۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۸

تضامین اروپا برای صادرات نفت ایران چه باشد؟

سید علی ادیانی گفت:اروپا باید همین میزان نفت را از ایران را خریداری کرده و همانند شرایط عادی محصولات نفتی و فرآورده های نفتی را از ایران وارد کند و مشتری آن باشد. اتحادیه اروپا در بحث نفتی باید موضوع بیمه، نفتکش، خرید نفت، انتقال ارز و همکاری بانک ها در انتقال ارزی را تضمین کند./

به گزارش عیارآنلاین، سید علی ادیانی با اشاره به اظهارات وزیر نفت  مبنی بر اینکه ظاهرا اروپایی در بحث نفت تضامین کافی به ایران نداده اند، گفت: تضمینی که ایران در بحث برجام از اروپا می خواهد عمل به این توافق است، چراکه اروپایی ها در حوزه نفت، بانک، کشتیرانی، سرمایه گذاری و تبادل تجاری بین کشورها تعهداتی داده اند که باید به آن پایبند باشند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اروپایی ها باید در همان چارچوب بایستند و شرکت های تابعه کشور خود را ملزم به اجرا کنند، افزود: نباید شرایط اینگونه باشد که شرکت های اروپایی عنوان کنند که خصوصی هستند و خودشان تصمیم گرفته و به تعهدات دولت هایشان عمل نکنند.

زمانی که آمریکا در برجام بود نیز اروپا به تعهدات نفتی خود عمل نکرد

وی ادامه داد: از سوی دیگر شرکت های اروپایی نباید عنوان کنند که چون ارتباط کاری با شرکت های آمریکایی دارند و بخشی از سهام این شرکت ها متعلق به آمریکایی ها است، در اختیار دولت نبوده و نمی توانند تضمینی دهند.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمانی که آمریکا در برجام بود نیز اروپا به تعهدات نفتی خود عمل نکرد، یادآور شد: دولت مکلف بوده برابر یکی از بندهای نه گانه رهبری از رییس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا در زمینه های مختلف برای رفع تحریم های اقتصادی تضمین کافی و لازم دریافت کند؛ اما دولت این اقدام را انجام نداد.

اروپا باید همانند شرایط عادی محصولات نفتی و فرآورده های نفتی را از ایران وارد کند

وی با بیان اینکه اگر دولت تضامین کافی را در حوزه نفت دریافت نکند باز با مشکل مواجه می شود، افزود: اروپا باید همین میزان نفت را از ایران را خریداری کرده و همانند شرایط عادی محصولات نفتی و فرآورده های نفتی را از ایران وارد کند و مشتری آن باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اتحادیه اروپا در بحث نفتی باید موضوع بیمه، نفتکش، خرید نفت، انتقال ارز و همکاری بانک ها در انتقال ارزی را تضمین کند.

منبع: خانه ملت

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: