دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی:

ساختار سامانه ارزی «نیما» فساد می‎آورد؛ فکری به حال صادرات پتروشیمی شود

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: دلالان PET را ۶۸۰۰ تومان می خرند و تا ۱۶ هزار تومان در بازار داخلی و خارجی می فروشند و بعضا مصرف کننده واقعی که نیاز به تأمین آن به عنوان ماده اولیه صنایع پایین دستی دارد، دچار کمبود می شود.

به گزارش عیارآنلاین، احمد مهدوی دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: جنگ تمام عیاری را دشمن علیه ملت ایران شروع کرده که باید با تدبیر و اندیشه با شرایط کنونی برخورد کنیم.

وی افزود: اگر با فکر و اندیشه و تدبیر وارد جنگ اقتصادی شویم، می توانیم از این گردنه هم عبور کنیم و وضعیت اقتصادی کشور را به جایگاهی که شایسته ملت یاران است برسانیم.

مهدوی با بیان اینکه “اوضاع در صنعت پتروشیمی مثل گذشته نیست”، گفت: ما سالانه ۶ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی به چین داریم که خبرها حاکی از این است که دیروز چین اعلام کرده به خرید نفت از ایران ادامه می دهد اما به عربستان قول داده که در پتروشیمی، این کشور را جایگزین ایران کند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بازار جایگزینی برای چین انتخاب کنیم با توجه به حجم مبادلات تجاری با این کشور در صنعت پتروشیمی، این موضوع به این راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

دبیر کل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی تصریح کرد: بورس محل دلالی شده و دولت باید در این زمینه فکری کند.

وی افزود: ما یک کیلو هم PET صادر نمی کنیم چون الان در داخل کشور مصرف کننده نهایی نیاز به آن دارد، اما دلالان PET را ۶۸۰۰ تومان می خرند و تا ۱۶ هزار تومان در بازار داخلی و خارجی می فروشند و بعضا مصرف کننده واقعی که نیاز به تأمین آن به عنوان ماده اولیه صنایع پایین دستی دارد، دچار کمبود می شود.

مهدوی اذعان داشت: در ۴ ماهه نخست سال گذشته در مجموع یک میلیون و ۶۴۸ هزار تن تقاضا برای PET وجود داشته اما در ۴ ماهه نخست امسال، این میزان به ۴ میلیون و ۵۷۳ هزار تن رسیده، باید پرسید چه اتفاقی افتاده که این میزان افزایش تقاضا در این بخش داریم؟

وی ادامه داد: پیشنهاد می کنم شرکت هایی که امسال اقدام به خرید کرده اند و سال گذشته خرید نمی کردند را از بورس خارج کرده و یک به یک آنها را رصد کنند.

این فعال صنعت پتروشیمی در خصوص سامانه نیما گفت: ما اعلام کرده بودیم که ساختار نیما ممکن است ایجاد فساد کند، چرا که وقتی صرافانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را از پتروشیمی ها می گیرند می توانند انتخاب کنند تا ارز را به کدام واردکننده بدهند، این می تواند ایجاد فساد کند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تزریق ارز پتروشیمی ها به بازار کشور را می توان به سه بخش تقسیم کرد، یکی از اول تا بیستم فروردین که دوره قبل از سیاست گذاری ارزی بود که در این دوره در مجموع ما پتروشیمی ها ۲۶۰ میلیون دلار ارز به بازار دادیم؛ دومی دوره ۲۱ فروردین تا ۱۵ اردیبهشت است که دوره سیاست گذاری ارزی بود و ما در این مدت ۲۵۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به بازار دادیم و در دوره سوم از ۱۵ اردیبهشت تا ۳۱ خرداد که ساختار نیما وجود داشت، ما یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار ارز در این سامانه ارائه کردیم.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: