۱۰ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۷
وزیر جهاد کشاورزی:

یارانه را به نان می‌دهیم ولی به غلط فکر می‌کنیم یارانه به گندمکاران پرداخت می شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: علیرغم پیش‌بینی اعتبار و تهیه آیین‌نامه، بانک‌ها در پرداخت مطالبات گندمکاران تعلل دارند.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۰ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان پاسخ به سوال قرجه طیار نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس اظهار داشت: مدعی این نیستم که در مجموعه اجرایی ضعف نداریم و با اقداماتی که انجام شده مشکل کشاورزان رفع شده بلکه کشاورزان همچنان گرفتاری‌های زیادی دارند.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص سوالی پیرامون اعتراض به عدم وجود سیاست‌های شفاف در وزارت جهاد کشاورزی، بیان کرد: در وزارت جهاد کشاورزی سیاست‌ها مشخص است و مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی نیز محورها را روشن کرده است؛ همچنین در ارتباط با صرفه‌جویی آب و افزایش بهره وری سیاست‌های این وزارتخانه روشن شده است.

وی در خصوص سوال نمایندگان پیرامون آب افزود: در چند سال گذشته در زمینه آب و خاک دوران طلایی داشته‌ایم که این نتیجه با حمایت‌ها و روش‌های مختلفی که به کار گرفته شد به دست آمده است. همچنین در چند سال گذشته با کمک مقام معظم رهبری، مجلس و دولت و با استفاده از منابع صندوق در ارتباط با شبکه‌های زیردست سدها و روش‌های نوین آبیاری، اقدامات خوبی انجام شده است.

حجتی ادامه داد: در طول چند سال گذشته افزایش راندمان آبیاری از ۳۹ به ۴۴ درصد رسیده که این افزایش ۵ درصدی اقدام مناسبی بوده است یعنی از ۷۰ تا ۸۰ میلیارد مترمکعب حدود ۴ میلیارد مترمکعب صرفه جویی شده یا بهبود آبیاری داشته ایم، در سال ۹۲ به ازای هر مترمکعب آب حدود ۹ کیلوگرم محصول خشک تولید کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: سالانه ۵ درصد افزایش بهره وری داشته ایم ولی هنوز هم جای کار دارد که باید ادامه دهیم، امیدوارم این روند ادامه یابد.

وی افزود: در خصوص مطالبات گندمکاران نیز هر ماه اسفندماه آیین‌نامه آن را به دولت می دهیم، باید توجه داشت که یارانه را به نان می‌دهیم ولی به غلط فکر می‌کنیم یارانه به گندمکاران پرداخت می شود؛ در ارتباط با پرداخت نیز از طریق بانک ها، ردیف بودجه و فروش گندم منابع را به روز در اختیار کشاورزان قرار می‌دهیم.

حجتی ادامه داد: امیدواریم دولت بتواند با وسعت بیشتری منابع را در اختیار قرار دهد البته پیش‌بینی اعتبار و تهیه آیین‌نامه انجام شده اما بانک‌ها در پرداخت تعلل دارند. همچنین خزانه نیز در ارتباط با ردیف‌های بودجه تعلل می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مقداری از اعتبارات گندمکاران به تبصره مربوط به یارانه‌ها رفته و کسری‌هایی وجود دارد که تلاش می‌شود تا گرفتاری‌ها رفع شود.

وی در ارتباط با اراضی تداخلی منطقه و منابع طبیعی افزود: در خصوص ماده ۵۶ اختلافات زیادی است که ۱۶ هزار هکتار از اراضی که سند آنها به نام دولت بود در کمیسیون ماده واحده با همکاری دستگاه قضایی و بهره برداری پس از بازخوانی نقشه‌ها به مردم واگذار شد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: بحث توجه به الگوی کشت که در این جلسه مطرح شد با سیاست‌های ترویجی و آموزشی و کم و بیش با حمایت‌های دولتی در حال اجرا است و در استان گلستان نیز موضوع توسعه دانه‌های روغنی کلزا در حال پیگیری است. با توجه به اینکه در کشت این محصول به آب کمی نیاز است اما پیگیری‌ها در حال انجام است و در حال حاضر بیش از ۳۰۰ هزار تن کلزا وجود دارد.

حجتی ادامه داد: اینکه چرا کشت پنبه انجام نمی‌شود، نکته قابل تأملی است، در حال حاضر یکی از دلایل بالا بودن بهای تمام شده کشت پنبه است، بنابراین موضوع مکانیزاسیون کشت این محصول علیرغم محدودیت‌ها توسط وزارت جهاد کشاورزی پیگیری شد و در این راستا تسهیلات بانکی ارزان قیمت و حتی یارانه بلاعوض پرداخت شد و حتی به موضوع مقابله با آفات محصول پنبه رسیدگی‌ها صورت گرفته است و نسبت به سال ۹۵ تولید محصول با افزایش ۱۰ درصدی روبرو شده است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: به موضوع مسائل درباره اراضی تداخلی نیز توجه شده است و ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی در اختیار کشاورزان قرار گرفته شده است اما باید توجه داشت که در این بحث مردم از ۴۰ الی ۵۰ سال گذشته با مسائلی روبرو هستند و کمیسیون ماده ۵۴ باید بررسی‌ها را انجام دهد البته یک ماده ۵۶ نیز در این رابطه از قبل از انقلاب وجود دارد؛ در هر صورت پیگیری‌های لازم انجام می‌شود و ۸ میلیون هکتار از اراضی ملی در کمیسیون ذیربط به مستحدثات تبدیل شده اما در هر صورت باید توجه کرد که برخی ها به اراضی ملی تجاوز کرده‌اند که باید این موضوع نیز با دقت مورد رسیدگی قرار گیرد.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: