معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش:

بهینه‌سازی در مصرف سوخت، شرط مهم خودکفایی در تامین بنزین کشور است

صادق‌آبادی: مسیر خودکفایی بنزین از پالایشگاه‌سازی نمی‌گذرد بلکه بهینه‌سازی در مصرف سوخت و استفاده از دیگر راه‌های مدیریت مصرف انرژی، شرط مهم خودکفایی در بنزین است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا صادق‌آبادی در آستانه افتتاح فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس گفت: تولید کنونی روزانه ۲۴ میلیون لیتر بنزین یورو۵ و جلوگیری از خروج ارز، مهم‌ترین تاثیر مثبت و مستقیم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس برای مردم و کشور است.

وی تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس‌جنوبی را مهم‌ترین تاثیر غیرمستقیم این پروژه عنوان کرد و اظهار داشت: با فعالیت ۲ فاز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، جایگزینی گاز طبیعی با سوخت مایع و تولید خوراک اتان برای پتروشیمی به لحاظ اقتصادی بسیار مهم است، همچنین کاهش آلاینده‌ها به دلیل تولید سوخت پاک گاز طبیعی در حوزه زیست‌محیطی از مزایای ساخت این پالایشگاه است.

معاون وزیر نفت در امور پالایش با تاکید بر این‌که از منظر نیروی انسانی، این پالایشگاه جزو جوان‌ترین پالایشگاه‌های کشور محسوب می‌شود که نیروهای آن با تلاش سخت و شبانه‌روزی توانستند این طرح را به نتیجه برسانند، تصریح کرد: مهارت‌ها و تجربه‌های ارزشمند فنی و مدیریتی این افراد ظرفیت جدیدی را ایجاد کرده است که می‌توان از این تجربه در آینده صنعت نفت کشور استفاده کرد.

صادق‌آبادی افزود: نیروهای جوان هم جسارت بیشتر و هم توان فیزیکی بالاتری دارند که اگر با تجارب نیروهای کارآزموده قدیمی آمیخته شود به نتایج شگرفی می‌انجامد.

وی با بیان این‌که ستاره خلیج‌فارس ترکیبی از تجربه و جوان‌گرایی است، خاطرنشان کرد: اقدام‌های اجرایی از سوی نیروهای جوان و پرانرژی انجام شده و اتاق فکر شرکت از افراد باتجربه تشکیل شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: پس از یک هفته از افتتاح رسمی فاز دوم ازسوی رئیس‌جمهوری، نخستین واحد فاز سوم که واحد تقطیر است راه‌اندازی خواهد شد.

به گفته وی، اکنون یک ماه از آمادگی این واحد برای راه‌اندازی می‌گذرد که به دلیل ریسک‌های تولید در روزهای اولیه از راه‌اندازی آن پیش از افتتاح فاز نخست جلوگیری شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به این‌که فاز سوم دارای واحدهای کمتر و البته با همان ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه است، ابراز داشت: این فاز زودتر از دیگر فازها و تا پایان آذر ماه امسال به طور کامل راه‌اندازی خواهد شد.

صادق‌آبادی با اعتقاد به این‌که مسیر خودکفایی بنزین از پالایشگاه‌سازی نمی‌گذرد، بیان کرد:  بهینه‌سازی در مصرف سوخت، شرط مهم خودکفایی در بنزین است.

وی گام نخست در مدیریت مصرف انرژی را متنوع‌سازی سبد سوخت کشور و افزایش سهم گاز طبیعی در آن اعلام کرد و یادآور شد: استفاده از ناوگان حمل‌ونقل، استفاده از خودروهای سواری و عمومی با فناوری بالا و مقدار مصرف پایین مانند خودروهای دوگانه‌سوز هیبریدی/فسیلی از دیگر راه‌های مدیریت مصرف انرژی است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان این‌که هم‌اکنون ظرفیت تولید بنزین کشور ۸۷ تا ۹۰ میلیون لیتر در روز است، گفت: در روزهای گذشته مشکل کم آبی در اصفهان سبب شد حدود ۳ تا ۴ میلیون لیتر از تولید بنزین پالایشگاه اصفهان کاسته شود که در صورت حل این مشکل، ۹۰ میلیون لیتر به طور کامل در هر روز تولید بنزین کشور خواهد بود.

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: