مدیرعامل بیمه سلامت ایران:

صرفه‌جویی ناشی از خروج ۸۱ داروی بدون نسخه برای بیماران صرف می‌شود

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: ۸۱ دارو برابر مصوبه شورای عالی بیمه از پوشش بیمه خارج شد و حدود ۴۰ تا ۴۵ ‏میلیارد تومان برای بیمه صرفه جویی می‌شود، اما این پول به خزانه بر نمی‌گردد و برای سایر بیماران هزینه می شود.‏

به گزارش عیارآنلاین، طاهر موهبتی روز یکشنبه در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه در محل سازمان بیمه سلامت درباره خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه‌ای افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران قرار شد شورای ‏عالی بیمه در این زمینه تصمیم‌گیری کند و برابر گزارش رسمی سازمان تامین اجتماعی اعلام شد که تقریبا در هیچ جای دنیا داروهای ‏بدون نسخه تحت پوشش بیمه نیست و این به علت صیانت از سلامت مردم است.
وی گفت: این داروها در دنیا به صورت بدون نسخه عرضه می‌شود و ‏تقریبا در تمام خانه‌ها وجود دارد. داروهایی مثل سرماخوردگی، استامینوفن و آنتی هیستامین و غیره که در سبد تمام خانه‌ها وجود دارد. ‏ما در مقابل سلامت مردم مسئولیت داریم و باید رفتارسازی در این زمینه انجام شود.
وی گفت: درآمد خروج این داروها از بیمه به خزانه بر نمی گردد و این هزینه در جای دیگر خرج می شود.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: به دنبال کاهش معوقات به مراکز درمانی، پزشکان و پرستاران و شرکت های دارویی هستیم و در این مسیر هزار میلیارد تومان از خزانه کشور برای پرداخت معوقات به این سازمان پرداخت شد.
وی گفت: دولت قرار است ۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان در سال جاری برای پرداخت معوقات به بیمه سلامت پرداخت کند.
موهبتی ادامه داد: معوقات و بدهی های این سازمان ۱۰ هزار میلیارد تومان است و قول صفر شدن آن به سادگی میسر نیست اما هزینه های امسال را به موقع در اختیار بیمارستان و مراکز درمانی می گذاریم.
وی با بیان اینکه امروز عقل و منطق ایجاب می کند، مدیریت هزینه بکنیم افزود: برای مدیریت هزینه کسی هورا نمی کشد، ولی دور از انصاف است همه اش فحش بدهیم اگر جایی از کار اشتباه است می توان برای اصلاح تذکر داد.
وی با اشاره به برخی شایعات گفت: بیمه سلامت برای هیچ داروخانه ای سقف نگذاشته است و در شرایط کنونی نباید مردم را دلسرد و ناامید کرد.
موهبتی اضافه کرد: یکی از اقدامات جدی که ‏در قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه ۹۷ تاکید شد، استحقاق سنجی و رفع همپوشانی بیمه ها و اجرای راهنماهای بالینی است که بر اساس آن در زمینه ‏رفع همپوشانی و استحقاق سنجی مشکل جدی برطرف شد.
وی از انعقاد تفاهمنامه‌ای بین سازمان‌های بیمه‌گر و ابلاغ آن خبر داد و گفت: در این تفاهمنامه قرار شد که دبیرخانه مرکزی ‏برای هماهنگی‌ها در سازمان بیمه سلامت شکل بگیرد و ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ تمام سازمان‌های بیمه‌گر به سامانه ‏استحقاق‌سنجی دسترسی پیدا کنند.‏
موهبتی ادامه داد: نکته دیگر در مورد همپوشانی است که در این تفاهمنامه درباره این موضوع نیز تفاهم با سایر سازمان‌های بیمه‌گر تفاهم ‏انجام شده است و اکنون می‌توان همپوشانی با سازمان تامین اجتماعی، کمیته امداد و نیروهای مسلح را بررسی کرد.‏
وی با بیان اینکه تا پایان سال ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار همپوشانی بیمه ای رفع می شود، اظهار کرد: مهمترین دستاورد ‏فعلی، علاوه بر رفع همپوشانی، جلوگیری از ایجاد همپوشانی جدید است.‏
جمشید شایان فر، معاون بیمه گری سازمان بیمه سلامت گفت: یکی از گروه‌هایی که از ابتدای تاسیس ‏سازمان به عنوان بیمه شده تحت پوشش قرار گرفته، کارکنان دولت هستند که در صندوقی با عنوان صندوق کارکنان دولت بیمه شده‌اند ‏و از این طریق خدمات بیمه سلامت را دریافت می‌کنند.
به گفته وی کارکنان دولتی که صندوق بازنشستگی آنها صندوق بازنشستگی کشوری است مشمول این ‏صندوق هستند.‏
وی اضافه کرد: حدود ۵ میلیون نفر در صندوق کارکنان دولت، بیمه شده‌اند که مبنای پرداخت حق بیمه آنها معادل هفت درصد حقوق دریافتی است. در مورد شاغلان ۲ درصد به عنوان حق بیمه و در مورد بازنشستگان ۱.۷ درصد از حقوق به عنوان حق بیمه ‏پرداخت می‌شود.

* ۱۴ میلیون نفر زیر پوشش صندوق بیمه همگانی
شایان فر درباره صندوق بیمه‌ای سایر اقشار گفت: خانواده شهدا ، ایثارگران و جانبازان و خانواده آنها، مددجویان بهزیستی، طلاب و روحانیون حوزه علمیه و دانشجویان در حال تحصیل که در ‏دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداشت هستند نیز جزو بیمه شدگان این صندوق می‌شوند که مبنای حق بیمه آنها نیز ۷ درصد حداقل حقوق ‏دریافتی است.
وی ‏درباره صندوق بیمه‌ای روستاییان و عشایر و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت ‏نیز که از سال ۸۴ دفترچه بیمه دریافت کردند، افزود: در مورد روستاییان نیز عمده مبالغ حق بیمه، توسط دولت پرداخت ‏می‌شود اما روال دریافت خدمات در این صندوق متفاوت است؛ یعنی حتما باید نظام ارجاع را برای دریافت خدمات سطح بالاتر رعایت ‏کنند. البته موارد اورژانسی از این مورد اخیر مستثنی است
وی درباره صندوق بیمه‌ همگانی که از سال ۹۳ و در دولت تدبیر و امید با عنوان بیمه سلامت همگانی راه ‏اندازی شد، گفت: در این طرح افرادی که هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند و ساکن شهرها بودند به صورت رایگان دفترچه بیمه ‏سلامت همگانی دریافت می کنند.
شایان فر درباره چکونگی بیمه شدن افراد گفت: این مکانیزم از سازمان بیمه سلامت آغاز می شود؛ بعد از ثبت نام در سایت، ‏همپوشانی بیمه‌ای افراد با سامانه‌های دیگر بررسی می‌شود و اگر این مراحل تایید شد فرد می‌تواند دفترچه بیمه را دریافت کند.
به گفته وی تاکنون ‏جمعیتی حدود ۱۴ میلیون نفر از مزایای بیمه سلامت همگانی برخوردار شدند، سطح خدمات نیز مثل سایر صندوق‌ها است.‏
شایان فر درباره صندوق بیمه ایرانیان نیز گفت: این صندوق از اواسط سال ۸۷ اجرا شده است. در این صندوق افراد ۵۰ درصد حق ‏بیمه را خودشان پرداخت می‌کنند و ۵۰ درصد دیگر توسط دولت پرداخت می‌شود. در گذشته صندوقی با عنوان خویش فرمایان وجود ‏داشت که فرد تمام حق بیمه را خودش پرداخت می‌کرد و از سال ۸۷ قرار شد افرادی که هیچ پوشش بیمه‌ای نداشتند با پرداخت ۵۰ ‏درصد حق بیمه، خودشان که مبلغ ۲۶۴ هزار تومان سالانه است، خود را بیمه کنند.‏
وی با اعلام اینکه هم اکنون افراد باید تمام این مبلغ را یکجا پرداخت کنند افزود: در صدد امکانی برای تقسیط آن هستیم.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: