معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت:

پرونده الکترونیک رکن اصلی اقدامات اصلاحی نظام سلامت است

معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت پرونده الکترونیک را رکن اصلی اقدامات اصلاحی نظام سلامت دانست.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران، علی اکبر حق دوست معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با آی‌هینا، بیمه سلامت را یکی از ارکان اصلی نظام سلامت دانست و گفت: اکنون ارتباطات دوسویه عملکردی بسیار خوبی میان وزارت بهداشت و بیمه سلامت شکل گرفته وعزم جدی و همسویی برای مدیریت بهتر منابع ایجاد شده است. همه باید دست به دست دهیم و صندوق بیمه را جزئی از صندوق کل نظام سلامت ببینیم. برای مراقبت از منابع اگر همه روسای دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها دلسوزانه همت کنند به نتیجه مثبتی دست می‌یابیم.

وی در ادامه فرصت و فضای همدلی و زبان مشترک ایجاد شده را در طی سالهای گذشته بی‌سابقه دانست و افزود: پرونده الکترونیک یکی از اقدامات جدی بیمه سلامت است که فصل مشترک وزارت بهداشت با سایر سازمان‌های بیمه‌گر است چرا که رکن اصلی بسیاری از اقدامات اصلاحی به تحقق این موضوع وابسته است.

دکتر حق‌دوست تحقق نظام ارجاع را بدون پرونده الکترونیک غیر ممکن دانست و گفت: بدون داشتن پرونده الکترونیک به روز و بر خط نمی توان گایدلاین‌ها را پیاده کرد. همچنین نظارت‌ها به درستی اعمال نمی‌شود و افراد نیازمند به منظور رسیدگی هر چه بهتر به درستی شناسایی نمی‌شوند.

معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: تاکنون در سطوح مختلف به تجربیات موفقی با اجرای پایلوت نظام ارجاع و پزشک خانواده در شیراز، مازندران و تبریز دست یافته‌ایم به طوری که این اقدام در استان گلستان نیز آغاز شده است. در گذشته برنامه زمانبندی شده‌ای که مورد توافق وزارت بهداشت، بیمه و بخش آی تی باشد، وجود نداشت ولی اکنون نقشه راه داریم و قدم‌های توسعه برنامه را به طور دقیق می‌شناسیم به نحوی که زمانبندی و وظایف هر گروه به طور دقیق مشخص شده است.

دکترحق‌دوست با اشاره به اینکه همدلی میان وزارت بهداشت و بیمه می‌تواند در کوتاه مدت تاثیرات بسیار مثبتی داشته باشد، گفت: کلام مشترکی در زمینه نظام ارجاع منعقد شده است. نظام ارجاع و پزشک خانواده می‌تواند کمک کند تا همدل پیش رویم. اقدامات صورت گرفته باعث شده است که زبان مشترک با بیمه سلامت به حداکثر برسد به طوری که اکنون دانشگاه‌های علوم پزشکی مسئول بیمه سلامت را به عنوان یکی از اعضای مدیریتی خود می‌بینند تا با برگزاری جلسات متعدد دغدغه‌های هم را درک کنند.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: