عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان:

مطالبه رهبری در خصوص ستاد فراقوه‌ای زنان روی زمین مانده است

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب برای تشکیل مرکز فراقوه‌ای زنان اظهار کرد: متاسفانه با گذشت ۵ سال از تشکیل شورای عالی زنان، دولت حتی یک جلسه هم در این خصوص تشکیل نداده است.

به گزارش عیارآنلاین، با توجه به اهمیت موضوع زنان و خانواده در جامعه اسلامی رهبر معظم انقلاب در سال ۹۲ در جلسه نخبگان و حوزویان طی فرمایشاتی در جمع زنان برگزیده دستگاه‌های مختلف کشور به ضرورت تشکیل و راه‌اندازی یک مرکز عالی فراقوه‌ای را در حوزه زنان بسیار ضروری دانستند و فرمودند: «دستیابی به این راهبرد همه جانبه و قابل اجرا، نیازمند سه مسئله است: پرهیز کامل از مرجعیت دادن به تفکرات «غلط، کلیشه‌ای و متحجر غربی» در امور زنان، تکیه بر متون و معارف ناب اسلامی و پرداختن به مسائلی که حقیقتاً مسائل اصلی زنان محسوب می‌شوند.»

رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند که برای پاسخگویی به مسائل زنان و بررسی همه ابعاد مساله زن و خانواده تشکیل مرکزی مطالعاتی و کاری بسیار لازم است و این مرکز فراقوه ای باید راهبردی صحیح و همه جانبه را درباره «زن»، تدوین کند و با پیگیری‌های لازم این راهبرد را اجرایی کند.

با توجه به اینکه نهادهای مختلفی از جمله فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه فعالیت می‌کنند، زمانی که این پیشنهاد از سوی مقام معظم رهبری ارائه شد به دلیل وجود خلاء در این زمینه و موازی کاری دستگاه‌های مختلف در رسیدگی به موضوع زنان بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی از تشکیل چنین مرکز فراقوه‌ای در حوزه زنان استقبال کردند اما علی رغم گذشت ۵ سال از این پیشنهاد هنوز جلسات این مرکز تشکیل نشده و مصوبه‌ای تنظیم نشده است.

کبری خزعلی، عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: شورای زنان یکی از بزرگترین رهاوردهای انقلاب اسلامی ایران است که در زمان حضرت امام و با مدیریت مقام معظم رهبری در شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شد، این شورا مسئولیت سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و هماهنگی داخلی و بین‌المللی و اجرای حمایت‌های لازم از مسائل زنان در هر سه قوه و نظارت بر نحوه اجرای مصوبات و سیاست‌های ابلاغی است.

وی ادامه داد: این شورا باید اصلاح و تحقق عینی مصوبات و سیاست‌گذاری‌ها را در جامعه مشاهده کند و مردم نیز به صورت ملموس اقدامات این شورا را رصد کنند که این مسایل جزو وظایف و مسئولیت‌های شورای فرهنگی اجتماعی زنان در نظر گرفته شده است.

این عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان یادآور شد: متاسفانه شاهدیم که سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های این شورا در کشور اجرایی نمی‌شود و هر کدام از دولت‌ها براساس سلایق و نظرات خود اقدام می‌کنند و حتی در برخی دولت‌ها میزان آگاهی و اطلاعات از حوزه زنان و وظایف شورای فرهنگی اجتماعی زنان به حدی پایین بود که اعلام می‌کردند ما خودمان سیاست‌گذاری و اجرا می‌کنیم یعنی به جای سه قوه، یک کدخداست و یک کیسه زر که کار همه را می‌خواهد انجام دهد.

خزعلی اظهار کرد: برخی از دولت‌ها حتی نمی‌دانند که در تمام دنیا دوره کدخدامنشی این تشکیلات اداری تمام شده و در دوره‌ای هستیم که اگر قرار است قانونی در کشور اجرا شود، نهاد قانونگذاری، مجری، ناظر و قوه قضاییه وجود دارد و نمی‌شود که هر کس هر کاری دلش خواست در کشور انجام دهد، ولی متاسفانه در هر دولتی به محض جابه‌جایی مسئولان این حرف‌ها و نظرات مجددا تکرار می‌شود.

رئیس سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان گفت: برای جلوگیری از اجرای ضعیف سیاست‌ها و عدم فراموشی برنامه ریزی‌ها و سیاست گذاری‌ها قرار بود یک هیات دولت مستقل برای زنان ایجاد کنیم که این ساختار در دنیا بی نظیر است، در ابتدا می‌خواستیم شورای زن و خانواده را ایجاد کنیم اما بعد به این نتیجه رسیدیم که کاری از شورا برنمی آید زیرا ما برای هر سه قوه برنامه ریزی و سیاست‌گذاری داریم ما در اجرا هیچ سیاستی پیش نمی‌رود، بنابراین تصمیم به راه اندازی ستاد ملی زن و خانواده گرفتیم.

خزعلی تصریج کرد: ستاد ملی زن و خانواده به صورت یک هیات دولت تخصصی در آمده که براساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی باید اجرا شود و در این ستاد، وزرا و معاون اول رئیس جمهور هم حضور دارند حتی در اولین جلسه رئیس جمهور نیز شخصا حضور داشتند که بعد باید در حکم یک مصوبه دولت شود. شاهدیم که برای تشکیل ستاد ملی زن و خانواده امضای ۱۶ نفر از وزرا وجود دارد اما متاسفانه وقتی دولت عوض می‌شود دولت بعدی به راحتی آن را کنار می‌گذارد.

موضوع افزایش جمعیت کنار گذاشته شده است

این مقام مسئول ادامه داد:‌ موضوع تنظیم جمعیت هنوز به عنوان بهداشت باروری و سلامت باروری کنار گذاشته شده است به طوری که پزشک رسما اعلام می‌کند که در خانه بهداشت به ما گفتند همان پوشه فقط جلدش را تغییر دهید یعنی به جای تنظیم خانواده و جمعیت بزنید بهداشت باروری یا سند ۲۰۳۰ که هم اکنون در کشور اجرا می‌شود، متاسفانه فقط واژه‌‌ها و کلمات تغییر کرده است و در عمل سیاست‌های بیگانگان را عمل می‌کنیم.

خزعلی با اشاره به اینکه اجرا و اطاعت از فرمایشات مقام معظم رهبری واجب است، افزود: متاسفانه نفوذی‌ها با استفاده از بیان دیگری و با پوشش‌هایی دیگری از اجرای این موضوع سر باز زده و با پوشش و استدلال دیگری به کار خود ادامه می‌دهند. به عنوان مثال هنوز هم همان سیاست کاهش جمعیت برقرار است و با بودجه و تلاش بیشتر به این موضوع می‌پردازند زیرا دشمن متوجه شده با هشدار مقام معظم رهبری مردم بیدار شدند و رویه آنها تغییر کرده است،‌در حالی که برنامه آنها انقراض نسل مسلمین به ویژه ایران انقلابی است.

این مقام مسئول در شورای فرهنگی اجتماعی زنان با تاکید بر سوءمدیریت در کشور گفت: متاسفانه مردم کشور را هر روز ازیک موضوعی می‌ترسانند مثلا این روزها مردم را از کمبود آب ترسانده‌اند البته ما معتقد نیستیم که کمبود آب نداریم اما سرزمین ما از صد سال پیش تاکنون از نظر کیفیت تنوع آب و هوایی و میزان آب هیچ تفاوتی نکرده است.

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان یادآور شد: در همه جهان مثل ایران تغییرات محیط زیستی به وجود آمده اما سوء مدیریت در ایران ۹۵ درصد مشکل ایجاد کرده است؛ بنابراین در صورت ادامه سوء مدیریت حتی اگر مردم دو درصد هم آب مصرف کنند باز هم با بحران آب مواجه هستیم.

خزعلی ادامه داد: مصرف مردم هیچ مشکلی ندارد و نباید آنها را در مضیقه و فشار بگذاریم زیرا هجمه و ترسی که در مردم آغاز شده آنها را از زندگی خود نیز بیزار کرده چه برسد به اینکه بخواهند به موضوع افزایش جمعیت خانواده فکر کنند. متاسفانه یکی از دلایل عدم اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری و مصوبات نظام نبود تشکیلات لازم برای پیشبرد این برنامه‌هاست.

انتقاد رهبری از عدم تشکیل مرکز عالی زنان

وی ادامه داد: علی‌رغم اینکه ما یک هیات دولت تخصصی زنان تشکیل دادیم اما وقتی جلسات آن ۵ سال تشکیل نمی‌شود و می‌گویند نمی‌خواهیم هیچ کاری برای زنان انجام دهیم چه می‌توانیم بکنیم؟

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان ادامه داد: در مرکز عالی زنان که حضرت آقا به ریزه‌کاری‌های آن هم پرداختند، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارت بر اجرای ایجاد هماهنگی، داشتن مجموعه‌هایی مانند مرکز آمار، مرکز رصد پیش‌بینی شده بود اما این پیشنهاد در سال ۹۲ ارائه شد و پس از یک سال که این مرکز شروع به کار نکرد، ابراز گلایه‌مندی کردند که چرا ایجاد نشده و حالا هم ۴ سال از این موضوع می‌گذرد.

انتقاد از نگاه کدخدامنشی در دولت

وی گفت: متاسفانه نگاه کدخدا منشی در دولت حاکم است در حالی که چه کسی گفته کسی می‌تواند از گوشه یکی از قوای سه گانه برای همه قوا تصمیم گیری کند، این رویه خلاف قانون اساسی است.

خزعلی در پاسخ به اینکه چرا همیشه تصور می‌شود فعالیت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی به نوعی موازی کاری دو نهاد است، گفت: متاسفانه این ناشی از ضعف آگاهی مسئولان است زیرا آنها جایگاهی که با این قدرت سیاست‌گذاری برنامه‌ریزی و نظارت می‌کند را مزاحم می‌داند و کسانی که می‌خواهند در سیستم نفوذ برنامه اسلام را به نهادهای بین المللی ارائه کنند برابری جنسیتی را مطرح می‌کنند در حالی که ما معتقد به عدالت جنسیتی هستیم و بر اساس قرآن تا ۹۵ درصد مساوی بودن زن و مرد در عرصه‌ها معتقدیم و ۵ درصد تفاوت هم کاملا حکیمانه است و تفاوت‌ها را می‌پذیریم که اکثرا به نفع جنس زن و امکانات و الزامات است تا بتواند حضور فعال اجتماعی داشته باشد و به شخصیت و کرامت و خانواده او لطمه‌ای وارد نشود.

وی ادامه داد: ما می‌خواهیم این تفاوت‌ها را حفظ کنیم. ولی غرب زن را یک ابزار در دست مرد می‌داند و اوج احترام به زن اینست که او را با مرد مساوی در نظر می‌گیرند،‌ اینجا دقیقا نقطه افتراق اسلام و غرب است. برنامه توسعه از زمان قاجار و اشرف پهلوی تا امروز شاهدیم که به محض اینکه دولت‌ها تغییر می‌کنند برنامه‌های ما را زمین می‌گذارند.

رئیس سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان یادآور شد: شورای زنان پایبند به برنامه‌های سیاست‌گذاری شده درون نظام است ولی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری می‌خواهند به بیگانگان پاسخ دهند و با آنها قرارداد بندند که در همین راستا این دو با هم تعارض دارند و الا این دو نهاد معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و شورای فرهنگی اجتماعی زنان موازی هم نیستند و این مثل این است که شما بگویید شورای نگهبان در تعارض با مجلس است در حالی که وظیفه شورای نگهبان نظارت بر مجلس است.

وی تصریح کرد: بنابراین وقتی نهادی بخواهد انعقاد قرارداد با سایر نهادهای بین الملی، برنامه ریزی و سیاست‌گذاری، اجرا و نظارت را انجام دهد قطعا چنانچه نهاد مافوق اعلام کند که نباید منع قانون کنید و سیاست‌ها را نشکنید این مسائل را نوعی دخالت و مزاحمت تلقی می‌کنند بنابراین شورای فرهنگی اجتماعی زنان باید سیاست‌گذاری کند و معاونت زنان باید به اجرا بپردازد.

منبع: آنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: