عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

ضعف مدیریت آب دلیل محدودیت کشت برنج

محمود زاده با بیان اینکه دولت به جای محدودیت کشت برنج، شیوه‌های نوین آبیاری را گسترش دهد گفت: درحال حاضر بیش از ۳ چهارم اراضی زارعی کشور به شیوه سنتی درحال آبیاری هستند. علاوه بر آن سالانه مقدار زیادی از آب‌های سطحی و نزولات جوی کشور به دریا ریخته و یا تبخیر می‌شوند که در صورت مدیریت آن مشکلی برای کشت برنج نخواهیم داشت.

جلال محمود زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، پیرامون محدودیت کشت برنج در برخی از استان‌های کشور گفت: محدودیت کشت محصولات کشاورزی از سوی دولت بدون ارائه الگوی کشت و جبران خسارات وارده اقدامی کارشناسی و درستی نیست و مشکلات فراوان معیشتی برای مردم ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به تجربه ناموفق طرح نکاشت در حوزه آبریز دریاچه ارومیه گفت: زمانی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه طرح نکاشت را اجرا کردند ولی به نتیجه‌ای نرسیدند به دنبال آن تغییر الگوی کشت را مطرح کردند ولی چون کشت جایگزینی ارائه ندادند بازهم موفقیتی حاصل نشد.

وی ادامه داد: سیاست‌های همچون محدودیت کشت برنج یا سایر محصولات کشاورزی، مهاجرت روستاییان به شهرها، معضلات اجتماعی و اقتصادی و کاهش تولید محصولات کشاورزی را به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم مهاباد با بیان اینکه محدودیت کشت برنج مغایر با شعار حمایت از کالای ایرانی است گفت: شعار امسال این است که باید از کالای ایرانی در راستای ایجاد اشتغال حمایت شود ولی مشاهده می شود که چندین برابر نیاز برنج خارجی به کشور وارد می‌شود.

وی ادامه داد: محدودیت کشت برنج و افزایش واردات آن در راستای افزایش درآمد واسطه‌ها و وابستگی در تامین این محصول استراتژیک به سایر کشورها است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه کمبود آب بهانه‌ای برای جلوگیری از کشت برنج و واردات آن است افزود: درحال حاضر بیش از ۳ چهارم اراضی زارعی کشور به شیوه سنتی درحال آبیاری هستند. علاوه بر آن سالانه مقدار زیادی از آب‌های سطحی و نزولات جوی کشور به دریا ریخته و یا تبخیر می‌شوند که در صورت مدیریت آن مشکلی برای کشت برنج نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در همین راستا پیشنهاد می‌شود به جای اعمال محدودیت کشت برنج، مدیریت بهینه آب و شیوه‌های نوین آبیاری به وسیله مسئولین وزارت جهاد کشاورزی پیگیری شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: