۱۱ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۵
معاون وزیر نیرو:

اکنون روزانه ١٦٠ تا ١٨٠ مگاوات برق از جمهوری آذربایجان وارد کشور می شود

حائری: با برخی کشور‌ها اعم از آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان در زمینه واردات برق تفاهم‌نامه‌های انجام و در حال حاضر در شبکه وجود دارد و ظرفیت کلی ما از واردات حدود ۷۰۰ مگاوات است. اکنون روزانه ١٦٠ تا ١٨٠ مگاوات برق از جمهوری آذربایجان وارد کشور می شود.

به گزارش عیارآنلاین، «همایون حائری» روز دوشنبه در نشست خبری افزود: اواخر سال گذشته با جمهوری آذربایجان مذاکراتی انجام شد تا از خط انتقال موجود میان دو کشور برای مبادله برق استفاده کنیم.
وی افزود: قبل از فصل گرما، تفاهمنامه ای با این کشور به امضا رسید تا در تابستان برق را از این کشور وارد و در سایر فصل ها برق را به آنجا صادر کنیم.
به گفته معاون وزیر نیرو، اکنون روزانه ١٦٠ تا ١٨٠ مگاوات برق از جمهوری آذربایجان وارد کشور می شود.
وی درباره صادرات برق نیز گفت: علاوه بر مبادله برق با جمهوری آذربایجان، به کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکیه و عراق نیز برق صادر می کنیم.
حائری تامین برق مورد نیاز کشور را در اولویت دانست و گفت: صادرات برق در زمان اوج مصرف به حداقل و حتی به صفر می رسد.
وی درباره خاموشی های اخیر در برخی شهرها به ویژه تهران نیز گفت: با توجه به کاهش نزولات آسمانی، ۴۶۰۰ مگاوات از ظرفیت ۹۶۰۰ مگاواتی نیروگاه های برقآبی کاهش یافته است.
وی افزود: علاوه بر کاهش تولید برق در نیروگاه های برقآبی، زمانی که مصرف برق در زمان پیک از حدی بیشتر شود، برخی تجهیزات دیگر جواب نمی دهد؛ در این شرایط ترانس ها دچار اضافه بار و کابل ها با مشکل مواجه می شوند.
حائری در پاسخ به این پرسش که آیا امکان اعلام خاموشی ها به مردم وجود ندارد؟ گفت: تاکنون خاموشی برنامه ریزی شده در دستور کار قرار نداده ایم که ساعت های خاموشی مشخص باشد اما مذاکراتی در این زمینه با شرکت های توزیع برق داشته ایم.
معاون وزیر نیرو افزود: از آنجا که مصرف برق تابعی از دمای هوا است، نمی توان برای قطعی های موقتی پیش بینی داشت.
وی یادآور شد که به ازای افزایش هر یک درجه دما، مصرف برق کل کشور ۱۵۰۰ مگاوات افزایش پیدا می کند.
حائری افزود: با این حال، تاکید داریم که قبل از قطع شدن برق، موضوع به نوعی به مردم آن منطقه اطلاع رسانی شود.
به گفته این مقام مسئول، اگر هر مشترک مصرف خود را ١٠ درصد کاهش دهد، به راحتی از شرایط کنونی گذر می کنیم و مشکلی نخواهیم داشت.
حائری در پاسخ به پرسشی درباره نقش افزایش تعرفه های برق بر صرفه جویی نیز گفت: افزایش هفت درصدی نرخ تعرفه های برق به هیچ وجه اثری بر کاهش مصرف نداشت.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: