عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

اعتبار بخشی به بازارهای مولد مهمترین ابزار جذب سرمایه و نقدینگی مردم

قره خانی با انتقاد به جذب فاینانس‎های خارجی برای تامین مالی پروژه‎های کشور گفت: باید جذابیت بازارهای مولد به گونه‌ای باشد که منِ نوعی اگر پول خود را بخواهم از آشفته­‌بازار ارز و سکه بیرون بیاورم، جذابیت پیشنهادات تولیدی و خدماتی بیشتر باشد و تضمین هم صورت گیرد. اگر این اتفاق بیفتد ما می­‌توانیم این سرمایه­‌های کوچک، متوسط، پراکنده و به صورت کلی نقدینگی را جمع­‌آوری کنیم و روی کارهای مولد و پروژه‎های مهم کشور ببریم.

اسدالله قره‌خانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مجلس پایگاه خبری تحلیلی- عیارآنلاین گفت: در جذب سرمایه­‌های پراکنده، قطع و یقین نقدینگی‌­ که در کشور وجود دارد بایستی یک اعتماد ­بخشی به مردم را داشته باشیم که این اعتبار بخشی یعنی مردم به این باور برسند که در امور تولیدی و خدماتی سرمایه‌گذاری و مشارکت کنند. قسمت دوم، حفظ سرمایه و منافع است که در این سرمایه­ گذاری­‌ها یک جذابیت بیشتری را نسبت به سرمایه ­گذاری در بخش­های غیر مولد داشته باشد.

وی افزود: بخش سوم اینکه دراز مدت نباشد و بتواند در میان‌مدت پاسخ بدهد و برای این­ که این مهم اتفاق ­افتد، بهترین سرمایه­‌گذاری­‌ها در نفت و پتروشیمی و در گاز و این‌ها است. مردم اگر مطمئن شوند یک سود خوبی را از این مشارکت‌ها می‌برند، قطعاً دنبال سرمایه­‌گذاری­‌های کاذبی که معلوم نیست آینده­ آن‌ چه می­شود، نمی‌روند.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فاز سیزده یا یازده پارس جنوبی در صورت خروج فرانسوی­‌ها فرصت درآمد و سرمایه‌گذاری بسیار خوبی را پیش رو می‌گذارد و گفت: این پروژه اگر به بهره‌­برداری برسد روزانه پانزده میلیون دلار فقط تولید این پروژه است. در ده روز ۱۵۰ میلیون دلار می­‌شود و در مدت سه‌ساله این می­‌تواند بازگشت سرمایه را داشته باشد. سه یا چهار سال، ولیکن در درازمدت سود­دهی دارد. صندوق توسعه­‌ی ملی نیز به جهت اینکه وابسته به نفت است و ۳۲ درصد در درون آن می­‌ریزد، می­‌تواند پاسخگو باشد و تضمین این سرمایه‌گذاری قلمداد شود.

قره‌خانی اظهار داشت: بهترین کار همین نوع جذب سرمایه است. مثلاً، پروژه‌های بزرگ مثل آزادراه شمال، چه لزومی دارد که مثلاً یک بنیاد از فاینانس خارجی بیاید!؟ نه. آزادراه شمال جزء آن پروژه­‌هایی است که در مدت کوتاه می­تواند اصل سود را بازپرداخت کند، مردم هم می‌­فهمند. چند صد هزار خودرو از اینجا دارد عبور می­‌کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: باید جذابیت بازار مولد به گونه‌ای باشد که من نوعی اگر پول خود را بخواهم از آشفته­‌بازار ارز و سکه بیرون بیاورم، جذابیت پیشنهادات تولیدی و خدماتی بیشتر باشد و تضمین هم صورت گیرد. اگر این اتفاق بیافتد ما می­توانیم این سرمایه­‌های کوچک، متوسط، پراکنده و نقدینگی را جمع­‌آوری کنیم و روی کارهای مولد ببریم. ما باید سازندگان تجهیزات داخلی را ببینیم و بگوییم از این‌ها بایستی بخرید. بعد آن‌طرف هم تولید می­کند و می­فروشد که یک درآمدی برای کشور به‌حساب می‌آید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: