۱۰ مرد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۰
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید در گفت‌وگو با عیارآنلاین

ضرایب حق بیمه تامین اجتماعی بسیار بیشتر از مقدار واقعی است

فولادگر درباره اخذ ضرایب حق بیمه تامین اجتماعی از تولیدکنندگان گفت: نسبت مزد به کار تصریح شده در ماده ۴۱ قانون تأمین اجتماعی، از چهل پنجاه سال پیش تا کنون با یک ضریب حساب می‌شود. این را ثابت گرفتند و بعد هم این عدد نسبت مزد به کار را در آن ضریب حق بیمه ضرب می­‌کنند و به یک عددی می‌رسند که خیلی بیشتر از حق بیمه­ واقعی همه­ کارگران است که کار می­‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی ۱۳ تیر ماه در مجلس بررسی و کلیات آن توسط نمایندگان رد شد. این طرح توسط کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی به ریاست  تنظیم شده بود. با رد کلیات این طرح، تلاش ها برای اصلاح و بررسی مجدد این طرح در مجلس آغاز شد و به نظر می رسد طی هفته های آینده مجددا به رای گیری گذاشته شود. به همین خاطر عیارآنلاین در گفت و گویی با رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، از آخرین وضعیت این طرح جویا شد.

فولادگر با اشاره به ضرورت حمایت از تولیدکنندگان داخلی اظهار داشت: ما در شرایط کنونی که اقتصاد کشور به واسطه اعمال تحریم‌های آمریکایی‌ها دچار التهاب شده است، باید از پرداختن به حاشیه‌ها خودداری کنیم و مسائل را صنفی و مربوط به بخش و دستگاه‌های خاص عنوان نکنیم.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید با بیان اینکه رونق اقتصادی کشور مستلزم حمایت از تولید و تولیدکنندگان داخلی است، افزود: حمایت از تولیدات ملی با شعار میسر نمی‌شود؛ لذا می‌بایست با اقدامات مناسب، تولیدکنندگان داخلی را در رقابت با تولیدکنندگان خارجی یاری کنیم.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه برخی تعرفه‌های مالیاتی، بانکی و گمرکی باعث شده که پیمانکاران و تولیدکنندگان داخلی با مشکلات فراوانی مواجه شوند، تصریح کرد: یکی از راهکارهای اساسی و مهم که می‌تواند تولیدکنندگان داخلی را در روند فعالیت‌هایشان ترغیب و تشویق کند، نحوه محاسبه مطلوب حق بیمه این اقشار است؛ لذا باید تدابیری اندیشده شود تا تولیدکنندگان و پیمانکاران در زمنیه های بیمه و تعرفه های بانکی و گمرکی دغدغه‌ای نداشته باشند.

نماینده مردم اصفهان با اشاره به اشکال ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی بیان داشت: نسبت مزد به کار تصریح شده در ماده ۴۱ قانون تأمین اجتماعی، از چهل پنجاه سال پیش تا کنون با یک ضریب حساب می‌شود. این را ثابت گرفتند و بعد هم این عدد نسبت مزد به کار را در آن ضریب حق بیمه ضرب می­‌کنند و به یک عددی می‌رسند که خیلی بیشتر از حق بیمه­ واقعی همه­ کارگران است که کار می­‌کنند.

فولادگر در ادامه توضیح داد: حق هیچ کارگری نباید ضایع شود. ما خودمان را مدافع­­‌تر از هر کسی به حقوق کارگر می‌دانیم و به همین دلیل هم اعلام می‌کنیم ابتدا کارگر اولویت دارد و در وهله بعدی کارفرما. ولی این توقع را هم ندایرم که سازمان تامین اجتماعی مبلغی بیش از حق بیمه­ واقعی را بگیرد. وقتی یک کاری نسبت مزد به کارش درصد خیلی پایینی است، چرا باید ضریب حق بیمه بیشتری از کارفرما دریافت شود و این اضافه برداشت هم به کارفرما برنگردد؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه گفت: ما آمدیم یک بار در قانون رفع موانع تولید برای تولیدی­‌ها و خدمات فنی مهندسی مبنا را لیست در نظر گرفتیم و ضریب حق بیمه را حذف کردیم. کارگاه­‌های ثابت قابل بازرسی، پیمانکارهای ساخت داخل که در سامانه ثبت می­‌شوند، قابل شناسایی و بازرسی هستند. کارگاه‌­های آن مشخص است، پیمانکارهای ساخت داخل هم بر اساس لیست حساب شود. تأمین اجتماعی هم این قضیه را قبول دارد که این روش را باید تجدید­نظر کند.

این نماینده مجلس در این خصوص توضیح داد: خود تأمین اجتماعی معتقد است نسبت مزد به کار را باید به روز کرد. این را هم باید در نظر داشت که یک شغل با یک شغل دیگر فرق می­‌کند. به طبع نسبت مزد به کار نیز متفاوت است. تأمین اجتماعی هم اینها را قبول دارد.

وی گفت: در پاسخ به مخالفان باید بگویم اگر شما قانون را طوری اصلاح کنید که فرار از قانون نباشد، اتفاقاً در دراز مدت به نفع شما خواهد بود. کما این­که در خصوص مالیات هم معتقد هستیم اگر شما درست قانون مالیاتی را تنظیم کنید، فرار مالیاتی کاهش پیدا می‌کند.

فولادگر درباره مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت هم گفت: امروز که در مرحله بررسی قانون هستیم، با خود تأمین اجتماعی و با مرکز پژوهش‌­های مجلس و سایر نمایندگان در کمیسیون مذاکره و توافق می‌کنیم. ان­شاءالله که ماحصل این مذاکرات به نفع همگان باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: