مجری طرح گندم:

با توجه به نوسانات دلار، درصورت وابستگی به واردات گندم، قادر به تأمین امنیت غذایی نبودیم

اسفندیاری‌پور: برخی از اقتصاددان‌ها و سیاسیون عقیده داشتند که گندم را به دلیل قیمت پایین آن در بازارهای جهانی، وارد کنیم. در این صورت با توجه به نوسانات دلار و تحریم‌ها علیه کشور قادر به تامین غذایی کشور با گندم نبوده ایم. بازار جهانی گندم توسط چند کشور آمریکا ، کانادا، استرالیا، اتحادیه اروپا، آرژانتین و روسیه تامین می‌شود. منطقی نیست که امنیت غذایی کشور را به واردات گره بزنیم.

به گزارش عیارآنلاین، اسماعیل اسفندیاری‌پور در جریان بازدید از خبرگزاری ایانا گفت: خوش‌بین هستیم تا قبل از دوره کاشت گندم، دولت پرداخت مطلوب‌تری داشته باشد و کشاورزان در مضیغه کشت قرار نگیرند.

او با بیان اینکه در شورای اقتصاد حق این بوده که از کشاورزان پشتیبانی منطقی‌تری انجام شود، افزود: امیدوارم شورای اقتصاد برای خرید گندم سال آینده جبران مافات کند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با یادآوری اینکه در سال‌های ۸۵ و ۸۶ دولت طی ۲ سال، قیمت گندم را ثابت نگاه داشت و افزایش نداد، گفت: این موضع انگیزه‌های تولید را کاهش داد و سبب شد تا سال‌های بعد دولت مجبور به واردات گندم شود.

او با ابراز نگرانی در خصوص وضعیت قیمت تضمینی گندم، افزود: در صورت عملکرد دولت در سال آینده به شکل کنونی قطعا شاهد ضربه به تولید گندم خواهیم بود.

اسفندیاری پور با بیان اینکه برخی از اقتصاددان‌ها و  سیاسیون عقیده داشتند که گندم را به دلیل قیمت پایین آن در بازارهای جهانی، وارد کنیم، گفت: در این صورت با توجه به نوسانات دلار و تحریم‌ها علیه کشور قادر به تامین غذایی کشور با گندم نبوده ایم.

او با اشاره به اینکه بازار جهانی گندم توسط چند کشور آمریکا ، کانادا، استرالیا، اتحادیه اروپا، آرژانتین و روسیه تامین می‌شود، تاکید کرد: منطقی نیست که امنیت غذایی کشور را به واردات گره بزنیم.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: