادی کمتر خواهد بود و کشور می‌تواند آثار تحریم را خنثی کند.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی که در ۲۲ صفحه با عنوان « تحلیل تحولات اخیر اقتصاد ایران» منتشر کرده است، وضعیت فعلی اقتصاد کشور را تشریح کرده و پیشنهادهایی را برای بهبود آن در شرایط تحریم‌های بانکی و نفتی ارائه داده است.

این گزارش نقش عوامل زمینه‌ای و داخلی مانند حجم بالای نقدینگی و وابستگی بالا به فروش نفت که اقتصاد کشور را در برابر شوک‌هایی مانند خروج آمریکا از برجام را آسیب‌پذیر كرده است را جدی می‌داند و عنوان می‌دارد پيش از ارائه هرگونه توصيه سياستی با توجه به پيچيدگی شرايط اقتصادي كشور به دليل عدم تعادل‌های بودجه‌ای و مالی و همچنين محدودیت‌های قابل‌توجه در بخش تجارت خارجی و انتقالات مالی بین‌المللی بايد به اين نكته توجه داشت كه تصمیم‌گیری در شرايط فعلی بسيار متفاوت و پیچیده‌تر از شرايط معمول اقتصاد است.

در این گزارش بخش‌هایی که بیشترین آسیب را در شرایط تحریم دارند و همچنین بخش‌هایی که علاوه بر مصون ماندن در این شرایط توان ایجاد تحرک در اقتصاد کشور را دارند، بررسی‌شده و آمده است: در اين خصوص آنچه اهميت می‌یابد اين است كه بخش‌هایی در اولويت سیاست‌گذاری قرار گيرند كه علاوه بر وابستگي كمتر به واردات، از پيوندهاي قوی‌تر با ساير بخش‌های اقتصادي برخوردار باشند و لذا توانايي بيشتري در ايجاد تحرك در اقتصاد داشته باشند. بررسی‌های مركز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد بخش‌هایی كه داراي دو مؤلفه فوق هستند به ترتيب عبارت‌اند از: ساخت محصولات غذايی، كشاورزی، ساختمان، ساخت مبلمان، دباغی و پرداخت چرم، فلزات اساسی، ساخت محصولات چوبی و ساخت ساير محصولات كانی غيرفلزی.

در نهایت مرکز پژوهش‌های مجلس، مسکن را به‌ عنوان یکی از اصلی‌ترین لوکوموتیوهای اقتصاد کشور در شرایط تحریم معرفی می‌کند و توصیه می‌کند اگر دولت می‌خواهد آثار تحریم‌ها مانند کاهش صادرات نفت را خنثی کند، سیاست‌هایی را در پیش گیرد که بخش تولید مسکن فعال شود.

علاوه بر مرکز پژوهش‌های مجلس، چندی پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه نیز در صحبت‌های جداگانه به نقش بی‌بدیل تولید مسکن در اشتغال‌زایی در کشور در شرایطی که کشور با مشکلات ارزی مواجه است، اشاره‌ کرده بودند.

متن کامل این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

با توجه به توصیه‌های مراکز پژوهشی کشور و اذعان مسئولین دولتی به اهمیت بخش مسکن در تحرک اقتصاد کشور، انتظار می‌رود مجلس و دولت سیاست‌هایی را دنبال کنند که فعال شدن تولید مسکن را در پی داشته باشد.

۱ دیدگاه

  1. سوری :

    برای حرکت لوکوموتیو اقتصادی یعنی مسکن . وزیر توانمند و دلسوز می خواهد نه این وزیر که اصلا هیچ دغدغه ای ندارد.
    برای تولید مسکن ،در شرایط کنونی وزیر محترم دولت گذشته و تیم ایشان و با افرادی شبیه آنان را مورد نیاز است
    از این وزیر آبی گرم نمی شود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: