۸ مرد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۰
گزارش خبری تحلیلی عیارآنلاین از روند تصویب لایحه الحاق به کنواسیون پالرمو

اصرار خارج از عرف برخی نمایندگان برای تحمیل لایحه پالرمو

پس ارسال اصلاح لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو توسط مجلس، شورای نگهبان مجدد این لایحه رد و به مجلس برای اصلاح دوباره ارسال کرد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نیز به دبیر شورای نگهبان نامه نوشت و مخالفت خود اعلام کرد. رهبری نیز ورود به معاهدات بین‌اللملی را دارای مشکلاتی دانستند. اما مجلس به دنبال تصویب این لایحه است.

به گزارش عیارآنلاین، مجلس شورای اسلامی در ۴ بهمن سال ۹۶ « لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (موسوم به کنوانسیون پالرمو) » را تصویب کرد. پیوستن به این کنوانسیون، درخواست‌ گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF از ایران بوده و این درخواست در برنامه اقدام FATF یعنی معاهده دو طرفه‌ای که بین ایران و FATF به امضا رسیده، آمده است. در بند ۲۸ این برنامه صراحتا از ایران خواسته شده تا به کنوانسیون پالرمو بپیوندد و آن را اجرایی کند.

پس از تصویب این لایحه در مجلس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری ۱۵ اردیبهشت سال جاری پیرامون لایحه مذکور گفت: «این لایحه از جهات مختلف دارای اشکالات شکلی بود و امکان اعلام نظر از سوی شورای نگهبان درباره آن فراهم نشد، لذا شورا این ایرادات را به مجلس برای اصلاح ارسال کرد.»

این صحبت‌های کدخدایی به معنای عدم موافقت شورای نگهبان با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو بود. از این رو مجلس پس از رد این لایحه توسط شورای نگهبان موظف شد تا اصلاحیه مورد نظر را برای این ارگان ارسال کند. در تاریخ ۲۷ خرداد، مجلس اصلاحیه خود نسبت به لایحه الحاق به کنواسیون پالرمو را برای شورای نگهبان ارسال کرد.

یحیی کمالی‌پور عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی پیرامون اصلاحیه این لایحه گفت: « این لایحه را شورای نگهبان به دلیل تعارض ترجمه با متن به مجلس ارجاع کرده بود که اصلاح شد و به هیئت رئیسه ارائه شد، تا مجدداً به شورای نگهبان اعاده شود.»

مخالفت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با الحاق به کنوانسیون پالرمو

از طرف دیگر پس اصلاح این لایحه توسط مجلس و ارسال آن به شورای نگهبان برای بررسی مجدد، آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه‌ای به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، ایرادات موجود در لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو برشمرد. این ایرادات به شرح زیر است:

  1. ایران نمی‌تواند مفاد کنوانسیون را برابر قوانین و مقررات داخلی خود تفسیر نماید نیست.
  2. پذیرفتن ارجاع به داوری با دیوان بین‌المللی دادگستری در خصوص تفسیر با اجرای مفاد کنوانسیون مغایر با اصل حاکمیت ملی و مداخله در امور کشور و حاکمیت بیگانگان خواهد بود.
  3. گروه‌های مبارز به عنوان گروه‌های مجرم سازمان یافته تلقی خواهند شد. بنابراین با بند ۱۰ حوزه خارجی (مبنی بر حمایت از جریانات اصیل اسلامی و نیروهای حامی انقلاب اسلامی) مغایر است.
  4. بند ۵ مصوبه مجلس در خصوص اینکه پذیرفتن کنوانسیون به معنای شناسایی رژیم اشغالگر صهیونیستی نخواهد بود. کفایت لازم را ندارد و باید تصریح گردد که هیچ‌گونه معاضدت حقوقی یا پاسخ به سؤال یا هرگونه تعامل دیگری با رژیم صهیونیستی انجام نخواهد گرفت.
  5. این کنوانسیون و سایر بندهای مورد درخواست گروه FATF در جهت شناسایی دقیق فعالیت‌های اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی صورت می‌گیرد که در مرحله بعد مورد هدف تحریم و فشار دشمن قرار گیرند.

رد مجدد لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو توسط شورای نگهبان

پس از نامه آیت‌الله شاهرودی این بار نیز شورای نگهبان از لایحه مجلس ایراد گرفت و از مجلس درخواست کرد که مشکلات خواسته شده را برطرف کند، از این رو کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در ۱۸ تیر گفت: « در مواردی برخی ایرادات شکلی را به مجلس اعلام کردیم. در ماده (۳) لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو ایراد شکلی وجود داشت که در نامه‌ای آن را به مجلس شورای اسلامی اعلام کردیم؛ البته این ایراد شکلی و جزیی است. ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو طبق بند (۲) اصل (۱۱۰) قانون اساسی به مجلس اعلام شده است.»

پس از صحبت‌های سخنگوی شورای نگهبان مبنی رد لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو از سوی شورای نگهبان، نوروزی سخگوی کمیسیون قضایی و حقوقی پیرامون مشخص شدن شرایط مجلس برای تصمیم گیری در موضوع الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو گفت: «در جریان بررسی مجدد دو نظریه در رابطه با لایحه پالرمو مطرح شد که نخست اظهارات مقام معظم رهبری بود و از سوی دیگر عنوان شده که رئیس‌جمهور از طرف سران سه قوه به مقام معظم رهبری نامه نوشتند و ایشان دستور ورود مجلس به رسیدگی لوایح چهارگانه را داده است.»

وی پیرامون نامه کمیسیون به رهبری گفت: «کمیسیون برای بررسی موضوع و شفافیت نص صریح رهبری در مقابل موضوع عنوان شده، نامه‌ای از طرف کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به مقام معظم رهبری نوشتیم تا تکلیف مجلس در این زمینه تعیین شود.»

رهبر انقلاب: هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آن‌ها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.

از صحبت‌های سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اینگونه برداشت می‌شود که برنامه مجلس برای اصلاح و تصویب این قانون منوط به فرمایش رهبری است، در حالی که رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس در تاریخ ۳۰ خرداد با اشاره به بحث پیوستن معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی فرمودند:« این معاهدات ابتدا در اتاق‌های فکر قدرت‌های بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آن‌ها پخت‌وپز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو یا دنباله‌رو یا مرعوب، شکلِ به‌ظاهر بین‌المللی می‌گیرد به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آن‌ها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذیرفته‌اند، شما چطور آن را رد می‌کنید؟»

رهبر معظم انقلاب در تبیین راه صحیح برخورد با این‌گونه کنوانسیون‌ها فرمودند: «همان‌گونه که درباره‌ی برخی کنوانسیون‌های بین‌المللیِ اخیراً مطرح‌شده در مجلس گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پول‌شویی قانونگذاری کند. البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین‌المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آن‌ها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.»

همانطور که در بالا بیان شد رهبر انقلاب مخالفت خود را صراحتا از پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی بیان کردند و لذا لزومی ندارد که مجلس شورای اسلامی، برای پیوستن به کنوانسیون پالرمو برای رهبری مجدد نامه بنویسد و از وی کسب تکلیف کنند.

از طرف دیگر شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، ایرادات فنی را نسبت به اصلاحیه مجلس مطرح کرده‌اند بنابراین مجلس نیز باید به این ایرادات به صورت فنی پاسخ دهد و ابهامات را نسبت به این لایحه برطرف کند. اما با توجه به توضحیاتی که در بالا مطرح شد اینگونه به نظر می‌رسد که مجلس به جای رفع ایرادات وارده و ایستادگی در راستای منویات رهبری، به ابزارهایی برای تصویب این قانون و دور زدن نظرات رهبری روی آورده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: