دبیر مجمع کارآفرینان در گفتگو با عیارآنلاین:

طرح اصلاح قانون چک؛ لازمه‌ی امنیت تجارت

غزنوی با بیان اینکه تصویب طرح اصلاح قانون چک باعث افزایش ضریب اعتماد معاملات در فضای کسب‌وکار می‌شود، گفت: چک باید در وجه باشد و نظام اعتبارسنجی افراد و منوط کردن اعتبار چک به اطلاعات در سامانه باید به این صورت باشد که به‌محض رخ داد اولین چک برگشتی، فرد امکان صدور دسته‌چک دوم را نداشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمارهای بانک مرکزی در حال حاضر بیش از چهل درصد معاملات توسط چک صورت می‌پذیرد که این موضوع نشانگر اهمیت ابزاری به نام چک در بازار و فضای کسب‌وکار کشور است. عمده دلیل رواج این وسیله را می‌توان ارزان و قابل‌دسترس بودن آن دانست همچنین مهم‌ترین ویژگی چک استفاده از آن به‌عنوان ابزاری برای انجام معاملات بلندمدت است که هر فرد می‌تواند با اتکا به درآمدهای آینده خود برای برطرف کردن نیاز حال خود اقدام به انجام معامله با چک کند.

از طرفی چک به‌واسطه‌ی وجود برخی مشکلات ساختاری در فرایندهای قضایی باعث بروز مشکلاتی در فضای کسب‌وکار شده است. لذا لزوم رفع نارسایی‌های موجود در چک باعث بهبود فضای کسب‌وکار و افزایش اعتماد مردم به حاکمیت می‌شود. بااین‌وجود طرحی در کمیسیون قضایی و حقوقی تحت عنوان طرح اصلاح قانون چک تدوین‌شده و در حال حاضر این طرح جهت بررسی در دستور کار مجلس قرار دارد.

این نکته را هم باید در نظر گرفت که این طرح به بررسی ساختاری قانون چک می‌پردازد و در کنار رفع آن مشکلات، با نوآوری‌هایی پیش‌بینی‌شده از صدور چک‌های برگشتی جلوگیری می‌کند. درنهایت این موضوع پرونده‌های ورودی به قوه‌قضاییه را کاهش داده، باعث بهبود کیفیت رسیدگی‌های قضایی و سرعت  بخشی به آن‌ها می‌شود. از این‌ رو گفتگویی‌های با فعالان حوزه کسب‌وکار برای پی بردن به مشکلات این حوزه صورت گرفته است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

حمیدرضا غزنوی دبیر مجمع کارآفرینان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی عیارانلاین پیرامون اهمیت موضوع چک گفت: چک موضوعی است که ما هر روز با آن در تماس هستیم. اگر این موضوع را به‌صورت کلی بررسی کنیم باید گفت یک سری از چک‌های برگشتی برای افرادی است که اعتباری ندارند و با چک خلق نقدینگی می‌کنند و سپس خرید را انجام می‌دهند و منجر به خلق بدهی می‌شود لذا در آخر اقتصاد را به هم می‌ریزند. حساب این افراد باید از حساب دیگران جدا شود.

دبیر مجمع کارآفرینان در ادامه به ایجاد سلسله مشکلات اقتصادی با ایجاد یک چک برگشتی اشاره کرد و گفت: در بازار شرایط به‌گونه‌ای است که افراد روی چکی که کشیده‌اند چک می‌کشند. وقتی یک نفر چک خود را پاس نکند بر یک سری چک که روی آن صادرشده تأثیر برگشتی می‌گذارد. حساب افراد بی‌اعتبار باید از حساب کسانی که به دلیل شرایط بد اقتصادی دچار مشکل هستند جدا شود.

وی به لزوم اعتبار سنجی افراد توسط بانک‌ها اشاره کرد و گفت: اعتبارسنجی افراد و منوط کردن اعتبار چک به اطلاعات در سامانه باید به این صورت باشد که به‌محض رخ داد اولین چک برگشتی فرد امکان صدور دسته‌چک دوم را نداشته باشد. اگر قرار بر تحویل دسته‌چک بر اساس اعتبار افراد باشد باید دسته‌چک‌های مشخص معادل اعتبار افراد در حساب بانکی به آن‌ها داده شود. اگر به این صورت باشد قدرت خلق نقدینگی یک تولیدکننده بزرگ با یک کاسب خرد برابر نخواهد بود. اگر این موارد و موارد مشابه وارد این قانون شود این بخش کامل‌تر خواهد بود.

غزنوی به عدم برقراری تقارن اطلاعات در چک اشاره کرد و گفت: بحث تقارن اطلاعات تابه‌حال در قانون چک بسیار کم‌رنگ بوده و بحث بسیار مهمی است. قطعاً اگر برقراری تقارن اطلاعات میسر شود در بلندمدت اثر خود را نشان می‌دهد. این مسئله می‌تواند ابزاری تشویقی برای افراد باشد تا اعتبار خود را بالاتر ببرند.

دبیر مجمع کارآفرینان در ادامه یادآور شد: چک باید در وجه باشد. افراد چک را می‌گیرند و توجهی به اعتبار فرد و چک او ندارند چون خودشان می‌خواهند آن چک را خرج کنند و تا زمان سررسید، چک مذکور چندین دست گشته و درنهایت برگشت می‌خورد.

وی به مشکلات چک‌های برگشتی اشاره کرد و گفت: یک سری افراد بدحساب دسته‌چک می‌گیرند و بدون هیچ محدودیتی از آن استفاده می‌کنند. سیستم اعتبار سنجی در این مرحله بسیار کمک‌کننده است. چون بحث قضایی پیشگیری‌کننده نیست. ما باید بیشتر به فکر پیشگیری باشیم.

غزنوی با اشاره به نوآوری‌های موجود در اصلاح قانون چک به‌خصوص بحث جابجایی بار اثبات در پیگیری حقوقی چک‌های برگشتی گفت: این کار بسیار خوب است و در صورت تصویب و تبدیل آن به قانون باعث افزایش ضریب اعتماد معاملات در فضای کسب‌وکار می‌شود. ولی باید تفاوتی قائل شد بین افرادی که چک بی‌محل صادر می‌کنند و به خاطر شرایط بد اقتصادی چک آن‌ها برگشت می‌خورد. باید شاخص‌هایی برای ارزیابی این افراد باشد و مجازات کسانی که چک بی‌محل صادر می‌کنند از مجازات کاسبان بیشتر باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: