تکمیل مسکن مهر و سرانجام اقساط پرداختی مردم، دو محور سوال از آخوندی

بلاتکلیفی مسکن مهر، آخوندی را به مجلس کشاند

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، سه‌شنبه ۹ مرداد ماه ۹۷ برای پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بهارستان خواهد رفت. محل هزینه کرد اقساط بازگشتی مسکن مهر و تکمیل و ارزیابی استحکام و قدرت ساختمان‌های مسکن مهر ازجمله محورهای سوال از وزیر راه و شهرسازی خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، سه‌شنبه ۹ مرداد ماه ۹۷ برای پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بهارستان خواهد رفت. محل هزینه کرد اقساط بازگشتی مسکن مهر و تکمیل و ارزیابی استحکام و قدرت ساختمان‌های مسکن مهر ازجمله محورهای سوال از وزیر راه و شهرسازی خواهد بود.

مطابق آمار تاکنون نزدیک به ۱۸ هزار میلیارد تومان از تسهیلات مسکن مهر توسط مردم به بانک مسکن برگشت داده شده و تنها ۵ هزار میلیارد تومان آن به مسکن مهر تزریق و ۱۳ هزار میلیارد تومان از اقساط بازگشتی مسکن مهر توسط بانک مسکن در طرح‌های دیگر وزراتخانه راه و شهرسازی هزینه شده است.

در همین راستا، بهمن‌ماه سال ۹۶، رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خبر از تحقیق و تفحص کمیسیون‌های اقتصادی و عمران مجلس از بانک مسکن در خصوص ابهام در محل هزینه کرد منابع حاصل از بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر داد بوده.. بررسی نحوه عملکرد بانک مسکن در حوزه تولید مسکن نیز از دیگر محورهای تفحص از بانک مسکن بود.

ارزیابی استحکام واحدهای ساخته شده مسکن مهر از دیگر محورهای طرح سوال از  وزیر راه و شهرسازی است. موضوعی که کواکبیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن رسانه‌ای کردن آن اظهار داشت، وزیر راه و شهرسازی باید نسبت به تلفات مسکن مهر کرمانشاه و همچنین ارزیابی استحکام و قدرت ساختمان‌های مسکن مهر پاسخگو باشد.

به گفته رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ابعاد اجرایی، مدیریتی، اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی و برخورداری از سرانه‌های شهری، خدمات شهری، تأسیسات و تجهیزات، میزان دقیق عملیاتی شدن پروژه‌های مسکن مهر از دیگر محورهای تحقیق و تفحص مجلس بوده است.

لازم به ذکر است آبان ماه سال ۹۲، هم‌زمان با آغاز به کار آخوندی در وزارت راه و شهرسازی، دستور توقف ساخت مسکن مهر صادر شد. به دنبال این دستور، فرایند تکمیل واحدهای نیمه‌کاره این طرح با پیشرفت بسیار کندی مواجه شد. موضوعی که موجب شد مقام معظم رهبری در دیدار با هیئت دولت (شهریورماه ۹۳)، تسریع در تکمیل این پروژه‌ها را به‌صورت جدی متذکر شوند.  باوجود وعده‌ها، اتمام ساخت واحدهای مسکن مهر در پایان سال ۹۵ عملی نشد و رئیس‌جمهور در آستانه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وعده داد که  واحدهای مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم تکمیل خواهند شد. اما باوجود اظهارنظر صریح رئیس‌جمهور،  وعده اتمام مسکن مهر تا پایان سال ۹۶ نیز محقق نشد.  در همین راستا، حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن بابیان اینکه بسیاری از واحدهای مسکن مهر مشکلات زیرساختی دارند، اعلام کرد که پرونده مسکن مهر پایان سال ۹۷ بسته می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: