۲ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۱

واردات برق از جمهوری آذربایجان با ۸۰ مگاوات آغاز شد

استارت واردات ۸۰ مگاوات برق از جمهوری آذربایجان زده شد. واردات برق از جمهوری آذربایجان در حالی استارت زده شده که بر اساس تفاهم‌نامه ابتدای سال جاری میان وزارت نیرو و وزارت انرژی آذربایجان مقرر شده بود، ۱۸۰ مگاوات برق از این کشور وارد شود.

به گزارش عیارآنلاین، در مذاکراتی که در ۲۳ فروردین ماه امسال میان معاونان وزیر نیروی ایران و وزیر انرژی جمهوری آذربایجان برگزار شد، دو طرف برای ایجاد ارتباط الکتریکی در تابستان امسال به تفاهم رسیدند و مقرر شد، ایران تا ۱۸۰ مگاوات برق را در فصل پیک (تابستان) از کشور آذربایجان وارد کند.

عباس اف معاون وزیر انرژی آذربایجان در این جلسه با اشاره به این که در دیدار روسای جمهور دو کشور که مدتی پیش انجام شد، هیات های برقی دو کشور نیز مذاکراتی با هم داشتند که در آن نشست ، برسر کلیات صادرات برق به ایران و نیز توسعه روابط در سایر زمینه‌های صنعت برق توافق‌هایی حاصل شده بود.

آرش کردی مدیر عامل توانیر نیز در گفت‌وگو با فارس با تایید این خبر گفته بود که کسری ۵ تا ۶ هزار مگاواتی باعث شده تا امسال وضعیت سختی از بابت تأمین برق باشد به همین دلیل وزارت نیرو برنامه‌های متنوعی مثل مدیریت تقاضا و مصرف را انجام خواهد داد.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های تأمین برق، واردات برق در زمان اوج مصرف است. که قرار است از کشور آذربایجان ۱۵۰ تا ۱۶۰ مگاوات برق در فصل تابستان وارد شود.

*واردات برق از آذربایجان امسال برای اولین بار

مصطفی رجبی مشهدی معاون راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران نیز درباره واردات برق از کشورهای ارمنستان و آذربایجان اظهار داشت: در سال گذشته از کشور ارمنستان حدود ۳۰۰ مگاوات واردات برق داشتیم که با هماهنگی صورت گرفته، خوشبختانه در ساعات اوج مصرف این ظرفیت را تا ۳۵۰ مگاوات افزایش دادیم.
وی ادامه داد: همچنین در اقدامی که امسال صورت گرفت و در سال گذشته آن را نداشتیم، از کشور آذربایجان نیز واردات انرژی آغاز شده و در حال حاضر دو پست از منطقه آذربایجان خودمان را از کشور آذربایجان تامین می‌کنیم.
رجبی مشهدی با بیان اینکه دریافت این دو پست هم‌اکنون حدود ۸۰ مگاوات است، افزود: پیش‌بینی ما این است که با افزایش دما در روزهای آتی، دریافت ۱۵۰ مگاوات برق از کشور آذربایجان داشته باشیم.
معاون راهبری شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر رویت‌پذیری شبکه انتقال بیش از ۹۵ درصد است، عنوان داشت: در سال گذشته رویت‌پذیری شرکت‌های توزیع در دیسپاچینگ اصلا وجود نداشته است و هم‌اکنون تمامی شرکت‌های توزیع در سامانه دیسپاچینگ قابل رویت هستند.
وی از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای استان‌های گرمسیری گفت و بیان داشت: در این باره اقداماتی انجام شده است که اصلی‌ترین آن اخذ مصوبه هیات دولت برای کاهش ساعات اداره‌های استان‌های گرمسیری بود و پیش بینی ما کاهش ۷۰۰ مگاواتی برق است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: