عضو هیات رئیسه مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

بورس نفت به شفاف‌سازی و افزایش سرمایه‌گذاری کمک می‎کند

بهروز نعمتی در رابطه با فروش نفت خام صادراتی به بخش غیردولتی در بورس اظهار داشت: در ابتدا باید بازار سرمایه را تقویت کنیم و سپس به‌صورت شفاف، نفت و سایر محصولات را در بورس معرفی کنیم. این امر مبارکی است و به بسیاری از شفاف‌سازی‌ها کمک می‌کند، چرا که فروش نفت در بورس، در کنار رونق بخشی به این بازار در شرایط تحریمی، باعث می‌شود بحث شفاف‌سازی و حذف رانت‌ها نیز به‌ خوبی مدیریت شود.

به گزارش عیارآنلاین، بلافاصله پس از سخنان معاون اول رئیس جمهور مبنی بر عرضه نفت خام در بورس و فروش آن به بخش خصوصی و صادرات آن توسط این بخش، نظرات مختلفی در تایید یا در مخالفت با این ایده مطرح شد.

در همین رابطه بهروز نعمتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مجلس پایگاه خبری- تحلیلی عیارآنلاین اظهار داشت: بنده معتقد هستم که برای دستیابی به بورس نفت در ابتدا باید بازار سرمایه را تقویت کنیم و سپس به‌ صورت شفاف، نفت و سایر محصولات را در بازار (بورس) عرضه کنیم. این امر مبارکی است و به بسیاری از شفاف‌سازی‌ها در کشور کمک می‌کند.

وی ادامه داد: در تالار بازار (بورس) و در مجموعه‌های مختلف بازار، طبیعی است که افراد مختلفی حضور پیدا می‌کنند و قیمت شفافی را ارائه کنند و امیدوار می‌شویم که دیگر مشکل زیرمیزی و رومیزی و سایر مشکلات این حوزه جمع خواهد شد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس در پایان تأکید کرد: تجربه خرید و فروش نفت در بازار (بورس)، در کنار رونق بخشی به این بازار در شرایط تحریمی، باعث می‌شود بحث شفاف‌سازی و حذف رانت‌ها نیز به‌ خوبی مدیریت شود.

لازم به ذکر است که کارشناسان معتقدند فروش ریالی نفت خام در بورس امتیازات زیادی دارد که از جمله این امتیازات عبارتند از:

۱-تداوم صادرات نفت ایران: با فروش نفت در قالب محموله‌های کوچک و متوسط به بخش غیردولتی، امکان شناسایی خریداران نفت ایران توسط آمریکا کاهش می‌یابد و این بخش با تکیه بر انگیزه، انعطاف‌پذیری و توانایی خود، می‌تواند از قطع شدن صادرات نفت ایران جلوگیری کند.

۲- وصول درآمد نفت به صورت ریالی و آنی: تسویه وجوه حاصل از فروش نفت خارج از چارچوب نظام بانکی بین الملل و با ارزی غیر از دلار و یورو، از بلوکه شدن درآمد نفت جلوگیری می‌کند. به علاوه این روش به دلیل سهولت سازوکار تسویه وجوه، برای خریداران نفت ایران جذابیت ایجاد می‌کند.

۳- جلوگیری از بروز فساد و رانت: کارکرد اصلی بورس، شفاف شدن و شکل‌گیری قیمت در فضایی رقابتی و با حضور خریداران متعدد است که بر اساس آن تضامین لازم از خریداران اخذ و از هدر رفت سرمایه ملی و بازنگشتن درآمد نفت جلوگیری می‌شود.

۴- فروش با بیشترین قیمت به جای ارائه تخفیف در مذاکرات پنهانی فروش نفت: به دلیل عرضه نفت در فضای رقابتی خریداران در بورس، بیشترین قیمت ممکن برای نفت به دست می‌آید.

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: