۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۳

تبعات اقتصادی توافق پاریس +فیلم

پیوستن به توافق پاریس و ایجاد محدودیت بر روی انتشار گازهای گلخانه‌ای امکان استفاده از نفت ملی در پالایشگاه‌ها برای تولید بنزین و دیگر محصولات جانبی با ارزش افزوده بیشتر را محدود می‌کند. چراکه این فرایند صنعتی موجب انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد. به عبارت دیگر ارائه تعهد در موافقت‌نامه پاریس به معنی محدودیت در ایجاد زیر ساخت‌های جدید در کشور برای رشد و پیشرفت اقتصادی و بهره‌گیری از نفت در پالایشگاه‌ها برای ایجاد ارزش افزوده و ثروت بیشتر برای کشور است.

به گزارش عیارآنلاین، دومین هم‌اندیشی پیرامون توافق پاریس و بررسی کارشناسی آن در پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین برگزار شد. در این هم‌اندیشی که با حضور اساتید دانشگاه، مسئولین و کارشناسان شکل گرفت، ابعاد موافقت‌نامه پاریس مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
کلیپ زیر حاوی بخشی از این هم اندیشی است.

لازم به ذکر است پیوستن به موافقت‌نامه تغییر اقلیم پاریس و ایجاد محدودیت بر روی انتشار گازهای گلخانه‌ای امکان استفاده از نفت ملی در پالایشگاه‌ها برای تولید بنزین و دیگر محصولات جانبی با ارزش افزوده بیشتر را محدود می‌کند. چراکه این فرایند صنعتی موجب انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد. به عبارت دیگر ارائه تعهد در موافقت‌نامه پاریس به معنی محدودیت در ایجاد زیر ساخت‌های جدید در کشور برای رشد و پیشرفت اقتصادی و بهره‌گیری از نفت در پالایشگاه‌ها برای ایجاد ارزش افزوده و ثروت بیشتر برای کشور است.

در این شرایط کشور به‌طور مادام العمر مجبور به خام فروشی نفت خود خواهد بود چراکه در صورت استفاده از آن در صنایع داخلی، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای از مقدار تعهد داده شده فزونی خواهد گرفت و این به معنی زیر پا گذاشتن تعهدات خواهد بود. از طرفی با ایجاد رژیم جدید تحریم‌ها امکان تحریم فروش نفت قوت گرفته و در کنار موافقت‌نامه پاریس به مانند دو لبه قیچی به دنبال بریدن نفت به عنوان مزیت ملی از اقتصاد ایران خواهند بود.

در این شرایط لازم است با به‌کارگیری اقتصاد مقاومتی و افزایش سهم فروش داخلی نفت، تحریم پذیری این کالای استراتژیک کاهش یابد و از طرفی دیگر با خودداری از ارائه تعهد در موافقت‌نامه پاریس، زمینه ایجاد تحریم‌های جدید به بهانه‌های زیست‌محیطی را از بین برد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: